• Informacje na temat:

  krymski

Artykuły na temat: krymski
 • ​Ukraińscy marynarze w areszcie. Wśród obrońców Tatarzy krymscy

  Obrońcami ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej i sądzonych na Krymie jest aż siedmiu Tatarów krymskich. Organizacje ochrony praw człowieka oraz tatarscy aktywiści spodziewają się zaostrzenia represji na Półwyspie Krymskim.

 • Abp Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens zatrzymany przez krymską policję

  Arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens został dziś zatrzymany na dworcu w Symferopolu na Krymie. Planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba. Klemens został wyznaczony, by przewodniczyć nowo utworzonej Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności.

 • Krymscy separatyści chcą wprowadzenia monarchii w Rosji

  Premier separatystycznego rządu na anektowanym Krymie opowiada się za zmianą ustroju Federacji Rosyjskiej. W wywiadzie dla telewizji "Pierwszy Krymski" Siergiej Aksjonow oświadczył, że obecnie najlepszą formą sprawowania rządów w Rosji byłaby - monarchia. Jutro miną trzy lata od nielegalnego referendum, w wyniku którego półwysep został oderwany od Ukrainy i włączony w skład Federacji Rosyjskiej.

 • Zakazany w Rosji Medżlis krymskich Tatarów ogłasza stan wyjątkowy

  Samorząd Tatarów krymskich, Medżlis, ogłasza stan wyjątkowy i przenosi działalność z zaanektowanego przez Rosję Krymu do stolicy Ukrainy, Kijowa - oświadczył we wtorek w rozmowie z PAP przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

 • Ukraina: Lider Tatarów krymskich obawia się rosyjskich represji po ataku w Kerczu

  W najbliższym czasie będziemy obserwowali nasilenie różnych form nacisku wobec Tatarów krymskich, aż do zatrzymań" - powiedział polityk w kuluarach Rady Najwyższej (parlamentu), gdzie zasiada jako(...) propaganda przybiera coraz to bardziej agresywną formę" - ocenił lider Medżlisu. "Propaganda nienawiści wobec Ukrainy i wobec Tatarów krymskich" "Każdego dnia Federacja Rosyjska wbija ludziom do głów...

 • Krymscy Tatarzy prześladowani jak za ZSRR

  Na Krymie nasilają się represje wobec Tatarów: rewizje, zakaz zgromadzeń, cenzura; powstał reżim podobny do sowieckiego - mówi przywódca krymskich Tatarów. Mustafa Dżemilew przyjechał do Warszawy. "W ostatnim czasie przeprowadzono 40 rewizji w domach, meczetach i siedzibach organizacji Tatarów krymskich" - mówi.

 • Zaborowski: Scenariusz krymski na wschodzie Ukrainy

  Rosja realizuje na Ukrainie ten sam scenariusz, co na Krymie - twierdzi dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski.

 • Jak zapewniają eksperci, między Półwyspem Krymskim i południowo-wschodnią Ukrainą jest więcej różnic niż podobieństw.

 • Putin zapowiedział zbadanie możliwości rehabilitacji Tatarów krymskich

  Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział dziś, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych.

 • "W Mołdawii może się powtórzyć scenariusz krymski"

  ..."The Times" alarmuje, że w Mołdawii, gdzie trwa liczenie głosów, może się powtórzyć scenariusz krymski. Apeluje, by Zachód patrzył Putinowi na ręce.

Zdjęcia na temat: krymski
Wideo na temat: krymski
 • Krymscy Tatarzy nie chcą do Rosji

  Demonstranci - głównie krymscy Tatarzy - zebrani przed gmachem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu nie dopuścili do rozpoczęcia posiedzenia. Według protestujących, w trakcie sesji mogło dojść do głosowania nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy. Kontrdemonstrację zorganizowali zwolennicy przyłączenia krymskiej autonomii do Rosji. Doszło do przepychanek, rannych zostało kilkanaście

 • Krymscy deputowani: Nie wiedzieliśmy, że głosujemy za przyłączeniem do Rosji

  Nie znaliśmy treści ustawy, którą poparliśmy - mówią anonimowi krymscy deputowani, którzy 6 marca głosowali za przyłączeniem Krymu do Rosji. Jak powiedzieli ukraińskiemu tygodnikowi „Dzerkało Tyżnia”, przewodniczący parlamentu Wołodymyr Konstantinow odczytał jedynie drugi punkt ustawy, dotyczący referendum w tej sprawie. Tymczasem w punkcie pierwszym czytamy: " wejść w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej". W ustawie jest również mowa o zwróceniu się do...

 • Manifestacja na rzecz ukraińskości Krymu

  Na przedmieściach Symferopola trwa największa do tej pory demonstracja na rzecz ukraińskości Krymu. Jak donosi nasz specjalny wysłannik na Krym Przemysław Marzec, w obchodzonym tam hucznie Dniu Kobiet - manifestują panie, głównie krymskie Tatarki.

Dyskusje na temat: krymski