• Informacje na temat:

  mitologia nordycka

Artykuły na temat: mitologia nordycka
 • Mitologia nordycka to zaledwie mały wycinek tego, co składa się na potężną mitologię germańską. Ją można poznać najdokładniej, dzięki piśmiennictwu islandzkiemu, imponująco rysującego się na tle ówczesnej Europy XII i XIII wieku, a stanowiącego spadek po bogatej tradycji przekazów ustnych. Mitologia nordycka, jak każda inna, będzie zbiorem opowieści o bogach i bohaterach oraz o ich światach...

 • "Klątwa Ondyny". Co to za choroba?

  Swoją nazwę bierze z mitologii nordyckiej, a źródło choroby tkwi w genetyce. Mowa o „klątwie Ondyny”, czyli zespole wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. Co to za choroba i czy jest wyleczalna?

 • Przez Kraków przeszła Parada Smoków

  Kilkadziesiąt smoków przeszło w sobotę przez Kraków podczas XI wielkiej parady smoków. Smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej, ponieważ Norwegia była partnerem projektu.

 • Według mitologii nordyckiej 22 lutego 2014 roku nastąpi koniec świata. Zgodnie z przepowiednią Wikingów, Ziemia, jaką znamy, przestanie istnieć - czytamy na independent.co.uk.

 • Lekarze zdjęli z Ani "klątwę Ondyny". 13-latka przespała noc bez respiratora

  13-letnia Ania, która cierpi na niezwykle rzadką chorobę - klątwę Ondyny - po raz pierwszy w życiu przespała noc bez respiratora. Wszystko dzięki przeprowadzonej wczoraj w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie operacji wszczepienia stymulatora, który reguluje oddech.

 • Śmiertelnie groźny sen. Operacja może "zdjąć" z 13-latki "klątwę Ondyny"

  13-letnia Ania od dziecka nie może samodzielnie oddychać w czasie snu. Operacja przeprowadzona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ma sprawić, że w końcu pożegna się z respiratorem i rurką tracheotomijną, którą ma od początku życia.

 • Teatr Groteska beneficjentem Funduszu Wymiany Kulturalnej

  Ponad 1,1 mln zł dotacji z europejskiego Funduszu Wymiany Kulturalnej otrzymał krakowski Teatr Lalki, Maski i Aktora - Groteska. W ciągu dwóch lat teatr zamierza zrealizować za te pieniądze kilkadziesiąt imprez artystycznych i edukacyjnych w kraju i za granicą - podała w środę Agnieszka Więckowska z Groteski.

 • X Jubileuszowa PGNiG Wielka Parada Smoków

  Tysiące widzów oglądało X Jubileuszową Wielką PGNiG Paradę Smoków! W pierwszy czerwcowy weekend 5-6.06.2010 r. Kraków opanowały Smoki. To wszystko za sprawą organizowanej przez Teatr GROTESKA X Jubileuszowej PGNiG Wielkiej Parady Smoków - imprezy, która już na stałe wpisała się w tradycję corocznych wydarzeń w mieście Kraka.

 • Wizje końca świata

  Jerry Falwell, zmarły w 2007 roku amerykański ultrakonserwatywny kaznodzieja, uważał, że żyjemy w czasach ostatecznych. Rok przed swoją śmiercią ogłosił na antenie CNN, że obecny konflikt na Bliskim Wschodzie to zapowiedź apokalipsy. W 1999 roku tłumaczył, że Antychryst zapewne już się urodził, i że najprawdopodobniej jest Żydem płci męskiej.

 • Zawłaszczona swastyka

  15 września 1935 r. III Rzesza przyjęła swastykę jako swoje godło. Po dziesięciu latach zbrodni hitlerowskich pod tym znakiem większość świata znienawidziła go, mimo że ludzkość zna swastykę tysiące lat.

Wideo na temat: mitologia nordycka
 • Wielka Parada Smoków przeszła ulicami Krakowa

  Około tysiąca dzieci wzięło udział w Wielkiej Paradzie Smoków, która przeszła ulicami Krakowa. W tym roku impreza odbyła się w ramach polsko-norweskiego projektu "Żywioły, dlatego smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej.

Dyskusje na temat: mitologia nordycka
 • Re: Lieutenant-colonel Beltram – bohater, który drażni

  Akurat Breavik sam powiedzial ze jego wyznanie to Odynizm (mitologia nordycka). A o Jezusie powiedzial sie ze jest "zalosny". wiec gdzie ty tu widzisz chrzescijansto ?

 • Re: Viktor Orban: Putin odbudował wielkość Rosji

  Biedny człowieku z średniowiecza.Wtedy to wiadomo każdy kit można wcisnąć było człowiekowi.Czlowieku wierzysz w mitologie żydowską która opiera się o astrologię.Kopia wierzeń Egipcjan i Sumerów.Kuzwa żeby wierzyć w zmyślonego Żyda to już ładniejsza jest mitologia nordycka z Odynem Thorem i Loki

 • Re: Atak nożownika w Norwegii. Ofiarami kobieta i chłopiec

  to jak dyskusja o wyzszosci swiat Wielkanocnych nad swiatami Bozego narodzenia, Finlandia jest zblizona to panstw skandynawskich pod wzgledem polozenia, kultury(mitologia nordycka, języki skandynawskie, religia, nazwa waluty, a także Wikingowie), , zaludnienia itp. Na swiecie zalicza sie ja do panstw skandynawskich, razem z Iskandia na samym polwyspie- nie.

 • Re: Zakrwawiona papieska sutanna w Łagiewnikach

  one przynajmniej były fajne, mnie sie bardzo podobała mitologia nordycka, moim skromnym zdaniem najlepsza ze wszystkich mitologii. Katolicka mitologia, to niestety...banał i nuda.

 • Re: ​Pojutrze będzie koniec świata? Tak twierdzą naukowcy

  Początkowo nie wierzyłem, ale jak zobaczyłem, że przewidziała to mitologia nordycka to nie pozostało mi nic innego jak przyjąć to za pewnik...