• Informacje na temat:

  mezopotamia

Artykuły na temat: mezopotamia
 • Tygrys i Eufrat - nad rzekami starożytnej Mezopotamii

  Zarówno Tygrys, jak i Eufrat są rzekami biblijnymi i wydaje się, że płyną obok siebie, bowiem obie umiejscowione są w Raju, czyli Edenie.

 • Ukraiński pisarz laureatem nagrody Angelus

  Ukraiński pisarz Serhij Żadan otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Wyróżniono go za powieść "Mezopotamia”.

 • Odkryto najstarszy mur obronny w Izraelu. Na miejscu są archeolodzy z Krakowa

  ​Ma ok. 11 m szerokości i wzniesiono go z suszonych cegieł mułowych - najstarszy odkryty do tej pory mur obronny na terenie Izraela ma ok. 5300 lat. To dowód na to, że ten obszar Bliskiego Wschodu rozwijał się równie dynamicznie, co cywilizacje Egiptu czy Mezopotamii.

 • Ma ok. 11 m szerokości i wzniesiono go z suszonych cegieł mułowych - najstarszy odkryty do tej pory mur obronny na terenie Izraela ma ok. 5300 lat. To dowód na to, że ten obszar Bliskiego Wschodu rozwijał się równie dynamicznie, co cywilizacje Egiptu czy Mezopotamii.

 • W obozie dla imigrantów odkryto sumeryjskie zabytki

  Trzy sumeryjskie figurki z terenu Mezopotamii sprzed 5 tysięcy lat znaleziono w ośrodku rejestracyjnym dla migrantów w Słowenii - podała w środę policja tego kraju. Słowenia leży na tzw. szlaku bałkańskim, którym uchodźcy usiłują dotrzeć do Niemiec.

 • Drapanki, kraszanki i nalepianki, czyli wielkanocne pisanki. Poznaj ich historię!

  Zwyczaj malowania pisanek był znany już w czasach cesarstwa rzymskiego. Wspominali o nim już Owidiusz, Piniusz Młodszy i Juwenalis. Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z końca X wieku. Odnaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Współczesne pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie także nadzieję wynikającą z wiary w...

 • Zamiast od centrum ku krańcom, starożytne miasto z syryjskiego stanowiska Tell Brak rozrastało się od zewnątrz ku środkowi. Ewoluowało ono w tym samym okresie, co inne ośrodki Mezopotamii - miasta na południu Iraku - informuje najnowsze "Science".

 • Pierwsze we Włoszech i na świecie muzeum lodów zostało otwarte w miejscowości Anzola koło Bolonii. Zwiedzający mogą poznać historię lodów, sięgającą - według niektórych ekspertów - roku 1800 przed naszą erą, gdy w Mezopotamii używano śniegu do chłodzenia napojów.

 • Życie w witrażach zamknięte

  Po raz pierwszy pojawiły się w III wieku przed naszą erą na obszarze Mezopotamii. Później stopniowo opanowywały świat i umysły niektórych ludzi. I to do tego stopnia, że zgłębili tajniki wiedzy dotyczące tej sztuki i również dzisiaj zaskakują środowiska oryginalnością i niepowtarzalnością swoich prac, które najefektowniej prezentują się skierowane pod światło. Wśród nich jest również Zbigniew Muziewicz z Chocieszowa, którego dzieła podziwiać można w Muzeum Papiernictwa.

 • Dziesięć procent mieszkańców Europy jest odpornych na wirus HIV - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu. Wszystko za sprawą praprzodka, który na Stary Kontynent przybył z Mezopotamii.

Wideo na temat: mezopotamia
 • Kamienne, gliniane i świetlne tablice

  Wyjątkowo drogie termometry. Kupione przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie świetlne tablice, zamiast informować o ruchu i korkach, pokazują... temperaturę. W Poznaniu w Muzeum Archeologicznym można obejrzeć tabliczki z pismem klinowym z Mezopotamii. Tabliczki pochodzą sprzed czterech tysięcy lat. Jeszcze starsze są kamienie ze Stonehenge, o których naukowcy wciąż niewiele wiedzą. Właśnie przyznali, że szukając miejsca pochodzenia budulca megalitu, przez 90 lat...

Dyskusje na temat: mezopotamia