• Informacje na temat:

  marcowe pole

Artykuły na temat: marcowe pole
 • Pół wieku od premiery "Dziadów" Dejmka. "Nóż w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej"

  ...w 1832 r. w Dreźnie, już po klęsce Powstania Listopadowego. Mickiewicz dedykował tę część z imienia i nazwiska swoim przyjaciołom, a więc "współwyznawcom i współmęczennikom poległym w odległych śniegach...

 • Mija pół roku od wyboru Franciszka na papieża

  W piątek mija pół roku od wyboru papieża Franciszka. Jego pontyfikat mija pod znakiem nowości i dynamicznych zmian w życiu Watykanu i całego Kościoła. To papież całkowicie niezależny i samodzielny, z bardzo precyzyjną wizją swej posługi.

 • Kwestami przed krakowskimi kościołami rozpoczęła się coroczna kampania "Pola nadziei", prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Zebrane fundusze są przeznaczone na prowadzenie opieki hospicyjnej. Symbolem akcji są żonkile.

 • Obywatelstwo dla „marcowych emigrantów” szybciej, ale nie błyskawicznie

  Dwadzieścia pięć wniosków "marcowych emigrantów" o potwierdzenie polskiego obywatelstwa rozpatruje mazowiecki urząd wojewódzki. Gdyby szef MSWiA nie zmienił wczoraj wykładni prawa sprzed pół wieku, odpowiedź nawet na jedną trzecią z nich byłaby negatywna. Zalecenie Grzegorza Schetyny nie oznacza jednak, że decyzje w tych sprawach będą zapadały błyskawicznie.

 • Dajczgewand: Parę komputerów i dobra organizacja rozwiążą problem emigrantów marcowych

  Nie wiem, co pan prezydent myślał na temat niezaproszenia Adama Michnika na uroczystość odznaczenia bohaterów Marca ’68. W każdym razie wymienił Michnika wielokrotnie - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Józef Dajczgewand, jeden z odznaczonych. Wg niego, gdyby nie zmiana premiera, to tematu obywatelstwa marcowych emigrantów mogłoby nie być, bo rozmowy z Kazimierzem Marcinkiewiczem były już na etapie technicznym.

 • Wczesne przygotowania do post-putinowskiej polityki

  Choć można się spodziewać, jaki będzie wynik marcowych wyborów prezydenckich w Rosji, polityczni reformatorzy wciąż mają nadzieję na prawdziwą walkę o zwycięstwo, kiedy tylko Władimir Putin zejdzie ze sceny - pisze na łamach "The New York Times" Sylvie Kauffmann.

 • ​Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie G20

  Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki został zaproszony na marcowy szczyt G20 do Baden Baden - podał na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

 • Na ból złamanego serca pomoże... placebo

  Placebo może pomóc uleczyć złamane serce - przekonują naukowcy z University of Colorado w Boulder. Wyniki ich badań pokazują, że ból odrzucenia odczuwamy tak samo realnie, jak ból fizyczny i podobnie jak w jego przypadku możemy sobie pomóc. To oznacza, że osobie przekonanej o jego działaniu pomoże nawet placebo. Pisze o tym w marcowym numerze czasopismo "Journal of Neuroscience".

 • Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Szczekocinami

  We wsi Chałupki pod Szczekocinami (woj. śląskie) odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający ofiary marcowej katastrofy kolejowej. W czołowym zderzeniu dwóch pociągów zginęło 16 osób, 92 odniosły obrażenia.

 • Śnieg sparaliżował życie w południowo-wschodniej Polsce

  Zamknięte lotniska w Świdniku i podrzeszowskiej Jasionce, odwołane zajęcia w szkołach Lubelszczyzny, w Małopolsce uszkodzone dachy, a w górach rosnące zagrożenie lawinowe - marcowy atak zimy sparaliżował w piątek życie w południowo-wschodniej Polsce.