• Informacje na temat:

  lem

Artykuły na temat: lem
 • Rozgrzewka przed Dyktandem Krakowskim. Razem z Lemem

  Dyktanda Stanisław Lem napisał dla swojego siostrzeńca. Sprawdź, jak Ty poradzisz sobie z nimi. Na dobry początek "Tchórz". 

 • W Krakowie będzie można porozmawiać ze Stanisławem Lemem

  W Krakowie powstanie Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem". Oprócz wystawy stałej, poświęconej autorowi "Bajek robotów" i "Solaris" będzie tam ekspozycja o języku polskim. Wystawa ma być bardzo nowoczesna i bardziej ma odzwierciedlać ducha twórczości Lema niż jego historyczne losy. Władze miasta chcą, by "Planeta Lem" była miejscem dla różnych inicjatyw literackich. Centrum ma powstać...

 • Pożegnanie Stanisława Lema

  ...przynoszonym przez czytelników książek Stanisław Lema. Jadwiga Dobrowolska, mieszkanka Gliwic, mówiła dziennikarzom, że przyjechała na pogrzeb, ponieważ tak jak Stanisław Lem urodziła się we(...)". Pytany, czego Lem nas nauczył, powiedział: "Nauczył nas patrzeć trochę dalej, ale przede wszystkim - widzieć konsekwencje tego, co robimy". - Nauczył mnie wyobraźni, krytycznego myślenia, ale też...

 • Spacer śladami pisarza, pokaz filmu i debata. Tak Kraków będzie świętował 95. urodziny S. Lema

  Stanisław Lem był czujnym obserwatorem współczesności i piewcą postępu technologicznego, który najchętniej nie wychodził z domu. Ten znany z ciętego języka twórca dziesiątek powieści, opowiadań, esejów i felietonów, którego porównywano niejednokrotnie do H.G. Wellsa, osiągnął wiele. Jego powieści zostały przełożone na 41 języków, sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie...

 • Lem we wspomnieniach syna Tomasza

  Wybitny pisarz i myśliciel Stanisław Lem jako zapalony narciarz, domorosły konstruktor elektrycznych silników, amator słodyczy, a przede wszystkim jako ojciec - to temat wspomnień jego syna Tomasza Lema w książce "Awantury na tle powszechnego ciążenia".

 • ...700 stron narzekania na kolegów po piórze, polskie społeczeństwo i w ogóle ludzkość, z elementami dyskusji literackich i motoryzacyjnych zawiera wydana właśnie korespondencja Sławomira Mrożka i Stanisława Lema. Mrożek przyjechał do Polski na promocję książki.

 • Stanisław Lem

  W Krakowie w wieku 84 lat zmarł Stanisław Lem - jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, autor książek science-fiction.

 • "Stanisław Lem potrafił przewidzieć przyszłość"

  ..."Stanisław Lem, pisarz i filozof, potrafił przewidzieć przyszłość" - uważa pochodzący z Izraela znany reżyser Ari Folman. W polskich kinach oglądać można "Kongres" Folmana, nakręcony na motywach prozy Lema. W obsadzie są m.in. Robin Wright, Harvey Keitel i Paul Giamatti.

 • Nim Lem - pierwszy polski satelita naukowy - który wyruszy we wrześniu w swoją kosmiczną misję, musi jeszcze przejść kilka testów. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

 • Słynny polski pisarz Stanisław Lem zostanie patronem pierwszego polskiego satelity - zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pod koniec 2011 roku.

Zdjęcia na temat: lem
Wideo na temat: lem
 • Sławomir Mrożek o znajomości ze Stanisławem Lemem