• Informacje na temat:

  ludwik xiii

Artykuły na temat: ludwik xiii
 • XIII Polkowickie Dni Teatru

  Kilkanaście spektakli teatrów z różnych miast Polski znalazło się w programie XIII Polkowickich Dni Teatru, które rozpoczną się w poniedziałek w Polkowicach (Dolnośląskie). Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objęła Anna Seniuk.

 • Rozpoczęła się gruntowna modernizacja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (woj. małopolskie). Inwestycja, kosztująca ok. 15 mln zł, w większości finansowana będzie ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

 • Między nami zakonnicami... składnica w Lubomierzu

  W połowie XIII stulecia na dworze Henryka Brodatego pojawiła się rycerska rodzina Liebenthalów, która wiernie służyła księciu i jego następcom. Jeden z feudałów imieniem Heinrich, uzyskawszy od Bolesława Rogatki szereg dóbr między Jelenią Górą a Gryfowem, postanowił nad dopływem Oldzy lokować wieś Liebenthal (ob. Lubomierz). Dodatkowo, w 1251 roku, w górnej części osady nakazał wznieść niewielką...

 • Potomkowie króla odzyskają spadek

  ...​Koniec zaciętej bitwy prawnej o majątek spadkobierców francuskiego tronu. Paryski sąd orzekł, że potomkowie króla Ludwika XIII odzyskają kolekcje bezcennych dzieł sztuki i historycznych eksponatów. Nie dostaną jednak znanego zamku, do którego rościli prawa.

 • Młode talenty w Filharmonii Gorzowskiej

  Trzech młodych, utalentowanych muzyków wystąpi w piątek na estradzie Filharmonii Gorzowskiej. Jako solistka zagra m.in. wybitna skrzypaczka, laureatka pierwszej nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego - Agata Szymczewska.

 • Dzieje najstarszej toruńskiej nekropolii, cmentarza św. Jerzego, sięgają przełomu XIII/XIV wieku, kiedy to przy kościele św. Jerzego został założony cmentarz na potrzeby leprozorium - przytułku dla chorych na trąd.

 • Pożar strawił w sobotę duży fragment dachu XIII-wiecznego zamku warownego w Angers w zachodniej Francji - powiadomiły władze departamentu Maine-et-Loire.

 • Wojna domowa w Wielkopolsce po śmierci króla Ludwika Węgierskiego w drugiej połowie XIV wieku była tematem 13. Biesiady Piastowskiej "Calisia A.D. 1383 r.", która w niedzielę zakończyła się w średniowiecznym Grodzie Piastów w Kaliszu.

 • ...8300 euro kosztuje pizza z kawiorem, langustą i koniakiem, przygotowana w Agropoli na południu Włoch. Z racji gatunku dodanego do niej koniaku autor kulinarnego cacka - 27-letni Renato Viola - nazwał ją "Ludwik XIII".

 • Francja: Budowlaniec wykopał cenny skarb

  Ponad pół miliona euro zarobi francuski murarz, który w czasie przebudowy domu nad Loarą, odkrył skarb z epoki Ludwika XIII. Mężczyzna będzie mógł sprzedać tylko połowę z 600 znalezionych złotych i srebrnych monet.

Dyskusje na temat: ludwik xiii
 • Re: "Rz": Kto powinien zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego?

  Nie ma ludzi niezastąpionych jak powiedział Ludwik XIII po śmierci Ludwika XII

 • Re: Premier Wielkiej Brytanii spotka się z Jarosławem Kaczyńskim

  no i co z tego? we Francji królem był Ludwik XIII czy któryś tam, a rozmawiano z kardynałem Richelieu

 • Re: Bartłomiej Misiewicz rezygnuje z członkostwa w PiS

  Trzej muszkieterowie Atos, Portos i Aramis przycieli noska d’Artagnanianowi. Krajem rządzi Ludwik XIII, ale prawo do tego uzurpuje sobie żądny władzy kardynał Richelieu. Trzej przyboczni króla jednak pokazują miejsce kardynałowi w szeregu.... C.D.N.

 • Re: Bartłomiej Misiewicz rezygnuje z członkostwa w PiS

  Trzej muszkieterowie Atos, Portos i Aramis przycieli noska d’Artagnanianowi. Krajem rządzi Ludwik XIII, ale prawo do tego uzurpuje sobie żądny władzy kardynał Richelieu. Trzej przyboczni króla jednak pokazują miejsce kardynałowi w szeregu.... C.D.N.

 • Re: Lubnauer: To nie pani premier decyduje

  XVII wieczna Francja matołku. Na tronie zasiadał Ludwiś XIII którego interesowały wyłącznie bale,festiwale i kogo by tu bzyknąć, a biedny kardynał musiał ten burdel ogarnąć. Potem na tronie zasiadło dziecko czyli Ludwiś kolejny i drugi kardynał musiał wyprowadzać kraj z kryzysu. Potem zabrakło kardynałów z jajami Ludwiś dorósł ,został LudwikiemXIV i rozpieprzył co się dało ,a za jego debilną

 • Re: Macron przyznał, że w Algierii stosowano tortury

  @obserwator "Dla porównania Inkwizycja pochłonęła około 15-20ty. ofiar w całej Europie w ciągu sześciu wieków (XIII-XIX) a rewolucja francuska tylko we Francji w ciągu 10-11 lat (1789-1799) ponad 500(...) mistrzem został Ludwik Filip, przysżły król Francji. Podobnie, jak La Fayette, interweniował w sprawy rewolucji amerykańskiej, a gdy nie byli już potrzebni, wtedy zostali wyeliminowani. W 1773

 • Re: Barack Obama zaapelował o pomoc migrantom, ale w ich krajach

  oszustwa do podmiany historii dla Ludwika XIV Dieudionne ( Luist le Grand, Roi Soleil) syna Ludwika XIII wstawiając za Marię Medycejską w miejsce żony syna i podstawiając w to miejsce obecnie Marię(...) wstawić Ludwika Kaźmierczak i Hors Kaźmierczak czyli Kasner jako podmiana przez błędy wprowadzając na fundację męża Jerzego Kaźmierczyk APEX-STAR w Katowicach założoną, a wstawiają inne osoby do

 • Re: Juncker, Schulz, Tusk i Merkel na audiencjach u papieża Franciszka

  UWAGA! Papiestwo wobec sprawy polskiej w latach 1768-1864: ◾Konfederacja barska - Klemens XIII i Klemens XIV jako reprezentanci papiestwa w czasie konfederacji barskiej nie poparli konfederatów(...) 28 stycznia 1863 r. Ludwik Orpiszewski, wysłannik Władysława Czartoryskiego emisariusza dyplomatycznego Rządu Narodowego.

 • Re: Przedstawiciel Watykanu o mowie nienawiści wobec mniejszości narodowych

  Uwaga! Papiestwo wobec sprawy polskiej w latach 1768-1864: ◾Konfederacja barska - Klemens XIII i Klemens XIV jako reprezentanci papiestwa w czasie konfederacji barskiej nie poparli konfederatów(...) 28 stycznia 1863 r. Ludwik Orpiszewski, wysłannik Władysława Czartoryskiego emisariusza dyplomatycznego Rządu Narodowego.

 • Re: ​CETA: Kto otworzył szampana. Komentarz

  ). Oddzielny dystrykt polski (numer XIII) został stworzony w r. 1924, z siedzibą w Krakowie . Prezydentem tego dystryktu był Leon Ader, adwokat krakowski, od jego stworzenia do r. 1937, kiedy zastąpił go Ludwik Rattler, również adwokat krakowski. Według danych "Książki adresowej" członków B'nai B'rith, wydanej w Krakowie w r. 1937, istniało wtedy w Polsce 10 lóż do których należało 934 członków