• Informacje na temat:

  marcowe pole

Artykuły na temat: marcowe pole
 • Kalendarium Marca '68. Co doprowadziło do "wydarzeń marcowych"?

  W tym roku przypada 50. rocznica Marca '68. Wydarzenia te zapoczątkował wiec na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowany 8 marca. Początków tych wydarzeń należy upatrywać jednak w decyzji zakazującej wystawienia "Dziadów" w Teatrze Narodowym, która zapadła pod koniec stycznia 1968 roku.

 • "Spiegel": Niemiecko-francuskie plany reform UE niegotowe na marcowy szczyt

  Długi proces formowania rządu w Niemczech sprawił, że wbrew oczekiwaniom kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron nie mają na marcowy szczyt UE wspólnych propozycji reform Wspólnoty - pisze w najnowszym wydaniu tygodnik "Spiegel". "Sprawa jest odwołana" - powiedział tygodnikowi jeden z urzędników UE o zapowiadanych w grudniu planach przedstawienia niemiecko-francuskich propozycji reform na zbliżającym się szczycie UE w drugiej połowie marca. "Nie ma niestety nic do ogłoszenia".

 • Pół wieku od premiery "Dziadów" Dejmka. "Nóż w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej"

  ...w 1832 r. w Dreźnie, już po klęsce Powstania Listopadowego. Mickiewicz dedykował tę część z imienia i nazwiska swoim przyjaciołom, a więc "współwyznawcom i współmęczennikom poległym w odległych śniegach...

 • Mija pół roku od wyboru Franciszka na papieża

  W piątek mija pół roku od wyboru papieża Franciszka. Jego pontyfikat mija pod znakiem nowości i dynamicznych zmian w życiu Watykanu i całego Kościoła. To papież całkowicie niezależny i samodzielny, z bardzo precyzyjną wizją swej posługi.

 • Kwestami przed krakowskimi kościołami rozpoczęła się coroczna kampania "Pola nadziei", prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Zebrane fundusze są przeznaczone na prowadzenie opieki hospicyjnej. Symbolem akcji są żonkile.

 • Obywatelstwo dla „marcowych emigrantów” szybciej, ale nie błyskawicznie

  Dwadzieścia pięć wniosków "marcowych emigrantów" o potwierdzenie polskiego obywatelstwa rozpatruje mazowiecki urząd wojewódzki. Gdyby szef MSWiA nie zmienił wczoraj wykładni prawa sprzed pół wieku, odpowiedź nawet na jedną trzecią z nich byłaby negatywna. Zalecenie Grzegorza Schetyny nie oznacza jednak, że decyzje w tych sprawach będą zapadały błyskawicznie.

 • Dajczgewand: Parę komputerów i dobra organizacja rozwiążą problem emigrantów marcowych

  Nie wiem, co pan prezydent myślał na temat niezaproszenia Adama Michnika na uroczystość odznaczenia bohaterów Marca ’68. W każdym razie wymienił Michnika wielokrotnie - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Józef Dajczgewand, jeden z odznaczonych. Wg niego, gdyby nie zmiana premiera, to tematu obywatelstwa marcowych emigrantów mogłoby nie być, bo rozmowy z Kazimierzem Marcinkiewiczem były już na etapie technicznym.

 • "Spiegel": Opóźnienie w niemiecko-francuskiej inicjatywie

  Długi proces formowania rządu w Niemczech sprawił, że wbrew oczekiwaniom kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron nie mają na marcowy szczyt UE wspólnych propozycji reform Wspólnoty - pisze w najnowszym wydaniu tygodnik "Spiegel".

 • Jest nowy sondaż. Rekordowa przewaga PiS-u

  Na PiS chce głosować 44 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych, na PO - 14 proc. Po 6 proc. respondentów chce oddać głos na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 proc. na PSL i SLD - wynika z marcowego sondażu CBOS.

 • Nowy sondaż ​CBOS. PO z najgorszym wynikiem od listopada 2016 r.

  Na PiS chce głosować 44 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych, na PO - 14 proc. Po 6 proc. respondentów chce oddać głos na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 proc. na PSL i SLD - wynika z marcowego sondażu CBOS.