• Informacje na temat:

  kolonializm

Artykuły na temat: kolonializm
 • Namibia chce reparacji za kolonializm. Kolejna runda rokowań

  Rozpoczyna się trzeci rok rokowań Niemiec z Namibią ws. odszkodowania za kolonializm. Niemcy muszą znaleźć właściwą formę przeprosin. Problem jest także z pieniędzmi.

 • "Irak, sztuczny twór kolonializmu, powinien przestać istnieć"

  ..."Potworek urodzony przez kolonializm" - tak niemiecki dziennik "Die Welt" określił Irak, zaznaczając, że powinien przestać istnieć.

 • Kadafi: Rezolucja ONZ to "jawny kolonializm"

  Libijski dyktator Muammar Kadafi powiedział w piątek, w nagranym programie wyemitowanym przez telewizję Al Dżazira, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii to "jawny kolonializm" - podała telewizja Al Dżazira.

 • Kadafi chce "rekompensat" za kolonializm

  Libijski przywódca Muammar Kadafi domagał się w piątek w Lizbonie przyznania "rekompensat za okres kolonializmu". W Lizbonie zaczyna się w sobotę szczyt Unia Europejska-Afryka.

 • Zgodnie z porozumieniem, niewolnictwo uznane zostało za zbrodnię przeciwko ludzkości. Kraje Unii Europejskiej są gotowe przeprosić za kolonializm i uciskanie Afrykanów, zaoferowały też bliżej nie sprecyzowany pakiet pomocy dla Czarnego Lądu. Prawdopodobnie będą to redukcje zadłużeń i otwieranie zachodnich rynków na afrykańskie produkty. W kwestii Bliskiego Wschodu Europa postawiła na swoim...

 • Papież: Kolonializm w Afryce nigdy się nie skończył

  Benedykt XVI powiedział w niedzielę podczas mszy z okazji inauguracji synodu biskupów dla Afryki, że kolonializm na Czarnym Lądzie nigdy się całkowicie nie zakończył. Obecnym jego przejawem jest wysyłanie tam przez Zachód "toksycznych odpadków duchowych". "Niebezpiecznym wirusem" nazwał zaś religijny fundamentalizm w Afryce.

 • Unijne embargo nałożone na syryjską ropę naftową i produkty pochodne to oznaka, że Europa próbuje powrócić do swojej kolonialnej przeszłości - pisze syryjska państwowa gazeta "Al-Thawra". Dziennik uważa, że Europa pracuje nad "odzyskaniem minionej chwały swej wstrętnej i ohydnej kolonizacji".

 • Święty Mikołaj ofiarą politycznej poprawności w krajach Beneluksu

  ...ta tradycyjna, lubiana przez pokolenia holenderskich dzieci postać, to symbol kolonializmu, imperialnych ciągot a zwłaszcza - przejaw rasizmu.

 • W czwartek w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się wernisaż 9. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej - "Ciemna strona księżyca". Tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na konsekwencje, jakie doświadczenia kolonializmu wywarły na wyobraźnię i tożsamość świata Zachodu.

 • Sikorski tłumaczy się z "murzyńskości": To ruch polityczny i literacki

  ...w 1930 roku w Paryżu w odpowiedzi na rozwój francuskiego kolonializmu i rasizmu".

Dyskusje na temat: kolonializm