• Informacje na temat:

  konflikt bałkański

Artykuły na temat: konflikt bałkański
 • Kocioł bałkański to określenie odnoszące się do sytuacji geopolitycznej na Półwyspie Bałkańskim od schyłku XIX w. do czasów współczesnych.

 • MSZ Chorwacji: Brexit może opóźnić przyjęcie krajów bałkańskich do UE

  Minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji Miro Kovacz wyraził w piątek obawę, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej może spowolnić proces przyjmowania do Wspólnoty państw bałkańskich.

 • Burza w bałkańskim kotle 1912-1913. Preludium Wielkiej Wojny

  Półwysep bałkański to od wieków najbardziej niespokojny zakątek Europy. Na tym górzystym terytorium, ograniczonym od reszty kontynentu korytami Sawy i Dunaju, od czasów starożytnych splatały się strategiczne szlaki handlowe, ścierały interesy mocarstw, przenikały kultury oraz religie. U schyłku średniowiecza niekwestionowanym hegemonem regionu stała się Porta Ottomańska, czyli cesarstwo tureckie.

 • Nowa ustawa zmieni "bałkański szlak". "To wielkie wyzwanie dla Europy"

  ...​Serbska policja przewiduje, że z chwilą wejścia w życie nowej węgierskiej ustawy o nielegalnej imigracji "bałkański szlak", którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu starają się dotrzeć do krajów Unii Europejskiej, zmieni się i poprowadzi przez Albanię i Bułgarię.

 • Żona odsuniętego w październiku od władzy prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia - ultralewicowa socjolog Mirjana Marković - wezwała wczoraj do utworzenia wspólnego państwa bałkańskiego.

 • Klub o tej nazwie stworzyli wczoraj byli i obecni prezydenci i liderzy polityczni Bułgarii, Rumunii, Turcji, Grecji, Bośni i Hercegowiny, Jugosławii oraz Kosowa. Klub ma być organizacją ponadpartyjną, propagującą pokojowe metody rozwiązywania konfliktów na Bałkanach.

 • Coraz szersze kręgi zatacza sprawa tzw. „syndromu bałkańskiego” czyli tajemniczych przypadków zachorowań na białaczkę żołnierzy kilkunastu państw służących...

 • Chorwacja dołącza do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej

  Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji podpisali we wtorek w Brukseli porozumienie w sprawie udziału tego bałkańskiego państwa w tworzonej Wyszehradzkiej Grupie Bojowej.

 • Premier Chorwacji: Nie będzie wojny na Bałkanach

  ...- Nie będzie żadnego zbrojnego konfliktu na Bałkanach- powiedział we wtorek w Zagrzebiu premier Chorwacji Zoran Milanović. Obawy o to, że kryzys związany z napływem uchodźców może doprowadzić do wojny na Półwyspie Bałkańskim wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 • ​104 lata temu wybuchła wojna, która wstrząsnęła światem

  ...28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się w światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

Dyskusje na temat: konflikt bałkański