• Informacje na temat:

  legionista rzymski

Artykuły na temat: legionista rzymski
 • "Zawieszki w kształcie fallusów". Są dowody na obecność rzymskich legionistów na terenie Polski

  ..."Na terenie Kujaw nawet 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego" - powiedział dr hab. Bartosz Kontny.

 • Kwaterę jednego z oficerów dowodzących rzymskim garnizonem znaleźli polscy archeolodzy pod kierunkiem dr. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego z Instytutu Archeologii UW w Bałakławie na Ukrainie.

 • Pomieszczenie latryny z drugiej poł. II wieku n.e. wchodzącej w skład kompleksu wielkiej łaźni na terenie obozu legionowego odkryli archeolodzy w Novae (obecnie miasto Swisztow) w Bułgarii.

 • Poszukiwacz-amator posługujący się wykrywaczem metali odkrył w południowo-zachodniej Anglii miejsce, gdzie znajdowało się ponad 52 tys. rzymskich monet. To jedno z największych takich znalezisk w Wielkiej Brytanii.

 • Kwaterę jednego z oficerów dowodzących rzymskim garnizonem znaleźli polscy archeolodzy w Bałakławie na Ukrainie. Pomieszczenie zbudowane jako kwatera dla prostych żołnierzy, zostało następnie przerobione na mieszkanie o wyższym standardzie.

 • Nieoczekiwany zwrot akcji w czasie misterium. Chciał uratować Jezusa, zaatakował aktora

  Nieoczekiwany przebieg miało tradycyjne misterium wielkopiątkowe w jednej z brazylijskich miejscowości. Kiedy miała zostać odegrana jedna z ostatnich scen, w której rzymski żołnierz przebija bok wiszącego na krzyżu Jezusa, na scenę wbiegł mężczyzna i zaatakował aktora odgrywającego rolę rzymskiego legionisty.

 • Sensacyjne ustalenia archeologów na terenie Kujaw

  Na terenie Kujaw nawet 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego - mówi dr hab. Bartosz Kontny, z Instytutu Archeologii UW, który dokonał ich identyfikacji.

 • Przy pomocy wykrywacza metali poszukiwacz-amator odkrył w południowo-zachodniej Anglii miejsce, w którym zostało ukrytych ponad 52 tysiące rzymskich monet. Prawdopodobnie były to datki zbierane przez lokalną społeczność.

 • "Wykonało się". Golgota - świadek śmierci Boga

  Zgodnie z rzymskim prawem wyrok prefekta miał być natychmiast wykonany. Jezusa przekazano do dyspozycji oddziału egzekucyjnego składającego się najprawdopodobniej z dowódcy oraz czterech legionistów i wraz z pozostałymi dwoma skazańcami w pokrwawionej tunice popędzono przez uliczki miasta w kierunku Golgoty.

 • Renowację ponad 100 nagrobków z Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a także bramy św. Honoraty z rzeźbą legionisty rzymskiego oraz wielu innych zabytków najpiękniejszej stołecznej nekropolii zapowiada Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

Dyskusje na temat: legionista rzymski