• Informacje na temat:

  łaski

Artykuły na temat: łaski
 • "Prezydent nie miał prawa stosować aktu łaski"

  Po środowej uchwale Sądu Najwyższego sprawa b. szefostwa CBA wróci do sądu odwoławczego - uważa prof. Piotr Kardas z UJ. Jego zdaniem w tej sprawie nie mogło być innej uchwały SN niż ta, że prezydent nie miał prawa stosować aktu łaski przed prawomocnym wyrokiem skazującym.

 • "Rz": Prezydent Duda nie korzysta z prawa łaski

  Prezydent Andrzej Duda bardzo rzadko korzysta z przysługującego mu prawa łaski wobec skazanych - donosi w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Za kilka dni minie rok od rozpoczęcia urzędowania Andrzeja Dudy. Jak dotąd z prawa łaski skorzystał tylko 12 razy.

 • Zbigniew Ziobro: Prezydent za "prawo łaski" odpowiada tylko politycznie

  ..."Zgodnie z konstytucją prezydent stosując prawo łaski działa "na własny rachunek" i bierze za to odpowiedzialność polityczną; przepisy niższej rangi nie mogą ograniczać konstytucyjnej kompetencji" - uznał prokurator generalny Zbigniew Ziobro występując do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały Sądu Najwyższego.

 • Akt łaski prezydenta nadal obowiązuje? Sędzia TS wyjaśnia

  Akt łaski prezydenta jest w mocy, ale sąd odwoławczy musi wydać orzeczenie w sprawie apelacji Mariusza Kamińskiego - ocenił Piotr Łukasz Andrzejewski, adwokat i sędzia Trybunału Stanu po środowej uchwale Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i szefów CBA.

 • Spór o prezydenckie prawo łaski przed Trybunałem Konstytucyjnym

  Żaden podmiot nie może ingerować w prawo łaski jako prerogatywę prezydenta RP, a Sąd Najwyższy nie może decydować czy zostało ono skutecznie zastosowane - napisał wiceprokurator generalny Robert Hernand w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego ws. sporu kompetencyjnego.

 • Rzecznik SN: Uchwała nie ingeruje w prezydenckie prawo łaski

  ..."Środowa uchwała Sądu Najwyższego nie ingeruje w prezydenckie prawo łaski, a SN jest zobowiązany do wykładni przepisów prawa" - oświadczył w piątek rzecznik prasowy SN Michał Laskowski. Zaapelował do przedstawicieli władz o "powściągliwość" w ocenach orzeczeń.

 • Kerry wzywa Rosję do okazania łaski podczas rozmów o Aleppo

  Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał w sobotę Rosję do okazania łaski w czasie rozmów w Genewie ws. porozumienia o ewakuacji ludzi z Aleppo w Syrii. Według szefa MSZ Francji Jean-Marca Ayrault syryjska opozycja jest gotowa negocjować bez warunków wstępnych.

 • Papież apeluje o akt łaski wobec więźniów spełniających wymagane warunki

  Papież Franciszek zaapelował do władz krajów o poprawę warunków w więzieniach i o rozważenie możliwości aktu łaski wobec tych więźniów, którzy spełniają wymagane warunki. Apel wystosował po mszy, którą odprawił rano w Watykanie dla tysiąca więźniów.

 • Prezydenckie postanowienie łaski trafiło do sądu

  Sędzia Wojciech Małek informuje, że postanowienie nie zawiera (nie ma takiego wymogu) uzasadnienia decyzji głowy państwa. Z treści dokumentu wynika, że aktem łaski postępowanie zostaje umorzone. To oznacza, że sąd prawdopodobnie nie będzie podejmował żadnych innych czynności w tej sprawie. Rozmówca IAR podkreśla, że sędziowie pierwszy raz mają do czynienia z taką sytuacją i zastanawiają się...

 • Prawo łaski: Prezydent ma rację? Jego kancelaria to podważa

  Na oficjalnej stronie prezydenta Andrzeja Dudy kto zechce, bez trudu może poczytać o prawie łaski, jakie przysługuje tylko i wyłącznie głowie państwa na podstawie konstytucji. Czytamy: Prawo łaski jest szczególnym, określonym w art. 139 Konstytucji RP, uprawnieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Istotą tego uprawnienia jest całkowite lub częściowe uwolnienie skazanego od skutków karnych...

Zdjęcia na temat: łaski
 • Młyn w Zielonym Lasku
 • Młyn w Zielonym Lasku
Wideo na temat: łaski
Dyskusje na temat: łaski