• Informacje na temat:

  kongres wiedeński

Artykuły na temat: kongres wiedeński
 • ...​Kongres wiedeński - kongres pokojowy, jaki został zwołany do Wiednia po klęsce Napoleona i podpisaniu pokoju w Paryżu 30 maja 1814 r. w celu przywrócenia ładu na kontynencie i cofnięcia zmian granic terytorialnych po wojnach w Europie trwających w latach 1798-1815.

 • Polska podzielona na liberalny Zachód i narodowy Wschód?

  Dziennik " Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung " uważa, że podział Polski na liberalny Zachód, który wybrał "otwartego Europejczyka" Bronisława Komorowskiego" i narodowy Wschód, gdzie wygrał "katolicki eurosceptyk" Andrzej Duda, ma swoje źródła w decyzjach Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku.

 • Zdjęcie dnia: Niech żyje bal!

  Zdjęcie przedstawia uczestników balu w Operze Wiedeńskiej tańczących walca. Bal odbył się po raz 60., ale początki tradycji balowej sięgają czasów Kongresów wiedeńskich w latach 1814-15, na zakończeniu których miały miejsce występy taneczne.

 • ...1781 - urodził się George Stephenson, brytyjski konstruktor i wynalazca parowozu. 1815 - zakończył się kongres wiedeński, na którym podzielono terytorium...

 • ​Poczdam 1945: Wielka Trójka

  Gdy dobiegają końca wielkie wojny, nadchodzi czas remanentu strat i zysków. Czas odbudowy pokojowego ładu międzynarodowego, odzwierciedlającego wynik starcia mocarstw. Niekiedy nowy układ trwa mniej, niż życie jednego pokolenia, jak Traktat Wersalski z 1919 r., a czasami ustala warunki politycznej rozgrywki na cały wiek, jak Kongres Wiedeński (1814-1815). Także po zakończeniu walk na europejskich...

 • Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła w sobotę porozumienie znoszące obowiązujące od 1974 roku embargo na dostawy technologii i paliwa jądrowego do Indii.

 • Międzynarodowa debata "Religia w sferze publicznej"

  Religia w sferze publicznej - debata pod tym hasłem odbyła się w Mediolanie pod patronatem dziennika "Corriere della Sera" i polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do kongresu kultury europejskiej we Wrocławiu.

 • Wrócić do Syjonu

  ...29 sierpnia mija 110 rocznica pierwszego Kongresu Syjonistycznego w Bazylei. Zorganizowany przez grupę entuzjastów, z Teodorem Herzlem na czele, uważany jest przez wielu za początek narodzin Izraela i nowoczesnego syjonizmu. Jak do niego doszło?

 • Miasto Pod Kopcem. W Krakowie otwarto Muzeum Podgórza

  Krakowa, w połowie XIX wieku zaczęto wielką rozbudowę fortyfikacji wokół miasta, ufortyfikowano wówczas okolice Kopca Kraka oraz zbudowano fort świętego Benedykta. Kongres Wiedeński odłączył Podgórze...

 • Infantino.Blatter porównał kongres UEFA do... Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku, który ustalił nowe granice w Europie po rozgromieniu Francji przez koalicję antynapoleońską. Kongres UEFA nie miał(...)" - napisał Blatter w magazynie FIFA "The Weekly". We wtorek w Wiedniu kongres UEFA postanowił, że Europa będzie się starać o dodatkowe miejsce podczas najbliższych mistrzostw świata. 19 z 32 czołowych...

Dyskusje na temat: kongres wiedeński