• Informacje na temat:

  krymski

Artykuły na temat: krymski
 • ​Ukraińscy marynarze w areszcie. Wśród obrońców Tatarzy krymscy

  Obrońcami ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej i sądzonych na Krymie jest aż siedmiu Tatarów krymskich. Organizacje ochrony praw człowieka oraz tatarscy aktywiści spodziewają się zaostrzenia represji na Półwyspie Krymskim.

 • Krymscy separatyści chcą wprowadzenia monarchii w Rosji

  Premier separatystycznego rządu na anektowanym Krymie opowiada się za zmianą ustroju Federacji Rosyjskiej. W wywiadzie dla telewizji "Pierwszy Krymski" Siergiej Aksjonow oświadczył, że obecnie najlepszą formą sprawowania rządów w Rosji byłaby - monarchia. Jutro miną trzy lata od nielegalnego referendum, w wyniku którego półwysep został oderwany od Ukrainy i włączony w skład Federacji Rosyjskiej.

 • Zakazany w Rosji Medżlis krymskich Tatarów ogłasza stan wyjątkowy

  Samorząd Tatarów krymskich, Medżlis, ogłasza stan wyjątkowy i przenosi działalność z zaanektowanego przez Rosję Krymu do stolicy Ukrainy, Kijowa - oświadczył we wtorek w rozmowie z PAP przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

 • Ukraina: Lider Tatarów krymskich obawia się rosyjskich represji po ataku w Kerczu

  W najbliższym czasie będziemy obserwowali nasilenie różnych form nacisku wobec Tatarów krymskich, aż do zatrzymań" - powiedział polityk w kuluarach Rady Najwyższej (parlamentu), gdzie zasiada jako(...) propaganda przybiera coraz to bardziej agresywną formę" - ocenił lider Medżlisu. "Propaganda nienawiści wobec Ukrainy i wobec Tatarów krymskich" "Każdego dnia Federacja Rosyjska wbija ludziom do głów...

 • Krymscy Tatarzy prześladowani jak za ZSRR

  Na Krymie nasilają się represje wobec Tatarów: rewizje, zakaz zgromadzeń, cenzura; powstał reżim podobny do sowieckiego - mówi przywódca krymskich Tatarów. Mustafa Dżemilew przyjechał do Warszawy. "W ostatnim czasie przeprowadzono 40 rewizji w domach, meczetach i siedzibach organizacji Tatarów krymskich" - mówi.

 • Zaborowski: Scenariusz krymski na wschodzie Ukrainy

  Rosja realizuje na Ukrainie ten sam scenariusz, co na Krymie - twierdzi dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski.

 • Jak zapewniają eksperci, między Półwyspem Krymskim i południowo-wschodnią Ukrainą jest więcej różnic niż podobieństw.

 • Putin zapowiedział zbadanie możliwości rehabilitacji Tatarów krymskich

  Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział dziś, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych.

 • "W Mołdawii może się powtórzyć scenariusz krymski"

  ..."The Times" alarmuje, że w Mołdawii, gdzie trwa liczenie głosów, może się powtórzyć scenariusz krymski. Apeluje, by Zachód patrzył Putinowi na ręce.

 • Tatarzy krymscy zaniepokojeni sytuacją na półwyspie

  Achtem Sejtablajew, reżyser filmu ''Chajtarma'' ukazującego tragiczną deportację Tatarów krymskich w 1944 roku, do której doszło z rozkazu Stalina - uważa, że obecnie nie dojdzie do tragedii podobnej(...) Kerymov, Tatar krymski mieszkający w Polsce wyjaśnia, że jego rodacy nie tyle obawiają się Rosji, co negatywnie nastawionych do nich nacjonalistycznych bojówkarzy. Kerymov tłumaczy, że na półwyspie...

Zdjęcia na temat: krymski
Wideo na temat: krymski
 • Krymscy Tatarzy nie chcą do Rosji

  Demonstranci - głównie krymscy Tatarzy - zebrani przed gmachem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu nie dopuścili do rozpoczęcia posiedzenia. Według protestujących, w trakcie sesji mogło dojść do głosowania nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy. Kontrdemonstrację zorganizowali zwolennicy przyłączenia krymskiej autonomii do Rosji. Doszło do przepychanek, rannych zostało kilkanaście

 • Krymscy deputowani: Nie wiedzieliśmy, że głosujemy za przyłączeniem do Rosji

  Nie znaliśmy treści ustawy, którą poparliśmy - mówią anonimowi krymscy deputowani, którzy 6 marca głosowali za przyłączeniem Krymu do Rosji. Jak powiedzieli ukraińskiemu tygodnikowi „Dzerkało Tyżnia”, przewodniczący parlamentu Wołodymyr Konstantinow odczytał jedynie drugi punkt ustawy, dotyczący referendum w tej sprawie. Tymczasem w punkcie pierwszym czytamy: " wejść w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej". W ustawie jest również mowa o zwróceniu się do...

 • Manifestacja na rzecz ukraińskości Krymu

  Na przedmieściach Symferopola trwa największa do tej pory demonstracja na rzecz ukraińskości Krymu. Jak donosi nasz specjalny wysłannik na Krym Przemysław Marzec, w obchodzonym tam hucznie Dniu Kobiet - manifestują panie, głównie krymskie Tatarki.

Dyskusje na temat: krymski