• Informacje na temat:

  mniszech

Artykuły na temat: mniszech
 • ...na wyprawę do Rosji. Mimo tego w sierpniu 1604 r. I dymitriada wyruszyła. Jej przywódcą zostali Jerzy Mniszech, Roman Różyński, Konstanty Wiśniowiecki i Mikołaj Struś. 31 stycznia 1605 r. doszło do...

 • Skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM? Głosuj!

  Lubawa, Sieraków, Dęblin, Wałcz, Skarszewy, a może Kwidzyn? Jak co tydzień, to Wy zdecydujecie, skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Już w najbliższą sobotę jedno z tych miast odwiedzi nasz reporter, by odkryć lokalne atrakcje, ciekawostki, legendy i spróbować okolicznych przysmaków. Głosujcie w sondzie! Zwycięzcę poznamy w czwartkowe południe.

 • ​Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Turniej łgarzy czy pamiątki po słynnym kompozytorze?

  Skąd tym razem nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM? Może to być Barczewo, Bogatynia, Drzewica, Dobre Miasto, Dęblin lub Śrem. To Wy zdecydujecie, dokąd tym razem pojedzie nasz żółto-niebieski wóz satelitarny. Czekamy na Wasze głosy w sondzie na RMF 24. Wyniki ogłosimy w czwartkowe południe.

 • Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Jeż, Pucyfik czy kraina jezior? Głosuj!

  Zgierz, Dolsk, Puck, Dęblin, Namysłów, a może Opoczno? To Wy zdecydujecie, dokąd tym razem pojedzie żółto-niebieski wóz satelitarny i skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Na Wasze głosy czekamy do czwartku do godziny 12. Zapraszamy!

 • "Witaj Maj, Trzeci Maj" - taki tytuł ma wystawa otwarta w Sejmie w środę, na kilka dni przez 220. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pokazano na niej ponad 100 eksponatów, głównie ze zbiorów Biblioteki Sejmowej.

 • "Amor Polonus, czyli miłość Polaków"

  W Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie zostanie otwarta nowa wystawa "Amor Polonus, czyli miłość Polaków", pokazująca życie emocjonalne i uczuciowe Polaków w różnych okresach historycznych.

 • Żydzi Abraham Prochownik i Saul Wahl, którzy o mało nie zostali królami Polski, pierworodny syn Mieszka II Bolesław Zapomniany, Stach Konwa, przywódca Kurpiów, mistrz Twardowski... Mityczni bohaterowie, mimo przeczących ich istnieniu dowodów naukowych, żyją w naszej świadomości dzięki legendom i literaturze.

 • Kremlowskie ostatki, czyli imperialne przesilenie Rzeczypospolitej

  W historii wielu państw dostrzec można moment przełomowy. Czas, w którym - z perspektywy wieków - decydowały się dalsze losy krajów i narodów. Jedną z takich dziejowych "chwil prawdy" w historii Europy Wschodniej był niespokojny okres końca XVI i początku XVII wieku, kiedy Rzeczpospolita - wówczas u szczytu potęgi - cofnęła się o krok przed szansą stworzenia euroazjatyckiego imperium. Szansy tej nie zlekceważył największy i najgroźniejszy rywal Korony i Litwy - Carstwo Rosyjskie. I, jak to w...

Dyskusje na temat: mniszech
 • Re: Posłowie PO-KO apelują o pilne przesłuchanie prezesa PiS i zarządu Srebrnej

  Ci trzej myślą , że potrafią mącić nam w głowach. Nie potrafią.

 • Re: Trump: Spotkanie z Putinem "nawet lepsze" niż szczyt NATO

  Przez takie niedocenianie tego kraju przejechali się choćby Stefan Batory, wojewoda Mniszech, Napoleon i Hitler.

 • Re: Kryzys migracyjny. Nie możemy udawać, że to nie nasz problem

  głupi człowieku, rosja to czołowy kraj muzułmański w europie-kilkanaście mln. chyba połowa moskwy to emigranci z azji środkowej-z tadżykistanu, uzbekistanu itd. zresztą co ja ci tłumaczę, przecież mieszkasz w Rosji

 • Re: Rekordowe ćwiczenia "Baltops 2018" na Bałtyku

  masz rację - wyprawy Batorego, Dymitr Samozwaniec, Maryna Mniszech, wyprawy Chodkiewicza, Żółkiewskiego rajd Piłsudskiego itd. - prawda jest tylko taka, że w tych wzajemnych zapasach Rosja carska była częściej górą (np. na Placu Czerwonym w Moskwie monastyr wybudowany w podzięce za ocalenie przed Polakami) - zazwyczaj z historii wybieramy te fragmenty, ktore uzasadniają nasze ywierdzenie

 • Re: Unia Europejska chce poprawy stosunków z Rosją

  W Moskwie XVII w.miłujący pokój naród rosyjski, powiesił bohatersko CZTEROLETNIE DZIECKO Dymitra "Samozwańca" i Polki Heleny Mniszech Od tej pory cały męski pion rodów panujących w Rosji jest przeklęty i ginie w dziwnych okolicznościach..

 • Re: Rosja zaproponowała UE zniesienie sankcji

  dodaj jeszcze że ten "hold" nic wasylowi szujskiemu nie dał i zmarł wkrótce w polskiej niewoli. można też dodać że wojska Rzeczpospolitej idące na pomoc polskiej załodze na kremlu niestety nie potrafiły się już przebić do moskwy a dowodził nimi nie byle kto ale hetman Chodkiewicz. na pocieszenie polaków można dodać ze mieliśmy też carową marynę mniszech.

 • Re: Róża Thun dla Interii: To ja ratuję dobre imię Polski

  Radziwiłłowie (ten rubaszny "Panie Kochanku"), Mniszech, Tarło, Czetweretyński, czterech braci Sułkowskich, Poniński, biskup Sołtyk, biskup Krasicki.... - czołowi dostojnicy RP i najbogatsi ludzi swojej epoki

 • Re: Jedyna Prawda v. 2.00

  Redaktorze Rafale - za tą nienawistną treść wziętą żywcem z urbanowego "NIE" (jakbyś był uczniem bezpieki), którym obrażasz naszych przodków i nas, dzieci Tej Ziemi, Niepodległej, Wielkiej i Pięknej, zapamiętamy...

 • Re: Głupia "demokracja" !

  To wielka strata dla Niesiołowskiego, jestem naet gotowy znaleźć mu Marynę Mniszech oby tylko pojechał do Moskwy

 • Re: Re: ŚMIESZNE

  Przewierć sobie czaszkę i "oleju" dolej. Którzy,jacy i kogo potomkowie ? Może - Prezydent i jego kamaryla jak z czasów Augusta III.Ten co jej przewodził też jakoś tak się nazywał Mnich, Mniszech.