• Informacje na temat:

  kuria rzymska

Artykuły na temat: kuria rzymska
 • Papież: Reforma Kurii Rzymskiej będzie kontynuowana

  .... Franciszek zapewnił: "Reforma będzie kontynuowana z determinacją, jasnością i stanowczością". "Choroby, a nawet skandale nie będą mogły zakryć skuteczności służby, jaką Kuria Rzymska z wysiłkiem(...)W przemówieniu do szefów urzędów Kurii Rzymskiej Franciszek przywołał swe zeszłoroczne wystąpienie, w którym przedstawił czyhające pokusy i "katalog chorób kurialnych". Jak dodał, mogą one zagrażać...

 • "Trzeba przezwyciężyć logikę spisków w Kurii Rzymskiej"

  Sfinksa szczoteczką do zębów". "Pokazuje to, ile potrzeba cierpliwości, poświęcenia i delikatności, by osiągnąć ten cel, gdyż Kuria jest instytucją dawną, złożoną, czcigodną, składającą się z ludzi pochodzących z różnych kultur, języków, o różnej konstrukcji psychicznej" - zauważył Franciszek. Przestrzegł, że "Kuria zamknięta sama w sobie zdradziłaby cel swego istnienia i popadłaby...

 • Szykuje się reforma Kurii Rzymskiej. Projekt już gotowy

  "Praedicate Evangelium" (Głoście Ewangelię) - to roboczy tytuł nowej konstytucji apostolskiej dotyczącej reformy Kurii Rzymskiej, której projekt jest już gotowy - poinformowano w środę w Watykanie po kolejnym spotkaniu papieża Franciszka z Radą Kardynałów.

 • Franciszek reformuje Kurię Rzymską. Zmiany budzą opór

  W obszernym przemówieniu papież powiedział, że Kuria nie jest "nieruchomym aparatem". Wyjaśnił, że reforma, nad którą obecnie pracuje, jest "znakiem żywotności Kościoła w drodze". Położył nacisk na to, że nie jest ona celem samym w sobie. "Nie ma celu estetycznego, jakby chciało się uczynić Kurię piękniejszą" - zastrzegł. "Nie należy jej rozumieć jako rodzaj liftingu czy makijażu albo retuszu...

 • "Corriere della Sera": W Kurii Rzymskiej rośnie krytyka papieża i jego pontyfikatu

  Dziennik "Corriere della Sera" pisze, że papież Franciszek jest coraz bardziej osamotniony i napotyka na kolejne przeszkody na drodze reform. Według włoskiej gazety w Kurii Rzymskiej rośnie krytyka metod papieża i programu jego pontyfikatu. Autor komentarza wyraża opinię, że seria niedawnych dymisji w Watykanie świadczy o tym, że ponad cztery lata od wyboru Franciszka sytuacja za Spiżową Bramą nie ustabilizowała się.

 • Watykan: Kolejna reforma Kurii Rzymskiej

  Wszystkie papieskie rady zostaną wchłonięte przez dwie nowe kongregacje. To zmiany, które jak informują watykaniści we włoskich mediach, przewiduje projekt Kurii Rzymskiej. W poniedziałek papież Franciszek ma dyskutować o tym z szefami watykańskich urzędów.

 • "Rzeczpospolita": Czy Kuria Rzymska zdradziła Benedykta XVI?

  Jak spekulują włoskie gazety, przecieki tajemnic i wpadki papieża miały wynikać z intryg jego współpracowników - informuje z Rzymu korespondent "Rzeczpospolitej" Piotr Kowalczuk.

 • Watykan: Papieska Rada Kardynałów zajmie się reformą kurii rzymskiej

  W Watykanie po raz 12. zbiera się powołana przez Franciszka na początku pontyfikatu rada do spraw reformy kurii rzymskiej. Dziewięciu kardynałów wspiera papieża w opracowaniu pomysłów na zmiany w funkcjonowaniu centralnych urzędów Kościoła Katolickiego.

 • Katalog chorób i pokus Kurii Rzymskiej

  ..., której reformę przygotowuje ze swymi doradcami, zarzucił złe funkcjonowanie, nieskuteczność i nadmierną biurokrację. "Kuria, która nie dokonuje samokrytyki, nie zmienia się i nie poprawia, jest nieruchomym...

 • Papież reformuje kurię rzymską. "Jest skuteczny"

  Nowa konstytucja, lepsza kontrola finansów, dyskusje o nauce Kościoła: papież Franciszek zainicjował wiele reform. W niektórych kręgach kościelnych wywołują one także niepewność.

Zdjęcia na temat: kuria rzymska
Wideo na temat: kuria rzymska
 • Zając: Watykańskie młyny wolno mielą

  Marek Zając, publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej podkreśla, że Jorge Mario Bergoglio był wymieniany jako kandydat na papieża już w 2005 roku. Musiało minąć osiem lat, żeby został wybrany na biskupa Kurii Rzymskiej.

Dyskusje na temat: kuria rzymska