• Informacje na temat:

  król salomon

Artykuły na temat: król salomon
 • Tajemnica królów

  Czy było ich trzech? Nie wiadomo. Królowie? Nie wiadomo. Kacper, Melchior i Baltazar? Nie wiadomo. Mimo tak wielu niewiadomych, uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, osadzona jest głęboko w chrześcijańskiej tradycji.

 • Do Urzędu Miasta w Nysie napisał król Salomon Gafabus Iguru I, władca Królestwa Bunyoro-Kitara, jednego z siedmiu królestw afrykańskiej Ugandy. Król napisał, że jest potomkiem legendarnego podróżnika Emina Paszy, który mieszkał kiedyś na Opolszczyźnie.

 • Prof. Amihai Mazar z tego instytutu podkreśla, że są to jedyne ule odkryte na terenie starożytnego Bliskiego Wschodu. Wykopalisko potwierdza biblijne określenie Izraela jako "krainy mlekiem i miodem płynącej". Ule pochodzące z IX i X wieku przed Chr., czyli z epoki króla Salomona i pierwszych królów izraelskich, odnaleziono na terenie wykopalisk starożytnego miasta Tel Rehov w dolinie Bet...

 • Skarb sprzed 3 tysięcy lat. W Zachodniopomorskiem znaleziono wyjątkową biżuterię

  ...​Pochodzi z czasów, gdy w Jerozolimie król Salomon budował słynną świątynię i tysiące lat przeleżał ukryty w ziemi. Do muzeum w Kamieniu Pomorskim trafił skarb z X wieku przed naszą erą.

 • Do Urzędu Miasta w Nysie trafił list napisany przez króla Salomona Gafabus Iguru I, władcy Królestwa Bunyoro-Kitara, jednego z siedmiu królestw Ugandy. Twierdzi, że jest potomkiem legendarnego podróżnika oraz gubernatora jednej z egipskich prowincji, który mieszkał w połowie XVIII wieku na Opolszczyźnie.

 • Hanna Krall - biografia i twórczość

  Przyszła dziennikarka i reportażystka przyszła na świat w maju 1935 roku w Warszawie, w rodzinie żydowskiego urzędnika, Salomona Kralla. Dorastała w Lublinie i to w tym mieście rodzinę Krallów zastała wojna.

 • W humanistycznym egzaminie dla gimnazjalistów znalazł się między innymi fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej.

 • Naukowcy z Nysy szukają śladów Eduarda Schnitzera - Emina Paszy w tym mieście. O zbadanie przeszłości podróżnika i etnografa zwrócił się do burmistrza Nysy przedstawiciel króla Salomona Gafabusa Iguru I, władcy Bunyoro-Kitara - jednego z królestw afrykańskiej Ugandy.

 • Kim byli templariusze?

  Templariusze to zakon założony w 1118 r. lub 1120 r. przez Hugo de Paynes i współtowarzyszy. Złożyli oni wówczas śluby ubóstwa, czystości oraz posłuszeństwa i walki za wiarę zgodnie z regułą cysterską przed patriarchą Jerozolimy Gormondem Picquigny. Templariusze to nazwa potoczna, natomiast pełna nazwa zakonu brzmi Zakon Ubogich Rycerz i Świątyni Salomona.

 • Fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, a także rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej pojawiły się w teście humanistycznym dla gimnazjalistów.

Dyskusje na temat: król salomon