• Informacje na temat:

  królowie polscy

Artykuły na temat: królowie polscy
 • Po Piastach tron polski zdobyła linia Andegawenów (lata 1370-1399), a następnie Jagiellonowie (1386-1572). Od śmierci ostatniego Jagiellona królowie polscy wybierani byli w drodze wolnej elekcji - aż(...)), Zygmunt II August (1548-1572). Od zawarcia unii lubelskiej król Polski był jednocześnie Wielkim Księciem Litewskim. Królowie elekcyjni Śmierć ostatniego z Jagiellonów spowodowała kres dziedziczenia...

 • ​Poczet królów i książąt polskich po nowemu. Już od piątku w Łodzi niezwykła wystawa

  49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu "Poczet królów i książąt polskich" - będzie można od piątku 27 lipca oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Wystawa obrazów i rysunków wzbogacona jest o wątek kinowy, który tworzą kostiumy i plakaty z filmów, poświęconych polskim królom.

 • Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami polskich miast

  Ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą orszaki Trzech Króli. Do orszaku może przyłączyć się każdy. Za Betlejemską Gwiazdą prowadzą nas tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu.

 • ​Zajrzeć do sypialni króla, spotkać Fridę

  ...kasowymi hollywoodzkimi przebojami. Druga prawidłowość - Polscy szukają w kinie przede wszystkim rozrywki, zapełniając szczelnie sale podczas pokazów filmów typowo komercyjnych. Tak samo było i w 2017

 • Franciszek mówił o orszakach Trzech Króli w polskich miastach

  Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w środową uroczystość Objawienia Pańskiego mówił o orszakach Trzech Króli odbywających się w polskich miastach. Orszak pojawił się też na placu Świętego Piotra.

 • XVII-wiecznego, polskiego króla do dziś zobaczycie wśród gwiazd. Sobieski ma swój gwiazdozbiór

  Jan III Sobieski sławę zyskał wygrywając z Turkami w bitwie pod Wiedniem. Był rok 1683. Polskiemu królowi udało się zjednoczyć trzy armie: niemiecką, austriacką i oczywiście polską i w ten sposób pokonać Kara Mustafę. Zwycięstwo pod Kahlenberg "złamało potęgę Osmanów w Europie", zatrzymało napór islamu i zapewniło na wiele stuleci sławę wojskom Rzeczpospolitej i Sobieskiemu. Nic więc dziwnego, że po takim sukcesie polski król był - i nadal jest - upamiętniany. Na cześć Sobieskiego, odkryty...

 • Gen. dyw. Krzysztof Król został zastępcą szefa Sztabu Generalnego

  Generał dywizji Krzysztof Król, ostatnio zastępca dowódcy Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, został zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - poinformowało w środę MON.

 • Imprezował, pił i wydawał mnóstwo pieniędzy. Poznajcie drugą twarz polskiego króla

  Wygrana pod Kahlenberg, zjednoczenie Europy i umożliwienie Staremu Kontynentowi zachowania tożsamości - m.in. to zawdzięczamy Janowi III Sobieskiemu. Polski król, który podczas bitew był świetnym wodzem, w czasie wolnym uwielbiał imprezować, pić i wydawać pieniądze. Komitet Budowy Pomnika, chce upamiętnienia Sobieskiego poprzez postawienie mu monumentu na wiedeńskim wzgórzu.

 • Polskie tiry królami Europy

  W 2011 r. polscy przewoźnicy zostali liderami międzynarodowego transportu drogowego w UE - informuje "Gazeta Wyborcza", powołując się na specjalny raport Eurostatu.

 • Święto Trzech Króli

  ...panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa(...) nie wiedzieli o posiadanym przez siebie skarbie. Dowiedzieli się o tym dopiero wówczas, gdy z powodu oblężenia miasta musieli zabrać relikwie z położonego u jego bram kościoła. Trzej Królowie czczeni...

Zdjęcia na temat: królowie polscy
Wideo na temat: królowie polscy
Dyskusje na temat: królowie polscy