• Informacje na temat:

  lajos

Artykuły na temat: lajos
 • Prezydent Andrzej Duda na Węgrzech

  Prezydent Andrzej Duda uczci dziś w Budapeszcie 60. rocznicę Rewolucji Węgierskiej. Była ona dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezydencki minister Wojciech Kolarski, Duda weźmie udział w głównych uroczystościach rocznicowych na placu Lajosa Kossutha.

 • Były sojusznik Orbana oskarża go o współpracę z bezpieką

  Spór między premierem Węgier Viktorem Orbanem a popierającym go do niedawna potentatem mediów Lajosem Simicską zaostrzył się po postawieniu przez tego ostatniego szefowi rządu zarzutu współpracy z komunistyczną tajną policją - podał Reuters.

 • Węgry: Demonstracja przed parlamentem

  Do ponad 10 tysięcy ludzi wzrosła wieczorem liczba uczestników demonstracji przed gmachem parlamentu Węgier na Placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie. Zebrani żądali dymisji premiera Ferenca Gyurcsanya.

 • Na placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie, pod węgierskim parlamentem, gdzie od czterech dni zbierają się przeciwnicy premiera Ferenca Gyurscanya, pojawiły się w czwartek wieczorem polskie flagi.

 • Węgry: Nastroje opadają

  Tylko ok. 2500 osób demonstrowało w niedzielę późnym wieczorem na placu Lajosa Kossutha przed gmachem parlamentu w Budapeszcie, domagając się odejścia premiera Ferencja Gyurcsanya.

 • Rekordowa manifestacja w Budapeszcie

  ...30 tysięcy przeciwników premiera Ferenca Gyurcsanya zebrało się w sobotę na placu Lajosa Kossutha przed węgierskim parlamentem.To największe z dotychczasowych wystąpień antyrządowych w Budapeszcie.

 • "Musimy poznać opinię Węgrów na temat planu Sorosa"

  ..."Plan Sorosa" stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i tożsamości Węgrów - argumentował Lajos Kósa, przewodniczący frakcji Fideszu. Według niego, częścią planu jest obowiązkowe rozlokowanie migrantów(...) wezwała rząd do przeprowadzenia konsultacji narodowej na ten temat" - oznajmił Lajos Kósa. "Jeżeli naród poprze nas podczas wiosennych wyborów, jeżeli zwyciężymy po raz trzeci, to Bruksela nie...

 • Wielka porażka Orbana w głosowaniu ws. migrantów

  Do przegłosowania poprawki zabrakło dwóch głosów. Przeciwko proponowanym zmianom w konstytucji zagłosowali zarówno posłowie prawicowo-nacjonalistycznego Jobbiku, jak i partii lewicowych. Znajdujący się w opozycji socjaliści i zieloni zbojkotowali głosowanie. Lider frakcji Fideszu, Lajos Kósa, powiedział, że w walce przeciwko narzuceniu kwot migrantów Węgrzy mogą polegać tylko na jego partii...

 • ...z greckich mitów tebańskich, przedstawiających dzieje królewskiego rodu Labdakidów. Edyp był synem króla Lajosa i królowej Jokasty. Termin kompleks Edypa nawiązuje do skomplikowanej i tragicznej sytuacji(...) ojciec, Lajos wraz z dworzanami) i zabił ich wszystkich. Po dotarciu do Teb, swej prawdziwej ojczyzny, w nagrodę za pokonanie Sfinksa dręczącego miasto, poślubił owdowiałą królową Jokastę, czyli swoją...

 • ...tebańskiej. Treść mitu o Labdakidach Mit o Labdakidach rozpoczyna się, gdy władcą Teb został Lajos, potomek Labdakosa założyciela rodu. Lajos dowiaduje się o przepowiedni, zgodnie z którą jego(...) wszystkich, nie wiedząc, że nieznajomym był jego prawdziwy ojciec, Lajos.  Wkrótce dotarł do Teb, rządzonych teraz przez brata zabitego króla, Kreona. W okolicy miasta pojawił się Sfinks, potwór...

Dyskusje na temat: lajos