• Informacje na temat:

  matka joanna od aniołów

Artykuły na temat: matka joanna od aniołów
 • Na jego filmach wychowały się pokolenia. Dziś rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza

  ...8 lat temu w Warszawie zmarł Jerzy Kawalerowicz, reżyser filmowy i scenarzysta. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego filmy takie jak "Pociąg", "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" czy "Austeria" przeszły do kanonu polskiego kina i mimo upływu lat cieszą się sympatią i zainteresowaniem widzów.

 • Do księgarń trafia właśnie pierwsze polskie wydanie "Diabłów z Loudun" Aldousa Huxleya. Na motywach tej samej historii Jarosław Iwaszkiewicz napisał "Matkę Joannę od Aniołów" a Krzysztof Penderecki skomponował operę.

 • Rodzina, przyjaciele i wielbiciele talentu Lucyny Winnickiej pożegnali dziś aktorkę na warszawskim cmentarzu Powązkowskim. Winnicka, znana z ról m.in. w "Pociągu" i "Matce Joannie od Aniołów", zmarła 22 stycznia. W lipcu skończyłaby 85 lat.

 • Lucyna Winnicka nie żyje. Miała 85 lat

  Lucyna Winnicka, aktorka i dziennikarka, znana z ról w takich filmach jak "Matka Joanna od aniołów", "Pociąg" czy "Krzyżacy", nie żyje - podał portal wyborcza.pl.

 • Jerzy Kawalerowicz laureatem Platynowych Lwów

  Jerzy Kawalerowicz - reżyser "Quo vadis", "Matki Joanny od aniołów" czy "Faraona" - otrzyma Platynowe Lwy. Wyróżnienie za całokształt twórczości odbierze na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który zaczyna się 17 września.

 • Magda Teresa Wójcik nie żyje

  W podwarszawskiej Podkowie Leśnej zmarła w sobotę po południu Magda Teresa Wójcik, aktorka, reżyserka, współzałożycielka Teatru Adekwatnego. Najbardziej znana była z roli w filmie "Matka Królów" Janusza Zaorskiego.

 • Wczoraj wybrani mogli zobaczyć nową filmową wersję "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Wśród nich był papież Jan Paweł II. Pokaz rozpoczął się o 18:00 w Watykanie. Reżyserem filmu jest Jerzy Kawalerowicz. Twórca tak znanych z historii polskiego kina obrazów jak "Faraon" czy "Matka Joanna od Aniołów".

 • Jerzy Wójcik nie żyje. Był wybitnym polskim operatorem

  Jerzy Wójcik urodził się 12 września 1930 w Nowym Sączu. W 1955 ukończył Wydział Operatorski PWSF w Łodzi.  Jerzy Wójcik współtworzył najważniejsze filmy szkoły polskiej: "Eroikę", "Popiół i diament" a także m.in. filmy "Krzyż Walecznych", "Matka Joanna od Aniołów", "Samson", "Faraon", "Westerplatte" i "Potop". Miałem szczęście, że moje zainteresowania biegły równolegle z rozwojem szkoły...

 • Pogrzeb Tadeusza Konwickiego -16 stycznia w Warszawie

  ..." Adama Mickiewicza. Jest ponadto autorem filmowych scenariuszy m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967

 • ...", "Brzezina", "Młyn nad Utratą", "Matka Joanna od Aniołów", "Tatarak", powieści "Zmowa mężczyzn", "Czerwone tarcze", "Kochankowie z Marony", "Sława i chwała".

Dyskusje na temat: matka joanna od aniołów