• Informacje na temat:

  koniec wieku xix

Artykuły na temat: koniec wieku xix
 • Niezwykłe zdjęcia kościoła w Trzęsaczu. Tak wyglądał w XIX wieku

  Takie zdjęcia to prawdziwa rzadkość. Fotografie kościoła w Trzęsaczu trafiły do muzeum w Kamieniu Pomorskim. Widać na nich, jak wyglądała stojąca nad brzegiem Bałtyku świątynia pod koniec XIX wieku, zanim runęła do morza.

 • "Szkarłatny kwiat kamelii". Japonia na przełomie XIX i XX wieku

  ..."Szkarłatny kwiat kamelii" – jedno z pierwszych świadectw fascynacji Krajem Kwitnącej WiśniPod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski.

 • Sytuacja końca wieku XIX była szczególna. To jeden z nielicznych w dziejach momentów, w którym ludzie stanęli bezradni wobec nadchodzącej nowej rzeczywistości. Wszelkie zdobycze i osiągnięcia wieku pary i elektryczności, jakkolwiek porywające rozmachem, okazały się być zawodne wobec tego, jaką rzeczywistość z nimi zbudowali ludzie.

 • Wydobywają z morza XIX-wieczny wrak łodzi

  ..., co to za jednostka.  Niestety nie zachowały się na niej żadne tabliczki z nazwą. Według wstępnych ocen łódź pochodzi z XIX-wieku, ale pobraliśmy już próbki do badań wieku drewna. Jak już będziemy(...) w sobie, po nasiąknięciu morską wodą stało się to ciężkie jak skała. Pewnie nie obejdzie się bez konieczności pocięcia tego na mniejsze fragmenty - mówi Marek Świderski z mariny w Kamieniu Pomorskim...

 • Zalaegerszeg na przełomie XIX i XX wieku

  Piwnica PodCieniami (Rynek 5) zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Chwała rzemieślnikom - Zalaegerszeg na przełomie XIX i XX wieku". Ekspozycję, która pochodzi ze zbiorów Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg na Węgrzech można oglądać do 16 stycznia 2009.

 • Papież Franciszek odda hołd męczennikom z końca XIX wieku

  ...​Kontynuujący wizytę w Ugandzie papież Franciszek odda dziś hołd tamtejszym męczennikom z końca XIX wieku. Odwiedzi ich dwa sanktuaria - anglikańskie i katolickie, a potem spotka się z młodzieżą.

 • Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku

  Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary. Tak wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA).

 • Rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX wieku!

  ...14 z 15 najcieplejszych lat odnotowano w XXI wieku. Globalne ocieplenie nie wyhamowuje - podkreślił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud. Jego zdaniem "to, co obserwujemy w 2014 roku, jest zgodne...

 • Na fuszerkę budowlaną wykonaną przez fachowców z... XIX wieku natrafiła ekipa remontująca zabytkowy ratusz w Tarnowie.

 • Kilkanaście nagrobków pochodzących z XIX wieku, odrestaurowano na zabytkowym mizarze, czyli cmentarzu muzułmańskim w Kruszynianach (woj. podlaskie). Opiekuje się nim miejscowa gmina muzułmańska, pieniądze pochodziły z resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Zdjęcia na temat: koniec wieku xix
Wideo na temat: koniec wieku xix
 • Nietypowa ,,przeprowadzka'' w Chicago. Przesunęli cały dom o 200 metrów.

  Chicago, USA. Inżynierowie z Chicago przeprowadzili efektowną operację przesunięcia domu. Zabytkowy Harriet Rees, wybudowany pod koniec XIX wieku, musiał zmienić adres, ponieważ w jego miejscu planowana jest budowa miejskiego centrum rozrywki. Cała operacja trwała dwa dni. Ponadstuletni budynek został podniesiony o ponad 2 metry nad poziom jezdni a następnie, przemieszczając się na ponad 200

 • Ruchoma szopka z Kudowy powstawała ponad 20 lat

  Niewielki domek na obrzeżach Kudowy Zdroju na Dolnym Śląsku kryje prawdziwy, bożonarodzeniowy skarb. To ruchoma szopka z końca XIX wieku. Dzieło do dziś cieszy turystów, choć stoi w prywatnym domu. Jej twórca miał zaledwie 15 lat, gdy wystrugał pierwsze figurki. Swoją szopkę budował ponad 20 lat.

 • Łódzka Manufaktura

  Gigantyczna fabryka, która powstała do końca XIX wieku, zajmowała blisko 30 hektarów i oprócz tkalni była przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia.

Dyskusje na temat: koniec wieku xix