• Informacje na temat:

  lechoń

Artykuły na temat: lechoń
 • Jan Lechoń - biografia i twórczość jednego z założycieli Skamandra - najsłynniejszej grupy poetyckiej dwudziestolecia międzywojennego.

 • Spotkanie z Beatą Dorosz

  Dr Beata Dorosz pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, badaczka życia i twórczości Jana Lechonia, jest m.in. autorką książek: "Księga Gości Jana Lechonia" (1999), "Lechoń i Tuwima ? dzieje trudnej przyjaźni" (2004) Leszek Józef Serafinowicz, pseudonim Jan Lechoń (ur. 13 marca 1899 w Warszawie, zm. 8 czerwca 1956 w Nowym Jorku, był poetą, krytykiem literackim i teatralnym, współtwórca grupy...

 • Prof. Roman Loth, historyk literatury - jej badacz i dokumentalista, edytor, znawca twórczości Kasprowicza i Lechonia - obchodzi 80. urodziny. Uroczysta sesja z tej okazji odbędzie się we wtorek, 20 grudnia, w Pałacu Staszica w Warszawie.

 • Przy samochodzie zaparkowanym na ulicy Lechonia znaleziono groźny ładunek wybuchowy. Na miejscu przybyli częstochowscy pirotechnicy, którzy są przekonani, że nie jest to atrapa i zagraża okolicznym mieszkańcom.

 • Wiersze Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego znalazły się w przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekcie rozporządzenia dotyczącego lektur szkolnych. Na liście opublikowanej na stronie internetowej ministerstwa nadal nie ma żadnego utworu Witolda Gombrowicza.

 • Minister edukacji podpisał nowe rozporządzenie w sprawie kanonu lektur szkolnych. W rozporządzeniu znalazły się lektury, o których MEN informowało w ubiegłym tygodniu: wiersze Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego oraz fragmenty "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

 • .... Jeżeli nie chciał poświęcać się rzeczywistości, a wzbijać na wysokie poziomy estetyzmu, jak Iwaszkiewicz lub pozostać jednak w sferze tradycji jak Lechoń - nie naruszał żadnego kanonu ustalonego dla grupy...

 • Przy samochodzie zaparkowanym na ulicy Lechonia znaleziono groźny ładunek wybuchowy. Na miejscu są już częstochowscy pirotechnicy, którzy są przekonani, że nie jest to atrapa i zagraża okolicznym mieszkańcom.

 • ...kontynuacją Konkursu organizowanego przez PTWK od 1925 roku, którego pierwszymi laureatami byli młodzi twórcy: Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, a po wojnie - Marek...

 • Sarkofag Piłsudskiego na Wawel? Nie!

  ...mężów stanu w pierwszych dekadach XX wieku nigdy nie dawał tego odczuć i dlatego znakomicie pasuje do niego prosta, żołnierska trumna, podobnie jak szary mundur, co tak pięknie opisał Jan Lechoń...

Dyskusje na temat: lechoń
 • Re: Czechy: Gorąca debata prezydencka

  W Polsce strach na ulice wyjsc. Albo zabija Cie w radiowozie albo jakiś ćpun rozjedzie Cie samochodem albo narodowcy zglanuną. A ludziom wmawia sie za zagrożeniem sa emigranci.

 • Re: Niemcy i Francja ostrzegają przed Brexitem

  W tv angielskiej mówi sie że na wzrost chęci wyjścia z UE wpływ ma też sytuacja w Polsce. Brytyjczycy chca wyjsc z UE w ktorej depcze sie prawo,konstytucje i prawa człowieka.

 • Re: W Sejmie opozycja przeciw podatkowi handlowemu

  A dlaczego w ustawie o odpadach nagle pojawil sie zapis chroniacy prywatne firmy wywozowe? Zachecam Cię omammiony przez Jarka czlowieku do sprawdzenia czy to byl zwykly lobbing tych firm czy pierwsza ujawniona afera korupcyjna PIS.

 • Re: W Sejmie opozycja przeciw podatkowi handlowemu

  Otwórz oczy czwlowieku- mafia jest teraz. Wtedy byli nieudacznicy.

 • Re: W Sejmie opozycja przeciw podatkowi handlowemu

  Jestem dostawcą kilku sieci. Kazda z nich juz na poczatku roku wprowadziła dodatkowe oplaty kilkukrotnie wyższe od podatku ktory wg ustawy maja placic. Czyli to z kieszeni dostawcow a nie sieci beda pieniadze! A sieci zyskaly bo roznica oplat to ich dodatkowy przychód. Budzet raczej tez nie zyska bo jesli nie moge podniesc swoich cen to mniej zarobie czyli ja i inni dostawcy zaplacimy mniej podatków. GŁUPIA ZMIANA.

 • Re: "Leave!". Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE

  Przypominam że PIS przyczynił się do brexitu. Zwolennicy wyjścia z UE argumentowali że nie chcą być w UE z krajem w którym prezydent łamie konstytucję a rząd ma gdzieś pozostałe prawa. Jarek, Andrzej, Beata, to Wasza zasługa - dobra zmiana już przekracza granicę Polski. Frankowicze dziękują Wam najbardziej.

 • Re: "Super Express": BOR boi się zamachu na papieża w czasie ŚDM

  Andtzej D. czyha na Jego życie? Przecież wysyłanie naszych samolotów na wojnę z IS to zaproszenie do odwetu podczas ŚDM w Krakowie.

 • Re: Oficjalne wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Na żywo

  Pamiętajmy że PIS miał swój mały udział w Brexicie - jego zwolennicy mówili że nie chcą być utożsamiani z państwem gdzie prezydent depcze konstytucję a rząd pozostałe prawa. JAREK, BEATA, ANDRZEJ - to także Wasza zasługa, frankowicze dziękują Wam szczególnie.

 • Re: Polski głos z Wielkiej Brytanii: Jesteśmy kompletnie rozczarowani

  Pamiętajcie że brexit to tez mała zasluga PIS. W kampanii zwolennicy wyjscia mówili że nie chcą byc w UE z państwem w ktorym prezydent depcze konstytucję a rząd pozostałe prawa. Brawo PIS!

 • Re: ​Mazurek: PO nie odrobiła pracy domowej po klęsce

  Bagsik i Gąsiorowski też się chwalą w TV że : słuchajcie zarobili kilka miliardów zł ..... A przeciętny kowalski w Polsce związać koniec z końcem nie może .... A tacy wybitni ekonomiści potrafią zarobić miliardy . Coś wam to mówi . jak jeden zarabia miliardy , to drugi przeważnie głoduje ... Ekonomi nie oszukasz .