• Informacje na temat:

  leopold iii

Artykuły na temat: leopold iii
 • Władze Wiednia nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego. Gotowy monument czeka w Polsce

  Pieniądze na jego budowę zbierano od lat. Miejsce pod monument jest od dawna gotowe. Gotowy jest też pomnik Jana III Sobieskiego i czeka tylko ona transport do Wiednia. Miał zostać odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Nowe władze stolicy Austrii uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk… antyturecki.

 • 25 lat temu zmarł Leopold Tyrmand

  Prowadził osobistą krucjatę przeciwko PRL-owskiej szarości za pomocą kolorowych skarpetek i jazzu, był autorem największego sukcesu wydawniczego lat 60. , na starość został konserwatystą - zmarły 25 lat temu Leopold Tyrmand wymyka się łatwym uogólnieniom.

 • Jan III Sobieski był królem polski w latach 1674-1696. Zasłynął jako pogromca Turków w bitwach pod Chocimiem i Wiedniem.

 • Wartość III zamojskiej kwesty

  ...kwestach zostało zebrane prawie 30 tys. zł. Komitet przeznaczył te pieniądze na restaurację zabytkowych lamp przy domu grabarza oraz nagrobków: rodziców Premiera II RP Leopolda Skulskiego, Tekli...

 • Znakomity reżyser filmowy, a także aktor, twórca "Essential Killing" Jerzy Skolimowski wcieli się w postać króla Jana III Sobieskiego w historycznej produkcji "Bitwa pod Wiedniem". Film, współprodukowany przez Polaków, reżyseruje w Rumunii włoski filmowiec Renzo Martinelli.

 • Masochistyczne relacje z Ukrainą wciąż bez zmian. Niestety!

  ...polityczny masochizm, czyli pewne zaburzenie, które opisał Leopold Ritter von Sacher-Masoch, Austriak urodzony we Lwowie. No cóż, obywatele Trzeciej RP, idąc w najbliższym czasie do trzykrotnych wyborów...

 • RMF: Władze Wiednia nie chcą pomnika Sobieskiego. Monument czeka w Polsce

  Pieniądze na jego budowę zbierano od lat. Miejsce pod monument jest od dawna gotowe. Gotowy jest też pomnik Jana III Sobieskiego i czeka tylko na transport do Wiednia. Miał zostać odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Nowe władze stolicy Austrii uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk… antyturecki.

 • Dzięki bitwie pod Wiedniem pijemy dziś kawę. Ziarna znaleziono w tureckim obozie

  Bitwa pod Wiedniem, podczas której Jan III Sobieski swoją wygraną zapisał się na kartach historii, dała nam nie tylko zjednoczenie Europy, ale i... kawę. To właśnie jej ziarna znaleziono w tureckim obozie.

 • Historia z XVII w. nadal nie jest dokończona. Pomóż Sobieskiemu ponownie wjechać do Wiednia

  Grawer na specjalnej tablicy pamiątkowej, wpis na wirtualnym pomniku Jana III Sobieskiego oraz limitowany plakat z królem na wzgórzu Kahlenberg - między innymi to dostaniecie, gdy zdecydujecie się wspomóc budowę monumentu Sobieskiego w stolicy Austrii. Pomnik ma stanąć na wzgórzu, gdzie polski król 333 lat temu pokonał turecką armię.

 • 20-tonowy pomnik za 400 tys. zł. Pomóż dokończyć historię sprzed 300 lat

  Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego chce, aby na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg stanął 20-tonowy pomnik króla. Monument ma mieć 3 metry wysokości i 7,5 metra długości. Pomnik Sobieskiego będzie wykonany z brązu. Ma łączyć elementy realistyczne i abstrakcyjne.

Dyskusje na temat: leopold iii