• Informacje na temat:

  łęcka izabela

Artykuły na temat: łęcka izabela
 • Izabela Łęcka należy do najbardziej bezlitośnie ocenianych postaci w polskiej literaturze. Odbierana jednoznacznie negatywnie, bywa jednak traktowana dość niesprawiedliwie.

 • Maturzyści piszący tydzień temu esej na temat "Lalki" Bolesława Prusa otrzymali absurdalne zadanie - twierdzi "Dziennik".

 • W tytule powieści szukano aluzji do osobowości Izabeli Łęckiej (piękna i pusta), interpretowano go również w związku ze sceną, w której Ignacy Rzecki bawi...

 • Widzowie nazywają ją Pierwszą Damą Polskiego Kina. Beata Tyszkiewicz ma dziś urodziny

  79 lat temu w Wilanowie urodziła się Beata Tyszkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych. Do jej najsłynniejszych ról należą: rola Izabeli Łęckiej w „Lalce”, Donny Rebeki Uzedy w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” oraz Marii Walewskiej w „Marysi i Napoleonie”.

 • 80 lat temu urodziła się Beata Tyszkiewicz - pierwsza dama polskiego kina

  80 lat temu w Wilanowie urodziła się Beata Tyszkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych. Widzowie pamiętają ją m.in. z ról Izabeli Łęckiej w „Lalce”, Donny Rebeki Uzedy w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” oraz Marii Walewskiej w „Marysi i Napoleonie”.

 • Maturalny spór o sen Izabeli

  Maturzyści piszący tydzień temu esej na temat "Lalki" Bolesława Prusa otrzymali absurdalne zadanie - twierdzi "Dziennik". Na podstawie fragmentu książki mieli zinterpretować sen Izabeli Łęckiej. Tymczasem, jak twierdzą niektórzy poloniści, bohaterka powieści wcale nie spała, lecz marzyła na jawie.

 • Mickiewicz, Sienkiewicz i Kopernik nadal żyją

  W Polsce żyje wiele osób, które nazywają się tak samo jak postaci znane z historii i literatury. W bazach PESEL można znaleźć wielu Henryków Sienkiewiczów, Mikołajów Rejów i Janów Sobieskich. Wśród kobiet najczęściej pojawia się bohaterka „Lalki” Prusa Izabela Łęcka.

 • W tytule powieści szukano aluzji do osobowości Izabeli Łęckiej (piękna i pusta), interpretowano go również w związku ze sceną, w której Ignacy Rzecki bawi...

 • Na maturze: Mickiewicz, Prus i Żeromski

  Porównanie stronnictw na balu u Senatora z III Części "Dziadów" Mickiewicza oraz charakterystyka bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego, czyli Izabeli i Joanny - takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

 • Błąd na maturze z języka polskiego

  Poloniści alarmują, że temat dotyczący "Lalki" Bolesława Prusa, został źle sformułowany. Maturzyści mieli się odnieść do snu bohaterki powieści Izabeli Łęckiej, która akurat w wybranym fragmencie nie spała, a marzyła.

Zdjęcia na temat: łęcka izabela
Dyskusje na temat: łęcka izabela