• Informacje na temat:

  konfederacja warszawska

Artykuły na temat: konfederacja warszawska
 • ...​Konfederacja warszawska to określenie uchwały podjętej przez sejm konwokacyjny w 1573 r. Uchwała ta gwarantowała szlachcie swobodę religijną.

 • ...ogólnikowości konfederacja warszawska stworzyła prawne zabezpieczenie dla protestantyzmu polskiego i była pierwszym w Europie aktem szerokiej tolerancji. Jest uznawana za początek gwarantowanej prawnie wolności religijnej. Konfederacja warszawska sprawiła, że XVI-wieczna Polska zyskała w Europie miano "azylu heretyków", a u dzisiejszych badaczy "państwa bez stosów". W kraju znajdowali...

 • Zmarł słynny warszawski adwokat Maciej Dubois

  W wieku niespełna 83 lat zmarł adwokat Maciej Dubois, jeden z największych autorytetów polskiej palestry. W PRL-u bronił oskarżonych w procesach politycznych, był wieloletnim dziekanem warszawskiej izby adwokackiej.

 • Chwedoruk: PiS buduje "konfederację niezadowolonych"

  Prawo i Sprawiedliwość chce stać się głosem niezadowolonych z rządów koalicji PO-PSL. Zdaniem politologa, dr. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego, właśnie dlatego PiS zaprezentował dziś socjalny program gospodarczy.

 • Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

  11. listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się III Koncert Niepodległości. Publiczność usłyszy współczesne aranżacje kanonów polskiej pieśni patriotycznej, które sięgają do współczesnych form wyrazu, takich jak jazz, etno, rock alternatywny, muzyka instrumentalna, symfoniczna, a nawet rap.

 • Ponowna autolustracja Moczulskiego odroczona do października

  Do 4 października warszawski sąd odroczył w środę ponowny proces autolustracyjny twórcy Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego. Sąd dał stronom czas na zapoznanie się z aktami sprawy, które dopiero co wpłynęły z IPN.

 • 1 lipca pogrzeb Jana Kułakowskiego

  W piątek 1 lipca - w dniu rozpoczęcia polskiej prezydencji - odbędzie się pogrzeb Jana Kułakowskiego. Był on pierwszym negocjatorem członkostwa Polski w UE i b. ambasadorem Polski przy Unii, a także b. sekretarzem generalnym Światowej Konfederacji Pracy. Zmarł w sobotę, miał 81 lat.

 • ...". Zmarł 7 października 1918 r. 1901 - działalność zainaugurowała Filharmonia Warszawska, która od 1956 r. stała się Filharmonią Narodową. 1905 - Maria Skłodowska-Curie rozpoczęła wykłady na...

 • Konfederacja barska, memorandum Władysława Gomułki w sprawie zamrożenia zbrojeń nuklearnych w Europie Środkowej i nadzwyczajne zebranie oddziału warszawskiego Związku Literatów Polskich - te m.in. wydarzenia historyczne miały miejsce 29 lutego.

 • Młodzież Wszechpolska złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. europosłów PO

  Szef warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch złożył w imieniu MW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji PE ws. praworządności w Polsce.

Dyskusje na temat: konfederacja warszawska