• Informacje na temat:

  leon kruczkowski

Artykuły na temat: leon kruczkowski
 • Leon Kruczkowski, dramatopisarz, prozaik, publicysta i działacz społeczny, znany jest przede wszystkim jako autor "Niemców". Stał się autorem, którego przekleństwem było czynne zaangażowanie w sprawy polityczne PRL-u, co skazało go w dzisiejszych czasach na zapomnienie.

 • Warszawa bez ulicy Lecha Kaczyńskiego. Koniec dekomunizacji w stolicy

  Naczelny Sąd Administracyjny wyrzucił do kosza kilkadziesiąt decyzji zastępczych wojewody, który w listopadzie zeszłego roku zmienił nazwy ponad czterdziestu ulic w stolicy. Najgłośniejszą zmianą było przemianowanie Alei Gwardii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Patronami warszawskich ulic ponownie będą Hanka Sawicka, Leon Kruczkowski, czy Wincenty Rzymowski.

 • Ustawa dekomunizacyjna - literaturoznawcy z UŚ w obronie pisarzy

  Literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego stają w obronie pisarzy, których nazwiska mają zniknąć z przestrzeni publicznej. Według IPN w myśl ustawy dekomunizacyj nej tacy twórcy, jak Leon Kruczkowski czy Brunon Jasieński nie powinni być patronami ulic lub szkół. 40 literaturoznawców śląskiej uczelni w specjalnej uchwale wyraziło oburzenie opiniami wydanymi przez IPN.

 • Mija 14 lat od tragicznej lawiny pod Rysami

  W sobotę minęło 14 lat od śmierci siedmiorga licealistów z Tychów i ich opiekuna, którzy zginęli w lawinie pod Rysami w Tatrach. Społeczność tyskiego liceum im. Leona Kruczkowskiego uczci ich pamięć w najbliższy wtorek podczas mszy św. w miejscowym kościele pw. Świętej Rodziny.

 • Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, co zrobiła w Warszawie PO. I to, akurat, jak raz, 13 grudnia. Wybrać taki właśnie dzień na to, by odebrać warszawskie ulice ludziom takim, jak Jacek Kaczmarski, Zbigniew Herbert, "Inka" Siedzikówna i Lech Kaczyński, i oddać je ponownie Teodorowi Duraczowi, Leonowi Kruczkowskiemu, "Małemu Frankowi" i Armii Ludowej – to wyjątkowa perwersja. A jeszcze przy...

 • Robert Czechowski w Lubuskim Teatrze

  ...19.10.2007, na stanowisku dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze rozpoczął pracę Robert Czechowski.

 • Przegląd Piosenki Przedszkolnej

  ...6 maja w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego odbył się II Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego. Organizatorem imprezy pod hasłem "Śpiewaj razem z nami" było Miejskie Przedszkole nr 34.

 • Licealiści z Tychów pamiętają o swoich kolegach, którzy zginęli pod Rysami

  Liceum im. Leona Kruczkowskiego w Tychach pamięta o tragedii sprzed 10 lat. 28 stycznia 2003 roku wyprawa, która wyruszyła z tego ogólniaka zakończyła się największą tragedią w polskich Tatrach. Pod lawiną zginęło 8 osób. Uczniowie uczcili dziś ich pamięć minutą ciszy, przygotowali też specjalny koncert pamięci i wystawę zdjęć zrobionych w czasie akcji ratunkowej.

 • Ratusz: Wojewoda powinien zapłacić za koszty dekomunizacji w stolicy

  ...zmianą było przemianowanie Alei Gwardii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Patronami warszawskich ulic ponownie będą Hanka Sawicka, Leon Kruczkowski czy Wincenty Rzymowski. (m)

 • ​Twoje Miasto: Decydujcie, dokąd pojedziemy!

  ...także na zachowany średniowieczny układ miasta.  Jastrowie to już propozycja z Wielkopolski. "Dwa zabytkowe kościoły, ratusz, zwalony most, dom, w którym mieszkał Leon Kruczkowski, murale" - to...

Dyskusje na temat: leon kruczkowski