• Informacje na temat:

  lednicki

Artykuły na temat: lednicki
 • Wokół Jeziora Lednickiego odkryto ponad 600 zabytków

  Ponad 600 zabytków metalowych odkryto od marca wokół Jeziora Lednickiego (woj. wielkopolskie). Największą grupę stanowią monety, w tym średniowieczne. To efekt współpracy poszukiwaczy skarbów - detektorystów z archeologami z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 • Odkrycie archeologów badających Jezioro Lednickie. Opowieści sprzed lat okazały się prawdą

  Trzeci most sprzed wieków znaleźli archeolodzy w wodach Jeziora Lednickiego. Drewniane pozostałości udowodniły przekazywaną ustnie opowieść o przeprawie na Ledniczkę, wyspę leżącą blisko znanego Ostrowa Lednickiego, na którym do dziś można oglądać ruiny siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

 • Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto w poniedziałek pochodzącą z X wieku łódź jednopienną. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich, obiekt znajdzie się w ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 • Sensacyjne odkrycie. Z jeziora Lednickiego wydobyto łódź z czasów Mieszka I

  Z dna jeziora Lednickiego wydobyto pochodzącą z X wieku łódź jednopienną. Prawdopodobnie została zrobiona przez jednego z rzemieślników, którzy związany byli z dworem Mieszka I - mówi dr Krzysztof Radka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 • Wigilia Paschalna na Ostrowie Lednickim

  Prymas Polski abp Józef Kowalczyk będzie sprawować w sobotę wieczorem liturgię Wigilii Paschalnej w książęcym palatium na Ostrowie Lednickim. Wyspa na jeziorze Lednica to miejsce, w którym - zdaniem wielu historyków - odbył się historyczny chrzest Mieszka I.

 • Noc Kupały w Ostrowie Lednickim

  Pyszna zabawa w Noc Świętojańską także w Ostrowie Lednickim . Już w najbliższą sobotę 20 czerwca w Małym Skansenie, przy przeprawie na Ostrów Lednicki w Wielkopolsce czeka na ciebie moc prawdziwych muzycznych atrakcji!

 • Wyspy Polskie: Ostrów Lednicki – centrum Polski Piastów na uboczu Polski współczesnej

  Na Ostrowie Lednickim swój pałac postawili Piastowie. Tu mieszkał Mieszko I, Bolesław Chrobry i Mieszko II. Możliwe, że tu podejmowany był Otto III, cesarz niemiecki, w drodze na Zjazd Gnieźnieński. Prawdopodobne jest też, że tu Polska przyjęła chrzest. Na spokojnej dziś wyspie ślady historii są bardzo wyraźne.

 • Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów odebrał w piątek na Ostrowie Lednickim (wielkopolskie) poznański historyk, mediewista prof. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów otrzymał w piątek w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu historyk sztuki prof. Zygmunt Świechowski.

 • Tylko przez jeden dzień Ostrów Lednicki będzie miał połączenie mostowe ze stałym lądem. 29 kwietnia na jeziorze Lednickim pojawi się most pontonowy, który wspomoże niewielki prom przewożący na co dzień turystów.

Zdjęcia na temat: lednicki
 • Ostrów Lednicki z lotu ptaka
Wideo na temat: lednicki
 • Basen chrzcielny w siedzibie Mieszka I. Czy to tutaj odbył się chrzest Polski?

  Baseny chrzcielne na Ostrowie Lednickim odkryto ostatni raz 28 lat temu. Od tamtej pory były przysypane ziemią, bo są wykonane z gipsu, który szybko uległ by zniszczeniu, gdyby był narażony na działanie powietrza. Według części naukowców to właśnie na wyspie na Jeziorze Lednickim, w siedzibie Mieszka I, doszło do chrztu Polski w 966 roku. W 1050. rocznicę tego wydarzenia naukowcy znów odkopali

 • "Barka" rozbrzmiewa na Placu św. Piotra

  Polscy pielgrzymi dają spontaniczne koncerty na placu Świętego Piotra w Watykanie. Z jednej strony rozbrzmiewa "Barka" śpiewana przez chór "Szczygiełki" z Poniatowej, z drugiej "Nie lękajcie się" Siewców Lednickich.

Dyskusje na temat: lednicki
 • Re: Wokół Jeziora Lednickiego odkryto ponad 600 zabytków

  a ja napisze krótko..Ostrów Lednicki to kolebka państwa polskiego, ktorego bez wprowadzenia chrzescijaństwa w X wieku by nie było.. wszystko na ten temat pozdrawiam znajomych z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy... reszta sobie może warczeć, szkekać, wyć ,ujadać iskomleć ... Polonia semper fidelis

 • Re: ​Kosiniak-Kamysz: PiS jest fałszywym obrońcą polskiej wsi

  czy ktos z internautów wie co to jest Ostrów Lednicki

 • Re: PiS prezentuje strategię na samorządy

  a wiecie Polacy i Polki co to jest Ostrów Lednicki....

 • Re: Ojciec Jan Góra spocznie na Polach Lednickich

  Będzie z bliska wskazywał "lednicki" kierunek zagubionym (częściowo nie z własnej winy) młodym ludziom, wskazując na to miejsce chrztu - chrześcijańskie dziedzictwo Polski. I choć można mieć (częściowo uzasadnione) zastrzeżenia do formy, w jakiej dotarło do nas to chrześcijaństwo, to dojrzały osąd musi przyznać, że jego rola w Europie (poza resztą świata) była i jest ogromna i nadal stanowi

 • Re: ​Posłowie chcą nowego święta. 14 kwietnia dniem Chrztu Polski?

  skipper.. trzymaj sie .. i odwiedź w tym roku Ostrów Lednickia nie Pola Lednickie ...Ostrów LEdnicki czyli wyspa to miejsce gdzie narodziła sie Polska.. wiem co piszę

 • Re: ​Posłowie chcą nowego święta. 14 kwietnia dniem Chrztu Polski?

  jestem za... tak trzymać... teraz trzeba zrobić kampanie promocyjną ... Ostrów Lednicki i MPP jako centrum... kto za... kto przeciw

 • Re: 100 tysięcy pielgrzymów w Lednicy

  Lednica to święte miejsce naszych przodków Słowian - Polan oraz współczesnych Rodzimowierców ,czas już odzyskać Lednicki Chram i pogonić watykańskiego okupanta naszej ojczyzny !!! _________ i skończyć z tą zakłamaną katolicką błazenadą !

 • Re: Nowo utworzony Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

  , zawsze można powiedzieć potencjalnym nabywcom, że będą mieszkać wśród przepięknej przyrody. I sprzedać im działkę czy gotowe osiedlowe domki po wyższej cenie. Przykładów mnóstwo. Po sąsiedzku Lednicki Park Krajobrazowy, a w zasadzie Lednicki Park Krajobrazowo-Developerski. Tragedia dla przyrody i krajobrazu. Chwilami domek na domku. Wszystko powstałe w ostatnich latach. A zgody się sypią

 • Re: Prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I

  Zamiast każde zdjęcie osobno opisać co przedstawia to ciągle przy każdym zdjęciu ten sam tekst:" Galeria: Wyspa Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednica. Pozostałości grodu IX-X władców z dynastii Piastów, najprawdopodobniej w 966 roku miejsce przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I i jego świtę. Ostrów Lednicki, nazywany "Świętą Wyspą" lub "Wyspą Władców", był w czasach Mieszka i Bolesława Chrobrego