• Informacje na temat:

  macedońska dynastia

Artykuły na temat: macedońska dynastia
 • Niemal każde państwo i dynastia mają swój mit cudownych narodzin. Jak było z państwem Polan? Utrzymujemy się w tym nurcie. Cieszcie się zaiste, iżeśmy przybyli, a może nasze przybycie przyniesie wam obfitość dobra wszelakiego, a z potomstwa zaszczyt i sławę ? mówią tajemniczy Goście przybyli do Piasta, syna Chościska, i jego żony Rzepki na postrzyżyny. Tak opisuje narodziny nowej (pierwszej...

 • ​Nieudana krucjata

  Potop szwedzki lat 1655-1656 był nie tylko zbrojnym najazdem, ale także protestancką krucjatą przeciw katolickiej Polsce. Z różnych przyczyn nieudaną, dlatego zapomnianą przez historię.

 • Norman Davies: Polska przyjęła chrześcijaństwo, czy Kościół katolicki przyjął Polskę?

  Dynastia Piastów wyłoniła się z mroków prehistorii w 965 roku, kiedy książę Mieszko I przyjął chrzest, co było najdonioślejszym wydarzeniem w dziejach Polski. Dzięki przyjęciu chrztu nasz kraj(...) w jedno Królestwo Polskie. Dynastia Piastów wyłoniła się z mroków prehistorii w 965 roku, kiedy książę Mieszko I (zm. 992) przyjął chrzest katolicki, poślubił czeską księżniczkę z Pragi...

 • Przy okazji zbliżającej się olimpiady warto przypomnieć, jak Europa odkrywała Chiny i jak przez wieki wyglądały kontakty Zachodu ze Wschodem.

 • Pozbawieni możliwości płodzenia dzieci, a niekiedy i współżycia z kobietami, kastraci w opinii władców byli najbezpieczniejszymi urzędnikami, gdyż nie zagrażali - jak się wydawało - pozycji króla i jego rodziny.