• Informacje na temat:

  maria stuart

Artykuły na temat: maria stuart
 • Pod portretem lorda odkryto wizerunek królowej. Dlaczego malarz "zakrył" Marię Stuart?

  Wizerunek królowej Szkocji, Marii I Stuart dzięki badaniu rentgenem został odkryty pod warstwami obrazu przedstawiającego lorda kanclerza Szkocji. Według ekspertów, szkic wykazuje wyraźne podobieństwa do innych wizerunków władczyni. Badacze snują spekulacje, dlaczego portret królowej Szkotów został przykryty innym malowidłem.

 • Polskie wnuki Marii Stuart

  Czy uwierzylibyśmy, gdyby nam powiedziano, że w Polsce mieszka potomek jednej z najstarszych europejskich dynastii monarchicznych - Stuartów?

 • Premierę opery "Maria Stuarda" Gaetano Donizettiego przygotował na dziś Teatr Wielki w Łodzi. Premierze towarzyszyć będzie odsłonięcie w foyer opery tablicy poświęconej Fryderykowi Sellinowi, twórcy pierwszego gmachu Teatru Wielkiego w Łodzi.

 • Złote Berło 2007 dla Marii Fołtyn

  Maria Fołtyn, śpiewaczka, reżyser i promotorka polskiej muzyki otrzymała Złote Berło, nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Wartość Nagrody wynosi 110 000 złotych - poinformowała w piątek przedstawicielka fundacji, Anna Nowakowska.

 • Węgrzy i deszcz na scenie teatru w Olsztynie

  Na scenie teatru Jaracza w Olsztynie trwają ostatnie przygotowania do sztuki Maria Stuart. Ostatnie dni królowej Szkocji odtworzy teatr Örkény István Színház z Węgier. Będzie to zakończenie międzynarodowego festiwalu Demoludy. Zakończenie wyjątkowe, bo na scenie będzie padał prawdziwy deszcz.

 • Zmarła księżna Alby

  Po chorobie zmarła jedna z najbogatszych kobiet w Hiszpanii, księżna Alby - Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva - poinformowały hiszpańskie media. Miała 88 lat.

 • Nieodparty urok klasyki

  Gdyby najnowszą realizację Grzegorza Wiśniewskiego spróbować ocenić w kontekście jego dwóch ostatnich premier, poprawnego "Brzydala" i świetnej "Marii Stuart", "Słodki ptak młodości" znalazł by się dokładnie pośrodku.

 • Szkocka Narodowa Galeria Portretu przyznała, iż portret uchodzący za podobiznę księcia Karola Edwarda Stuarta zwanego Bonnie Prince Charlie może w rzeczywistości być portretem jego starszego brata księcia Henryka Benedykta Stuarta - donosi BBC.

 • Producent meldonium chce skreślenia go z listy dopingowej. I przyznaje, że sprzedaż... mocno wzrosła

  Około stu sportowców, w tym m.in. słynna tenisistka Maria Szarapowa czy utytułowany panczenista Paweł Kuliżnikow, zostało od początku roku zawieszonych za stosowanie zakazanego od 1 stycznia meldonium. Łotewski producent leku chce, by usunięto go z listy niedozwolonych środków. Przyznaje również, że po serii zawieszeń sprzedaż preparatu… znacznie wzrosła.

 • Kto królem Szkocji po secesji?

  Szkoccy monarchiści już robią przymiarki. Jeśli referendum wskaże na niezależność Szkocji to zwierzchnictwo brytyjskiej królowej stanie pod znakiem zapytania. Ponad 300 lat temu Szkoci zrezygnowali (nie do końca dobrowolnie) z wpływu na to, kto będzie królem Zjednoczonego Królestwa. Szkocki, katolicki ród Stuartów musiał ustąpić. Teraz może jednak powrócić za sprawą 81-letniego Bawarczyka.

Dyskusje na temat: maria stuart
 • Re: Niemcy: Incydent w autobusie. 14 rannych

  Cytat "Maria Stuart jak i Maria Antonina zbyt dobrze na swym krolowaniu nie wyszly." Tak jaki wielu królów. Jednak miały szansę królować a w takim Państwie Islamskim z prawem szariatu mogłyby być tylko inkubatorami dla kolejnych "bojowników" albo automatami do dogadzania "bojownikom".

 • Re: Niemcy: Incydent w autobusie. 14 rannych

  Byc moze, ale nie Twoja zonka lub siostrzyczka lub jakakolwiek przecietna kobieta, bo o takich mowa. Wyjdz moze poza wygodne ramy internetu i sprawdz ile kobiet bylo (poczynajac od Sary) wysoko postawionymi kaplankami, wladczyniami etc. na dlugo przed nastaniem znanej Ci pobieznie cywilizacji. Z przykroscia, ale dodam ze zarowno Maria Stuart jak i Maria Antonina zbyt dobrze na swym krolowaniu

 • Re: Sondaż: Coraz więcej Szkotów za niepodległością

  no wreście Szkoci będą nie zależni jak dawniej ich królowa marzyła Maria Stuart królowa Szkotów chciała być nie zależna od Anglików może jej się mażenia spełnią pośmiertnie bez żadnego wystrzału Szkocja wolna

 • Re: Rosja: Zwolennicy Nawalnego zatrzymani na demonstracjach

  A na Zachodzie CARY nie krwawo przychodzili do władzy? Czym w takim razie było odcinanie głów, więzenia dla dziedziców...Maria Stuart ile latek spędziła w niewole? A i tak odcięto jej głowę..Przy Inkwizycji palono na stosach, ale z braku 'opalu' wymyślono różne 'narzędzia' na tortury..

 • Re: Angela Merkel: Każdy akt nienawiści zostanie ukarany

  Do: stefan...ja nie będę dzieliła pieńka z tym osobnikiem niesiołem.

 • Re: Skandal w Wlk. Brytanii. Książę Karol oskarżany o antysemityzm

  najlepiej sprzedawanych reklam w TV. Oczywiście eksperci mówią, że monarcha nie ma narodowości. W zasadzie i prawda, ale bliższa ciału koszula. Po Stuartach (Maria Sobieska, znana lepiej jako Maria Klementyna Stuart) tron angielski objęli Welfowie (1714). Był to okres unii personalnej z elektoratem Hanoweru.

 • Re: Premier: Minister sprawiedliwości koncentrować się będzie w tym roku na reformie sądownictwa

  Zacytuję Ci tekst z filmu Elizabeth Złoty Wiek. Szpicle Marii Stuart grali na dwa fronty. Kiedy Maria Stuart wpadła podczas planowania spisku na życie protestanckiej królowej jej własny szpicel powiedział jej.... Widzisz to jest taki problem z knuciem że do końca nie wiadomo kto z kim trzyma. Knucie PO i jej machlojki oraz kombinacje w TK obrociły się przeciwko niej ponieważ dały obecnej władzy

 • Re: Księżna Alby budziła wiele kontrowersji....

  Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva - dobra - ta ostatnia niech zamknie dzrzwi. A teraz pytanie !!! Kogo to obchodzi ??? Moja babka tea zmarla - Jozia miala na imie . Bez dodatkow. I co ??? Bedzie news w Interii ?

 • Re: Księżna Alby budziła wiele kontrowersji....

  https://www.google.pl/search?q=Ksi%C4%99%C5%BCna+Alby+-+Maria+del+Rosario+Cayetana+Alfonsa+Victoria+Eugenia+Francisca+Fitz-James+Stuart&biw=1536&bih=747&tbm=isch&imgil=fZpZiA8W_fHX9M%253A%253BdTpQEoCh599DVM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fpl.wikipedia.org%25252Fwiki%25252FMar%25252525C3%25252525ADa_del_Rosario_Cayetana_Fitz-James_Stuart_y_Silva&source=iu&pf=m&fir=fZpZiA8W_fHX9M%253A