• Informacje na temat:

  marchia

Artykuły na temat: marchia
 • Zdjęcia miast, klasztorów, pałaców i dworków Nowej Marchii od poniedziałku można oglądać w Słubicach na wystawie "Nowa Marchia. Spotkanie z historyczną prowincją". Ma ona przybliżyć mieszkańcom historię regionu Brandenburgii, który dziś należy do Polski.

 • "Nowa Marchia -spotkanie z krajobrazem "

  W środę (5 marca) w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - jak poinformowała kurator wystawy Anitta Maksymowicz - zostanie otwarta wystawa "Nowa Marchia " spotkanie z krajobrazem historycznym".

 • ​Bitwa pod Cedynią miała miejsce 24 czerwca 972 r. Została stoczona pomiędzy wojskami Mieszka I - księcia Polan a Hodona - margrabiego marchii łużyckiej.

 • Cztery wstrząsy sejsmiczne, w tym jeden o sile 4 w skali Richtera, zanotowano rano w regionie Marche (Marchia) w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Trzęsienie ziemi z epicentrum w rejonie prowincji Macerata i Fermo wywołało panikę wśród ludności.

 • Obóz przesiedleńczy Parsch. Ostatni etap germanizacji dzieci na terenie Austrii

  Po anszlusie Austrii w 1938 r., Niemcy traktowali nowe terytorium jako integralną część III Rzeszy. Wchłonięte przez Adolfa Hitlera Federalne Państwo Austriackie ze względów propagandowych nazwano Marchią Wschodnią, co było nawiązaniem do czasów średniowiecznego cesarstwa niemieckiego, czyli I Rzeszy. Pod rządami nazistów na terenie Austrii działała także organizacja Lebensborn, zajmująca się germanizacją dzieci uprowadzanych z okupowanych krajów Europy. Szczególną rolę w tym procederze...

 • 150 lat linii kolejowej

  12 października 1857 r. uruchomiono Kolej Wschodnią (Berlin - Królewiec) przez Landsberg/Warthe (obecnie Gorzów Wlkp.). Linia miała charakter prorozwojowy dla Brandenburgii, Nowej Marchii oraz Europy Wschodniej.

 • Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Są ofiary śmiertelne

  ...tragedia. Mamy ofiary śmiertelne i zniszczone budynki" - powiedział burmistrz Accumoli. Najbardziej ucierpiały regiony: Marchia, Lancjum, Umbria i Abruzja. "Nie ma pół miasta. Ludzie są pod gruzami...

 • Trzęsienie ziemi we Włoszech. Kilkaset osób pod gruzami

  ...południowy wschód od miasta Perugia , na niewielkiej głębokości 10 km. Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marchia. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km...

 • Referenda w Katalonii i Szkocji zmienią kształt Europy?

  ...w Zjednoczonym Królestwie. Roszczenia Katalonii do samostanowienia zakorzenione są w średniowieczu - ok. 800 roku, po częściowym wyparciu stamtąd Arabów, powstała niezależna marchia ze stolicą...

 • Po pierwszej eksploracji tunelu na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie) badacze stwierdzili, że był on wykorzystywany na przełomie XVII i XVIII wieku. Sugerują to przedmioty znalezione w tunelu oraz analiza materiałów użytych do jego budowy.

Dyskusje na temat: marchia