• Informacje na temat:

  mezopotamia

Artykuły na temat: mezopotamia
 • Tygrys i Eufrat - nad rzekami starożytnej Mezopotamii

  Zarówno Tygrys, jak i Eufrat są rzekami biblijnymi i wydaje się, że płyną obok siebie, bowiem obie umiejscowione są w Raju, czyli Edenie.

 • Ukraiński pisarz laureatem nagrody Angelus

  Ukraiński pisarz Serhij Żadan otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Wyróżniono go za powieść "Mezopotamia”.

 • W obozie dla imigrantów odkryto sumeryjskie zabytki

  Trzy sumeryjskie figurki z terenu Mezopotamii sprzed 5 tysięcy lat znaleziono w ośrodku rejestracyjnym dla migrantów w Słowenii - podała w środę policja tego kraju. Słowenia leży na tzw. szlaku bałkańskim, którym uchodźcy usiłują dotrzeć do Niemiec.

 • Drapanki, kraszanki i nalepianki, czyli wielkanocne pisanki. Poznaj ich historię!

  Zwyczaj malowania pisanek był znany już w czasach cesarstwa rzymskiego. Wspominali o nim już Owidiusz, Piniusz Młodszy i Juwenalis. Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z końca X wieku. Odnaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Współczesne pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie także nadzieję wynikającą z wiary w...

 • Zamiast od centrum ku krańcom, starożytne miasto z syryjskiego stanowiska Tell Brak rozrastało się od zewnątrz ku środkowi. Ewoluowało ono w tym samym okresie, co inne ośrodki Mezopotamii - miasta na południu Iraku - informuje najnowsze "Science".

 • Pierwsze we Włoszech i na świecie muzeum lodów zostało otwarte w miejscowości Anzola koło Bolonii. Zwiedzający mogą poznać historię lodów, sięgającą - według niektórych ekspertów - roku 1800 przed naszą erą, gdy w Mezopotamii używano śniegu do chłodzenia napojów.

 • Życie w witrażach zamknięte

  Po raz pierwszy pojawiły się w III wieku przed naszą erą na obszarze Mezopotamii. Później stopniowo opanowywały świat i umysły niektórych ludzi. I to do tego stopnia, że zgłębili tajniki wiedzy dotyczące tej sztuki i również dzisiaj zaskakują środowiska oryginalnością i niepowtarzalnością swoich prac, które najefektowniej prezentują się skierowane pod światło. Wśród nich jest również Zbigniew Muziewicz z Chocieszowa, którego dzieła podziwiać można w Muzeum Papiernictwa.

 • Dziesięć procent mieszkańców Europy jest odpornych na wirus HIV - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu. Wszystko za sprawą praprzodka, który na Stary Kontynent przybył z Mezopotamii.

 • Strefa środkowo-południowa od dziś jest w rękach międzynarodowej dywizji pod dowództwem Polaków. Jej baza logistyczna położona jest w okolicach Babilonu, dawnej stolicy Mezopotamii.

 • ​Literacka nagroda Angelus dla Varujana Vosganiana

  ...nagrodzono za powieść "Mezopotamia". Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wręczono po raz jedenasty. 

Wideo na temat: mezopotamia
 • Kamienne, gliniane i świetlne tablice

  Wyjątkowo drogie termometry. Kupione przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie świetlne tablice, zamiast informować o ruchu i korkach, pokazują... temperaturę. W Poznaniu w Muzeum Archeologicznym można obejrzeć tabliczki z pismem klinowym z Mezopotamii. Tabliczki pochodzą sprzed czterech tysięcy lat. Jeszcze starsze są kamienie ze Stonehenge, o których naukowcy wciąż niewiele wiedzą. Właśnie przyznali, że szukając miejsca pochodzenia budulca megalitu, przez 90 lat...

Dyskusje na temat: mezopotamia