• Informacje na temat:

  ludwik xviii

Artykuły na temat: ludwik xviii
 • Francja: Gratka w Luwrze: 120 pasteli z XVII i XVIII w.

  Luwr, który posiada niemającą sobie równych kolekcję pasteli, głównie z czasów Ludwika XV i Ludwika XVI, prezentuje do 10 września 120 portretów w tej związanej z oświeceniem technice. Pastele są tak delikatne, że porównuje się je do motylich skrzydeł.

 • "Przebudzenie" - wystawa map, planów i rysunków z XVII, XVIII i XIX w

  ..."Przebudzenie" - taki tytuł nosi wystawa XVII-, XVIII- i XIX-wiecznych map, planów i rysunków ze zbiorów klasztoru sióstr wizytek w Warszawie. Wystawa została otwarta w poniedziałek w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków w warszawskim Pałacu Krasińskich.

 • ...​Absolutyzm we Francji przypadł na XVI-XVIII wiek. Był okresem przejściowym pomiędzy monarchią feudalną a państwem kapitalistycznym.

 • Dzieje grzechów

  Aż do XVIII w. ginekologia nie była przedmiotem zainteresowania oficjalnej medycyny. Nie istniała skuteczna antykoncepcja. Stosowano metodę bardziej brutalną i odrażającą - zabijano dzieci zaraz po urodzeniu.

 • Zabytki

  Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku jest niewątpliwie wybudowany w XVIII wieku i odbudowany po zniszczeniach wojennych Pałac Branickich - dzieło wybitnych architektów doby baroku, działających na ziemiach polskich. Jego obecny kształt pochodzi z czasów Jana Klemensa Branickiego i odzwierciedla ambicje królewskie hetmana.

 • Brud, smród i bogactwo

  Kąpiele dwa razy w roku, łaźnie wykorzystywane w celach erotycznych, a nie higienicznych, wszy plądrujące przyprószone pudrem przepastne peruki XVIII-wiecznych dworzan i przyklejone do ciała niczym druga koszula robactwo. Oto wstydliwy obraz Polaka i Europejczyka na przestrzeni wieków.

 • Stare wileńskie cmentarze - na Rossie, Bernardyński, Piotra i Pawła - zostały założone w drugiej połowie XVIII w. i na początku XIX w. Dzisiaj, przemierzając je, czytając epitafia, można prześledzić dzieje Polski i Wileńszczyzny.

 • Życie codzienne, tradycje oraz obrzędy religijne starowierców, grupy wyznaniowej, która powoli zanika w Polsce, zobaczyć można na wystawie fotografii otwartej w piątek w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

 • Mit Bastylii

  Upadek Bastylii nie był wcale dniem triumfu uciskanego ludu nad okrutnymi siepaczami Ludwika XVI. Więzienia broniła garstka inwalidów, a jego lochy były puste.

 • Na aukcji w Tuluzie sprzedano za ponad 22 mln euro wyjątkowy chiński zwój z XVIII wieku, przedstawiający manewry wojsk cesarskich z czasów cesarza Qianglonga (1736-1795). To rekordowa cena za dzieło sztuki azjatyckiej we Francji.

Dyskusje na temat: ludwik xviii
 • Re: Donald Tusk twarzą sankcji? "Byłby to nieoczekiwany prezent dla tego obozu władzy"

  Zagadka z historii Polski: co łączy te osoby: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Michał Jerzy Poniatowski, Stanisław Sołtan, Ludwik Tyszkiewicz, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj ? Dla ułatwienia: chodzi o XVIII w, pierwsza litera T.

 • Re: Antonio Guterres: Silna i zjednoczona Europa jest fundamentem dla silnej ONZ

  Zagadka z historii Polski: co łączy te osoby: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Michał Jerzy Poniatowski, Stanisław Sołtan, Ludwik Tyszkiewicz, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj ? Dla ułatwienia: chodzi o XVIII w, pierwsza litera T.

 • Re: Relokacja uchodźców. Jarosław Flis: UE i polski rząd idą na zwarcie

  Zagadka z historii Polski: co łączy te osoby: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Michał Jerzy Poniatowski, Stanisław Sołtan, Ludwik Tyszkiewicz, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj ? Dla ułatwienia: chodzi o XVIII w, pierwsza litera T.

 • Re: Skandal wokół Notre Dame: Trzy lata temu utajniono raport ws. dużego ryzyka pożaru w katedrze

  Bajki dla gawiedzi - katedra została spalona i rozszabrowana pod koniec XVIII wieku, kiedy we Francji - za panowania kasty próżniaczej o nazwie Ludwik XVI - wybuchła rewolucja. Trwała chyba z 10 lat, Jakobini wyrzynali się z Żyrondystami, a potem ich wyrzynały inne frakcje - czyli taki pierwowzór rewolucji bolszewickiej w Rosji z 1917. Następnie przez kilkadziesiąt lat katedra stała sobie

 • Re: Mularczyk i Menes o nieznanym dokumencie ONZ ws. reparacji

  syn zmarłego Władysława – Ludwik Jagiellończyk. Potem Bohemia weszła w skład terytorium austriackiego. Oto twoje wpływy niemieckie na terenie śląska - rzadkie i na niedługi czas. Jedynie co się udało to osadnictwo germańskie XVIII i XIX wieku, bo przyniosło najwięcej szkód a teraz potomkowie osadników szarogęsią się na obcej dla nich ziemi.

 • Re: Zbigniew Ziobro: Bezprawne majątki zostaną odebrane

  1789–1799 były nieudolne rządy króla Ludwika XVI. Władca ten nie dostrzegał rosnącego niezadowolenia społecznego i nie decydował się na przeprowadzenie prawdziwych reform politycznych i gospodarczych(...) francuskie w końcu XVIII w. Stan pierwszy Duchowieństwo posiadające wiele przywilejów, np. podatkowy, prawny, honorowy – pierwszeństwo przed wszystkimi. Stan drugi Szlachta (arystokracja) – także

 • Re: ~anso_os są ludzie niezastąpieni. Każdy jest

  niezastąpiony i jedyny. Starocie? Konserwatyzm? Przeczysz sobie, prawdopodobnie masz na myśli wciąż to samo, ale skoro jest zmiana, a ona jest, to jest to stan naturalny. Ale gdy czytam "rozwój" nóż mi się w kieszeni otwiera. Rozwój choroby nowotworowej i postępowy paraliż. Kult nie wiadomo czego. XVIII wieczne brednie J.J.Rousseau cesarza kabotynów.

 • Re: "Rzeczpospolita": Na wraku Tupolewa są ślady trotylu

  Ludzie.. prawda jest taka.. że na świecie, u nas też ale mniej (prędzej z nami) wyprawia się takie rzeczy że za próbę ich ujawnienia jest czapa, niby samobójstwa jak Andrzeja L. wcześniej Olewnika, czy to ostatnie.. wiadomo, itd itd..to u nas.. Bo np. ruskie w ogóle sie nie cackają co można wnioskować po smoleńsku. Stany ehh.. że niby wulkan wybuchł heh.. ludzie kochani.. na discovery lecą od dawna programy o "tej broni"(zachęcam do szukania wiadomości na w/w temat); wtc..itd.. Chiny.. ehh.....

 • Re: "Rzeczpospolita": Na wraku Tupolewa są ślady trotylu

  prawdy sie nigdy nie dowiesz.. bo nie jest dla Was