• Informacje na temat:

  legiony polskie

Artykuły na temat: legiony polskie
 • NBP upamiętni Legiony Polskie. Banknotem z polimeru

  Józefa Piłsudskiego. W czasie swego największego rozwoju w 1915 r. Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów, uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914-1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii, jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie, mimo rozwiązania w 1917 r., pozostały obecne w świadomości...

 • Legiony na wielki ekran

  ...i "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego. Z wielką radością dowiaduje się więc, że wkrótce ma powstać film pt. "Legiony", w którym w rolę Józefa Piłsudskiego wcieli się Jan Frycz, a obok niego zobaczymy m.in(...). rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oby "Legiony"  były filmem na miarę tematyki, którą podejmują jej twórcy.

 • Nie tylko Piłsudski i nie tylko Legiony

  Mam tutaj na myśli nie tyle zwykłych poborowych, których wszyscy trzej zaborcy przymusowo wcielali do swoich armii (często walczyli oni przeciwko sobie), co ochotników, którzy tworzyli własne formacje. Najsłynniejsze z nich to oczywiście Legiony Polskie, "Błękitna Armia" Hallera i Korpus Wschodni. Jednak były i inne oddziały. Trzeba o nich pamiętać. Szczególnie dziś, gdy obchodzimy 100. rocznicę...

 • "Odkrywca": Rogatywka polowa w Ludowym Wojsku Polskim

  Rogatywki polowe zniknęły z WP w latach 90. Jednak wiadomo, że trwają prace nad jej nowym modelem. Oto dotychczasowa historia tej typowo polskiej czapki.

 • Wolności Polakom nikt nie podarował, upomnieliśmy się o nią zbrojnie - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 100-lecia Bitwy pod Kostiuchnówką. Hołd Legionom Polskim oddały w sobotę polskie władze, kombatanci i harcerze.

 • Jan Frycz zagra Piłsudskiego w filmie o Legionach Polskich

  Już za kilka tygodni padnie pierwszy klaps na planie filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Jak podaje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, ta wysokobudżetowa produkcja będzie opowiadać historię Legionów Polskich. Józefa Piłsudskiego ma zagrać Jan Frycz.

 • 100 lat Legionu Polskiego. Wyjątkowa wystawa we Wrocławiu

  Pośmiertną maskę Józefa Piłsudskiego, broń i oryginalne meldunki z początku XX wieku można będzie od jutra oglądać we wrocławskim Muzeum Militariów. Wystawę przygotowano z okazji 100-lecia powołania Legionu Polskiego.

 • Festiwal Tajemnic na Zamku Książ. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji!

  ...​Legiony Polskie i wojska Armii Carskiej Rosji pojawiły się na dziedzińcu honorowym Zamku Książ w Wałbrzychu, gdzie trwa 5. Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii i badaczy jej tajemnic potrwa do jutra. W programie są wykłady, rekonstrukcje historyczne i specjalnie przygotowane na tę okazję wystawy.

 • Siemoniak: Polscy żołnierze na Ukrainie? Nie ma takiej opcji

  ...legiony walczą. - Rosjanie mówią tak różne rzeczy, że jest to mało poważne. Ta sprawa legionu NATO-wskiego wydaje się już przekroczyła jakieś granice absurdu. Natomiast uważam, że my powinniśmy w mówieniu o obecności polskiego żołnierza w różnych miejscach być bardzo ostrożni. Szczególnie na Ukrainie. - Nie tylko szczególnie na Ukrainie, ale jak mówię: przede wszystkim Ukraina takiej...

 • Siemoniak: Polscy żołnierze na Ukrainie? Nie ma takiej opcji. Nie wyślemy ich na wojnę

  ...myśleć o bezpieczeństwie Polski i bardziej się angażować na różnych polach. Natomiast mówię - trzeba być bardzo ostrożnym. Wie pan, bo Rosjanie i tak mówią, że tam NATO-wskie legiony walczą. Rosjanie mówią tak różne rzeczy, że jest to mało poważne. Ta sprawa legionu NATO-wskiego wydaje się już przekroczyła jakieś granice absurdu. Natomiast uważam, że my powinniśmy w mówieniu o obecności polskiego...

Zdjęcia na temat: legiony polskie
Dyskusje na temat: legiony polskie