• Informacje na temat:

  mitologia nordycka

Artykuły na temat: mitologia nordycka
 • Mitologia nordycka to zaledwie mały wycinek tego, co składa się na potężną mitologię germańską. Ją można poznać najdokładniej, dzięki piśmiennictwu islandzkiemu, imponująco rysującego się na tle ówczesnej Europy XII i XIII wieku, a stanowiącego spadek po bogatej tradycji przekazów ustnych. Mitologia nordycka, jak każda inna, będzie zbiorem opowieści o bogach i bohaterach oraz o ich światach...

 • "Klątwa Ondyny". Co to za choroba?

  Swoją nazwę bierze z mitologii nordyckiej, a źródło choroby tkwi w genetyce. Mowa o „klątwie Ondyny”, czyli zespole wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. Co to za choroba i czy jest wyleczalna?

 • Przez Kraków przeszła Parada Smoków

  Kilkadziesiąt smoków przeszło w sobotę przez Kraków podczas XI wielkiej parady smoków. Smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej, ponieważ Norwegia była partnerem projektu.

 • Według mitologii nordyckiej 22 lutego 2014 roku nastąpi koniec świata. Zgodnie z przepowiednią Wikingów, Ziemia, jaką znamy, przestanie istnieć - czytamy na independent.co.uk.

 • Ze smokami przez dzieje – czyli potworna historia straszydeł

  ...smocze postacie w historii i teraźniejszości, w dawnych mitologiach i popkulturze.

 • Lekarze zdjęli z Ani "klątwę Ondyny". 13-latka przespała noc bez respiratora

  13-letnia Ania, która cierpi na niezwykle rzadką chorobę - klątwę Ondyny - po raz pierwszy w życiu przespała noc bez respiratora. Wszystko dzięki przeprowadzonej wczoraj w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie operacji wszczepienia stymulatora, który reguluje oddech.

 • Śmiertelnie groźny sen. Operacja może "zdjąć" z 13-latki "klątwę Ondyny"

  13-letnia Ania od dziecka nie może samodzielnie oddychać w czasie snu. Operacja przeprowadzona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ma sprawić, że w końcu pożegna się z respiratorem i rurką tracheotomijną, którą ma od początku życia.

 • Teatr Groteska beneficjentem Funduszu Wymiany Kulturalnej

  Ponad 1,1 mln zł dotacji z europejskiego Funduszu Wymiany Kulturalnej otrzymał krakowski Teatr Lalki, Maski i Aktora - Groteska. W ciągu dwóch lat teatr zamierza zrealizować za te pieniądze kilkadziesiąt imprez artystycznych i edukacyjnych w kraju i za granicą - podała w środę Agnieszka Więckowska z Groteski.

 • X Jubileuszowa PGNiG Wielka Parada Smoków

  Tysiące widzów oglądało X Jubileuszową Wielką PGNiG Paradę Smoków! W pierwszy czerwcowy weekend 5-6.06.2010 r. Kraków opanowały Smoki. To wszystko za sprawą organizowanej przez Teatr GROTESKA X Jubileuszowej PGNiG Wielkiej Parady Smoków - imprezy, która już na stałe wpisała się w tradycję corocznych wydarzeń w mieście Kraka.

 • Wizje końca świata

  Jerry Falwell, zmarły w 2007 roku amerykański ultrakonserwatywny kaznodzieja, uważał, że żyjemy w czasach ostatecznych. Rok przed swoją śmiercią ogłosił na antenie CNN, że obecny konflikt na Bliskim Wschodzie to zapowiedź apokalipsy. W 1999 roku tłumaczył, że Antychryst zapewne już się urodził, i że najprawdopodobniej jest Żydem płci męskiej.

Wideo na temat: mitologia nordycka
 • Wielka Parada Smoków przeszła ulicami Krakowa

  Około tysiąca dzieci wzięło udział w Wielkiej Paradzie Smoków, która przeszła ulicami Krakowa. W tym roku impreza odbyła się w ramach polsko-norweskiego projektu "Żywioły, dlatego smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej.

Dyskusje na temat: mitologia nordycka