• Informacje na temat:

  leopold okulicki

Artykuły na temat: leopold okulicki
 • "Dowódcy nie ujawniają się. Żołnierzy zamelinować". 74 lata temu gen. Okulicki rozwiązał AK

  ...74 lata temu - 19 stycznia 1945 roku - wobec błyskawicznych postępów wielkiej ofensywy wojsk sowieckich, która w połowie stycznia ruszyła znad Wisły, Dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał ostatnie rozkazy skierowane do żołnierzy AK. Pisał m.in.: "Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed...

 • Album "Generał Leopold Okulicki 1898 - 1946" jest nietypowym pomnikiem zarówno dla ostatniego komendanta Armii Krajowej, jak i dla Janusza Kurtyki, współautora publikacji, który zmarł przed jej wydaniem - uważa drugi autor tej książki Jacek Pawłowicz.

 • Dokładnie 70 lat temu w Moskwie rozpoczął się proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których oskarżono o działania przeciwko Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Trzech spośród skazanych, w tym ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki, zmarło w sowieckich więzieniach.

 • W humanistycznym egzaminie dla gimnazjalistów znalazł się między innymi fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej.

 • Fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, a także rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej pojawiły się w teście humanistycznym dla gimnazjalistów.

 • Bronisław Komorowski złożył kwiaty w miejscach pamięci w Moskwie

  Marszałek Bronisław Komorowski złożył kwiaty na Cmentarzu Dońskim, m.in. pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar represji politycznych 1945-53 oraz przed tablicą pamiątkową ku czci generała Leopolda Okulickiego. Następnie udał się na Plac Łubiański, gdzie również złożył kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim, poświęconym ofiarom represji politycznych w Związku Radzieckim.

 • Rosyjski dziennik ocenzurował ogłoszenie IPN

  ...z Niemcami i o zwalczanie Związku Sowieckiego. Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki - 10 lat więzienia oraz jego zastępcy: Adam Bień, Stanisław Jasiukowicz i Antoni Pajdak - po 5 lat. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli końca kary. Kazimierz Pużak po powrocie do Polski zmarł w więzieniu w Rawiczu.

 • IPN szuka w rosyjskich mediach informacji nt. przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

  ...antyhitlerowskiej skazani zostali na karę więzienia, którą odbywali w Związku Sowieckim. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli do zakończenia kary" - podaje IPN. Informuje(...) konferencji jałtańskiej. Wśród nich delegata rządu na kraj i wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego oraz przewodniczącego Rady Jedności...

 • 75 lat temu utworzono Armię Krajową

  .... Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945(...) zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało...

 • ​Stary Cmentarz Doński w Moskwie

  Antyfaszystowskiego Komitetu.  Znajduje tu się także symboliczny grób generała Leopolda Okulickiego oraz jednego z czołowych działaczy Narodowej Demokracji Stanisława Jasiukowicza. To działacze podziemia(...) więzienia. Trzech z porwanych zostało uniewinnionych. Do Polski już nigdy nie wrócili gen. Okulicki i Jasiukowicz. Jeden z najbardziej znanych grobów w Moskwie Jeden z najbardziej znanych grobów w Moskwie...

Zdjęcia na temat: leopold okulicki
Dyskusje na temat: leopold okulicki