• Informacje na temat:

  maczek stanisław

Artykuły na temat: maczek stanisław
 • Pamięci bohaterów z dywizji gen. Maczka

  Uroczystości upamiętniające dokonania 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w wyzwoleniu Belgii spod okupacji niemieckiej - apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów - odbyły się w niedzielę w Warszawie.

 • Popiersie gen. Stanisława Maczka odsłonięto w niedzielę w Parku im. dr. H. Jordana w Krakowie. Jest to kolejny pomnik, który stanął w tej największej w kraju galerii postaci słynnych Polaków na otwartym powietrzu.

 • Waszczykowski: Zrobimy wszystko, żeby upamiętnić gen. Maczka w Bredzie

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zadeklarował wsparcie dla inicjatywy utworzenia w holenderskiej Bredzie Centrum Pamięci Generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy wyzwolili w 1944 roku miasto spod okupacji. Radio RMF FM już w niedzielę podawało, że władze Bredy prowadzą rozmowy z przedstawicielami polskich władz w sprawie współfinansowania przez nasze państwo budowy Centrum Pamięci...

 • Breda prowadzi rozmowy z polskimi władzami ws. budowy Centrum Pamięci Generała Maczka

  ...​W holenderskiej Bredzie powstanie Centrum Pamięci Generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy wyzwolili w 1944 roku miasto spod niemieckiej okupacji. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, władze Bredy prowadzą dzisiaj rozmowy z przedstawicielami polskich władz w sprawie współfinansowania przez Polskę tej budowli.

 • 73 lata temu żołnierze gen. Maczka rozpoczęli bój pod Falaise

  ...73 lata temu, 8 sierpnia 1944 r., 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, realizując aliancką ofensywę "Totalize", rozpoczęła natarcie na Falaise w celu okrążenia znajdujących się tam wojsk niemieckich. Do 21 sierpnia alianci zniszczyli większość sił Wehrmachtu w Normandii.

 • Jest już projekt architektoniczny Centrum Pamięci Generała Maczka w Bredzie

  ...zamieszczonym na stronach fundacji "General Maczek Memorial", której jest prezesem - opowiada o znaczeniu 1 Dywizji Pancernej i prezentuje projekt.  Jestem synem polskiego żołnierza i Holenderki. Przez 20(...) -  czytamy na stronach "Generaal Maczek Memorial" .  Koszty realizacji projektu szacuje się na 1 mln euro. Pokryje je miasto Breda, holenderski fundusz opiekujący się miejscami pamięci, gminy wyzwalane...

 • Generała Stanisława Maczka, dowódcę 1. Dywizji Pancernej, która brała udział w "pamiętnej ofensywie normandzkiej 1944 roku", uczcił w środę Senat. W marcu br. minęła 120. rocznica urodzin gen. Maczka.

 • Do końca 2010 r. mieszkańcy Łodzi będą mogli oglądać wystawę dokumentującą historię walk oddziałów dowodzonych w czasie II wojny światowej przez gen. Stanisława Maczka.

 • Nowa odmiana tulipana otrzymała nazwę "Generał Stanisław Sosabowski"

  Pamięć generała Stanisława Sosabowskiego została uczczona w Holandii w niecodzienny sposób. Nowa odmiana tulipana hodowana przez 25 lat w Holandii otrzymała dziś nazwę "Generał Stanisław Sosabowski". Uroczystość w 125. urodziny wojskowego odbyła się w mieście Driel. Wzięli w niej udział krewni generała, przedstawiciele krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej, czyli jednostki, która dziedziczy...

 • Sherman 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka do dziś mierzy ze wzgórza Mont-Ormel w kierunku korytarza, którym w sierpniu 1944 roku z okrążenia ewakuowali się Niemcy.

Zdjęcia na temat: maczek stanisław
Dyskusje na temat: maczek stanisław