• Informacje na temat:

  kolonializm

Artykuły na temat: kolonializm
 • Namibia chce reparacji za kolonializm. Kolejna runda rokowań

  Rozpoczyna się trzeci rok rokowań Niemiec z Namibią ws. odszkodowania za kolonializm. Niemcy muszą znaleźć właściwą formę przeprosin. Problem jest także z pieniędzmi.

 • "Irak, sztuczny twór kolonializmu, powinien przestać istnieć"

  ..."Potworek urodzony przez kolonializm" - tak niemiecki dziennik "Die Welt" określił Irak, zaznaczając, że powinien przestać istnieć.

 • Kadafi: Rezolucja ONZ to "jawny kolonializm"

  Libijski dyktator Muammar Kadafi powiedział w piątek, w nagranym programie wyemitowanym przez telewizję Al Dżazira, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii to "jawny kolonializm" - podała telewizja Al Dżazira.

 • Kadafi chce "rekompensat" za kolonializm

  Libijski przywódca Muammar Kadafi domagał się w piątek w Lizbonie przyznania "rekompensat za okres kolonializmu". W Lizbonie zaczyna się w sobotę szczyt Unia Europejska-Afryka.

 • Zgodnie z porozumieniem, niewolnictwo uznane zostało za zbrodnię przeciwko ludzkości. Kraje Unii Europejskiej są gotowe przeprosić za kolonializm i uciskanie Afrykanów, zaoferowały też bliżej nie sprecyzowany pakiet pomocy dla Czarnego Lądu. Prawdopodobnie będą to redukcje zadłużeń i otwieranie zachodnich rynków na afrykańskie produkty. W kwestii Bliskiego Wschodu Europa postawiła na swoim...

 • Papież: Kolonializm w Afryce nigdy się nie skończył

  Benedykt XVI powiedział w niedzielę podczas mszy z okazji inauguracji synodu biskupów dla Afryki, że kolonializm na Czarnym Lądzie nigdy się całkowicie nie zakończył. Obecnym jego przejawem jest wysyłanie tam przez Zachód "toksycznych odpadków duchowych". "Niebezpiecznym wirusem" nazwał zaś religijny fundamentalizm w Afryce.

 • Unijne embargo nałożone na syryjską ropę naftową i produkty pochodne to oznaka, że Europa próbuje powrócić do swojej kolonialnej przeszłości - pisze syryjska państwowa gazeta "Al-Thawra". Dziennik uważa, że Europa pracuje nad "odzyskaniem minionej chwały swej wstrętnej i ohydnej kolonizacji".

 • ​Rachunek za kolonialną przeszłość

  Potomkowie ofiar niemieckiego kolonializmu w Namibii domagają się 50 mld euro odszkodowania za ludobójstwo.

 • Tygodnik "Przegląd": Spór o kolonie

  Lizbończycy w ramach budżetu partycypacyjnego przegłosowali decyzję o budowie pomnika, który ma uhonorować ofiary kolonializmu i handlu ludźmi w imperium portugalskim. Mimo że inicjatywa cieszy się szerokim poparciem, w kraju rozpoczęła się dyskusja o tym, jak Portugalia powinna zmierzyć się z kolonialną przeszłością i wielorasową teraźniejszością.

 • Protesty przed szczytem G7. Pół tysiąca ludzi na ulicach

  W kanadyjskim Charlevoix, dzień przed rozpoczęciem szczytu G7, na ulice wyszło pół tysiąca osób. Protest zorganizowała koalicja organizacji sprzeciwiających się kapitalizmowi, kolonializmowi, rasizmowi i seksizmowi. Marsz, zorganizowany przez grupę Reseau de resistance anti-G7 (sieć oporu przeciwko G7), przebiegał pod hasłem sprzeciwu wobec neoliberalnej polityki państw G7 i za otwarciem granic.

Dyskusje na temat: kolonializm