• Informacje na temat:

  konferencja jałtańska

Artykuły na temat: konferencja jałtańska
 • 72 lata temu rozpoczęła się konferencja w Jałcie

  ...​Rozpoczęta 4 lutego 1945 roku w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku. Obok Stalina, Roosevelta i Churchilla w rozmowach uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych, szefowie sztabów, oraz liczni doradcy i eksperci reprezentujący...

 • Kwaśniewski: Nie możemy odwracać się od Ukrainy

  Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, francuski filozof Bernard-Henri Levy. Nasza konferencja przede wszystkim ze względu na to, że jest tu tak dużo znanych i wyrazistych postaci, powinna przypomnieć...

 • "Die Welt": Cień Jałty znowu nad Europą

  70 lat temu w czasie Konferencji Jałtańskiej połowę Europy oddano Stalinowi. Tak jak wtedy, tak i dziś Zachód boi się we właściwy sposób zareagować na oszustwa Rosjan - pisze "Die Welt".

 • Były radziecki dysydent Siergiej Kowalow zaapelował w liście otwartym do społeczności międzynarodowej o "powstrzymanie rosyjskiej ekspansji" na Ukrainie i wskazał, że trzeba "przypomnieć sobie" o konferencji monachijskiej z 1938 r. i jałtańskiej z 1945 roku.

 • Kwaśniewski: Tymoszenko powinna być leczona za granicą

  Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrzebuje leczenia za granicą - oświadczył były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, gość konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia, które promuje obecność Ukrainy w UE.

 • Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrzebuje leczenia za granicą - oświadczył Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent jest gościem konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia, które promuje obecność Ukrainy w UE.

 • Kuźniar o odłożeniu szczytu w Jałcie: Dobra decyzja, oczekiwaliśmy jej

  Odłożenie jałtańskiego szczytu Europy Środkowej przez władze Ukrainy to dobra decyzja - ocenił doradca ds. międzynarodowych prezydenta prof. Roman Kuźniar. Jak dodał, strona polska oczekiwała takiej decyzji.

 • Zmęczeni sytuacją na Ukrainie

  Polityczny kryzys w Ukrainie wystawił na próbę uczestników trzeciej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES). Były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że wszyscy są zmęczeni sytuacją na Ukrainie, nawet jej przyjaciele - donosi dziennik "Ekonomiczeskyje Izwiestia".

 • Pietrow: W Jałcie nie było zgody na sowietyzację państw

  Odbywająca się od środy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku międzynarodowa konferencja historyków "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat" zakończy w czwartek po południu. Jeden(...). Konferencja pt. "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat", której częścią była dyskusja o Jałcie, wpisuje się w obchody 70. rocznicy zakończania światowego konfliktu. Zorganizowały ją...

 • ​Układ Sykes-Picot - stulecie Jałty Bliskiego Wschodu

  Układ Sykes-Picot jest od stu lat symbolem, słowem kluczem dla każdej niemal rozmowy o polityce międzynarodowej toczącej się na Bliskim Wschodzie. Dla Arabów i Kurdów jest on często dowodem knowań Zachodu, jego arogancji i chęci dominacji nad Bliskim Wschodem. Jego znaczenie w arabskiej kulturze politycznej można porównać do tego, jakie konferencja w Jałcie odgrywa w polskiej narracji...

Dyskusje na temat: konferencja jałtańska