• Informacje na temat:

  kościół prawosławny

Artykuły na temat: kościół prawosławny
 • Władze serbskiego Kościoła prawosławnego odwołały biskupa Filareta, znanego z poparcia dla skrajnych nacjonalistów serbskich. O decyzji Świętego Synodu informuje w piątek belgradzka gazeta "Novosti", dodając, że Filaret odmówił podporządkowania się tej decyzji.

 • Prawosławni obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie

  ..., który, jak ówcześnie sądzono, miał być dokładniejszy, różnica czasu między wspomnianymi kalendarzami wynosi 13 dni. Warto przy okazji rozprawić się z opinią mówiącą, że Kościół prawosławny obchodzi(...)W Polsce mieszka około 600 tysięcy prawosławnych. Mieszkają głównie w województwie podlaskim - w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa - w Hajnówce, Bielsku Podlaskim...

 • ...duchowej, zwyczajów "które pozostawili nam nasi przodkowie". Podsumowując ubiegły rok, zwrócili uwagę na Sobór Panprawosławny, który w czerwcu odbył się na Krecie. Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, z którego korzysta Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, przypada trzynaście dni po katolickim. Wigilia przypada więc nie 24 grudnia, a 6 stycznia. Polska cerkiew korzysta...

 • Kościół prawosławny w Polsce

  Wielkiego Kościół prawosławny znalazł się pod oddziaływaniem polskiej polityki. Król zabiegał w Konstantynopolu o utworzenie odrębnej metropolii prawosławnej i patriarcha mianował elekta królewskiego(...) rosyjskiego w tym okresie była skomplikowana i Sobór Biskupów praktycznie nie istniał, co uniemożliwiło przeprowadzenie procedury kanonicznej. W tej sytuacji rząd polski i Kościół prawosławny prowadzili...

 • Poniżanie i dyskryminację Kościoła prawosławnego w Polsce zarzucił Telewizji Polskiej arcybiskup Sawa - prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.

 • Poniedziałkowe spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej opuściła grupa prawosławnych duchownych, z ordynariuszem prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej(...), "zawierające wyjaśnienie sprawy oraz podkreślające wyjątkowy wymiar stosunków łączących Rzeczypospolitą Polską z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym".

 • 17 czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy skargę Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przeciw Polsce dotyczącą tytułu własności znacjonalizowanych pounickich świątyń.

 • Serbski Kościół prawosławny potępił w poniedziałek "mocarstwa światowe" za dążenie do oderwania Kosowa od Serbii.

 • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie jest zainteresowany odpisem podatkowym, który ma zastąpić Fundusz Kościelny. Oczekujemy zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu - powiedział metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa.

 • Rosjanie zmarli w stolicy podczas zaborów, Gruzini, Ukraińcy, żołnierze ukraińskich wojsk Petlury, żołnierze sowieccy z II wojny oraz żołnierze rosyjscy i ukraińscy walczący po stronie III Rzeszy spoczywają na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Zdjęcia na temat: kościół prawosławny
Dyskusje na temat: kościół prawosławny