• Informacje na temat:

  koliszczyzna

Artykuły na temat: koliszczyzna
 • Polski turysta awanturował się we Lwowie. Kiedy przyszli strażnicy, to... się rozebrał

  ​Ukraińscy policjanci zatrzymali we Lwowie polskiego turystę, który awanturował się w centrum miasta. Kiedy na miejsce przybyli strażnicy, Polak postanowił się... rozebrać.

 • Morderca Polaków i Żydów ukraińskim bohaterem

  W sobotę 24 października br. we mieście Chrystiniwka na Ukrainie, obwód czerkaski, uroczyście odsłonięto pomnik Iwana Gonty, odpowiedzialnego za rzeź Humania, w czasie której wymordowano 20 tysięcy Polaków i Żydów, w tym kobiety i dzieci - donosi portal kresy.pl .

 • Wybaczyć – nie znaczy zapomnieć. Polska i Ukraina: Obok siebie, naprzeciw siebie (cz. 1)

  Tysiąc z górą lat polsko-rusińskiego sąsiedztwa obfitowało w zmienne koleje politycznych losów tych dwóch tak sobie bliskich, a przecież tak innych nacji. Po krwawym przesileniu w wieku XX trudno bez emocji i resentymentów myśleć o relacjach pomiędzy Polską i Ukrainą. Cień makabrycznych zbrodni, jakie miały miejsce na Kresach, kładzie się upiornym piętnem na wzajemne postrzeganie się dwóch największych i kluczowych dla ekonomii oraz polityki Europy środkowo-wschodniej narodów.

 • Wybaczyć - nie znaczy zapomnieć

  W pierwszych latach XX wieku historia Europy wyraźnie przyśpieszyła. Przeczucia zbliżającego się wielkiego przełomu politycznego nie ominęły austro-węgierskiej Galicji i Lodomerii, czyli ziem przedrozbiorowej Małopolski Wschodniej. Zarówno polscy, jak i ukraińscy działacze niepodległościowi upatrywali szans w realizacji programu budowy (czy odbudowy) suwerenności w wyniku klęski Rosji, sukcesywnie wchłaniającej od połowy XVII do końca XVIII wieku dawne Kresy Rzeczypospolitej, w tym tzw....

Dyskusje na temat: koliszczyzna