• Informacje na temat:

  leopold okulicki

Artykuły na temat: leopold okulicki
 • Album "Generał Leopold Okulicki 1898 - 1946" jest nietypowym pomnikiem zarówno dla ostatniego komendanta Armii Krajowej, jak i dla Janusza Kurtyki, współautora publikacji, który zmarł przed jej wydaniem - uważa drugi autor tej książki Jacek Pawłowicz.

 • Dokładnie 70 lat temu w Moskwie rozpoczął się proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których oskarżono o działania przeciwko Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Trzech spośród skazanych, w tym ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki, zmarło w sowieckich więzieniach.

 • W humanistycznym egzaminie dla gimnazjalistów znalazł się między innymi fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej.

 • Fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, a także rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej pojawiły się w teście humanistycznym dla gimnazjalistów.

 • Bronisław Komorowski złożył kwiaty w miejscach pamięci w Moskwie

  Marszałek Bronisław Komorowski złożył kwiaty na Cmentarzu Dońskim, m.in. pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar represji politycznych 1945-53 oraz przed tablicą pamiątkową ku czci generała Leopolda Okulickiego. Następnie udał się na Plac Łubiański, gdzie również złożył kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim, poświęconym ofiarom represji politycznych w Związku Radzieckim.

 • Rosyjski dziennik ocenzurował ogłoszenie IPN

  ...z Niemcami i o zwalczanie Związku Sowieckiego. Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki - 10 lat więzienia oraz jego zastępcy: Adam Bień, Stanisław Jasiukowicz i Antoni Pajdak - po 5 lat. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli końca kary. Kazimierz Pużak po powrocie do Polski zmarł w więzieniu w Rawiczu.

 • IPN szuka w rosyjskich mediach informacji nt. przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

  ...antyhitlerowskiej skazani zostali na karę więzienia, którą odbywali w Związku Sowieckim. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli do zakończenia kary" - podaje IPN. Informuje(...) konferencji jałtańskiej. Wśród nich delegata rządu na kraj i wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego oraz przewodniczącego Rady Jedności...

 • 75 lat temu utworzono Armię Krajową

  .... Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945(...) zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało...

 • 76 lat temu w okupowanej Polsce wylądowali pierwsi cichociemni

  ...i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach AK. Do najbardziej znanych cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki, szef Oddziału II KG AK płk...

 • "Cichociemni nigdy się nie poddali. Ten przekaz trwa w Polakach"

  ...nosił kryptonim "Adolphus". Do najbardziej znanych Cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki, a także Jan Piwnik "Ponury", mjr Bolesław...

Zdjęcia na temat: leopold okulicki
Dyskusje na temat: leopold okulicki
 • Re: Kinderlager w Pogrzebieniu. "Pamiętam wstyd"

  Syn chłopa przed wojną skończył studia i został oficerem i Dowódcą Armii Krajowej generał Okulicki Leopold. Zamordowany przez Rosję po wojnie.

 • Re: Słynna reporterka Clare Hollingworth w Doodle Google

  Pierwszym był Oficer Dyżurny Wojska Polskiego 1września 1939 roku. Pułkownik Leopold Okulicki wtedy. Syn chłopa.

 • Re: Zmarł Józef Bandzo "Jastrząb". Był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. "Łupaszki"

  19 stycznia 1945 roku z polecenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza Komendant Główny Armii Krajowej, generał Leopold Okulicki wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajowa ! Ci który nie podporządkowali się temu rozkazowi stracili prawo nazywania się żołnierzami Wojska Polskiego - stali się pospolitymi bandytami !

 • Re: Prezydent Duda po rozmowie z premier Szydło

  Sami ci młodzi poszli na ochotnika do walki o Warszawę w 1944 r. jak do kadrówki Piłsudskiego. Np. Ochotnik do Piłsudskiego 15-letni Leopold Okulicki, człowiek Marszałka. Dawał krew potem z piłsudczykami na wielu frontach i życie za Polskę oddał. Ostatni Dowódca Armii Krajowej. Zamordowany w Rosji przez Rosję.

 • Re: 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  LEOPOLD OKULICKI-------Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że sowieci zagarniają Polskę. I taka walka sprawi, że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej, a Rzeczpospolita ocaleje.

 • Re: 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  Leopold Okulicki ----"Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że sowieci zagarniają Polskę. I taka walka sprawi, że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej, a Rzeczpospolita ocaleje. PS takie było myślenie........

 • Re: Wrocław: Radni PiS chcą zmian nazw ulic

  Berling zdradził Polskę w Rosji. Poszedł do "Wesołego Domku" w Rosji rosyjskiego do władz Rosji. I został Rosjaninem. Wielu innych generałów nie zrobiło tego! Np. mógł tak zrobić gen. Okulicki Leopold a nie zrobił tego tylko Polsce służył. A mógł zrobić jak Berling... tylko krok... Został Polakiem!

 • Re: Wołyń. Debata o trudnych polsko-ukraińskich relacjach w RMF FM

  Dla Ukraińców Stepan Bandera jest tym samym, kim dla Polaków jest Leopold Okulicki. Różnica jednak zasadnicza. Bandera bronił Ukrainy a Okulicki zdradził Polaków. W obu tych działaniach ofiarami byli Polacy. Na Wołyniu w 43 roku około 150.000 , w Warszawie podczas Powstania w 44roku około 200.000.

 • Re: "SE": Specjalne renty dla żołnierzy niezłomnych

  19.01.1945 r. gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" z upoważnienia Prezydenta RP rozwiązał Armię Krajową. ... Wszyscy Żołnierze AK stali się na mocy tego rozkazu cywilami. Cywilami z nielegalnie posiadaną bronią. Nadużyciem jest nazywaniem ich żołnierzami. A co wyczyniali, zdradzeni przez Rząd Londyński, AKowcy po wojnie? Zapytajcie swoich Dziadków i Babcie.

 • Re: Incydenty na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka". Nowoczesna żąda wyjaśnień

  19 stycznia 1945 r. w Częstochowie ostatni komendant AK gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwalniając żołnierzy z przysięgi, więc co ta "patriotka" robiła w podziemiu w 1946r?? Patriotami byli ci co mimo trudności politycznych i gospodarczych przystąpili do odbudowy kraju, a nie dalej mordować i grabić.