• Informacje na temat:

  korona św. wacława

Artykuły na temat: korona św. wacława
 • Klejnoty koronacyjne - symbole czeskiej państwowości wyjęte ze skarbca

  Siedmiu kluczników – prezydent Czech, premier, przewodniczący obu izb parlamentu, burmistrz Pragi, praski arcybiskup i dziekan kapituły katedralnej św. Wita otworzyło skarbczyk w katedrze św. Wita i wyjęło klejnoty koronne. Będą wystawione na praskim Zamku.

 • ...12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • Wystawy, Bieg Kazików oraz wręczenie nagrody Św. Kazimierza - to niektóre z wydarzeń towarzyszących radomskim "Kazikom". Dwudniowe obchody święta patrona Radomia - św. Kazimierza - rozpoczynają się w sobotę.

 • 75. rocznica śmierci Piłsudskiego

  ...12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • Klejnoty koronacyjne królów czeskich udostępnione publiczności

  Po raz pierwszy od pięciu lat wystawiono w Pradze na Zamku Hradczańskim klejnoty koronacyjne będące symbolem czeskiej państwowości. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

 • Po raz pierwszy od 2008 roku wystawiono w piątek w Pradze na Zamku Hradczańskim klejnoty koronacyjne będące symbolem czeskiej państwowości. Wystawa, zorganizowana z okazji zaprzysiężenia prezydenta Milosza Zemana, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

 • Widowisko "Koronacja królewska" w weekend w Gnieźnie

  Trzy inscenizacje historyczne, turniej łuczniczy, walki wojów i pokazy życia w średniowiecznej osadzie oraz barwny korowód będzie można obejrzeć w sobotę i niedzielę w Gnieźnie w ramach widowiska plenerowego "Koronacja królewska".

 • ...sprzyjały fundacje królewskie, dostojników państwa oraz zamożnych miast, jak np. Kutna Hora, która była siedzibą królewskiej mennicy. - W MNW Ziemie Korony św. Wacława, jak brzmiała oficjalna nazwa państwa(...) wypożyczone ze słynnego klasztoru na Strahovie w Pradze oraz z katedry św. Wita - z przedstawieniem zabójstwa tego świętego, rzeźbiona w piaskowcu grupa Opłakiwania z Brna, malowany Tryptyk św. Anny...

 • ...niemieckich, regularnie wyświęcał polskich biskupów, wzmacniał kult świętych polskiego pochodzenia rozpowszechniając m.in. kult św. Wojciecha. "Ożywiając kult pierwszego patrona Polski, nawiązywał do(...) r. w wyniku rozbicia dzielnicowego. Aby osiągnąć wyznaczone cele Świnka zabiegał o koronację Przemysła na króla Polski. Jako ostatni godność tę posiadał Bolesław Szczodry, koronowany w 1076

 • Giszowiec – osiedle pełne zapomnianych tajemnic (cz. 1)

  ...szkół, dróg publicznych, kanalizacji, wodociągów, elektrowni św. Jerzego [4] i policji na Giszowcu. Na budowę osiedla wybrano obszar dworski Giszowiec, którym od 1908 r. zarządzał nadleśniczy Otto(...) przyjezdnych. Co ciekawe, w chwili budowy Giszowca nie zaplanowano tam kościoła. Mieszkańcy osiedla należeli do parafii na Nikiszowcu. W latach 1946-1948 wybudowano kościół św. Stanisława Kostki, który...

Dyskusje na temat: korona św. wacława