• Informacje na temat:

  monachijski układ

Artykuły na temat: monachijski układ
 • Monachijska pułapka

  Traktat monachijski z września 1938 r. to wspomnienie podwójnie bolesne: z jednej strony przywódcy mocarstw zachodnich haniebnie zdradzili swych sojuszników, z drugiej zaś owa zdrada okazała się dla nich samych groźną naiwnością. Dotyczy to także Polski.

 • Nowy układ START wszedł w życie

  Sekretarz stanu USA Hillary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienili w Monachium dokumenty ratyfikacyjne nowego układu o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START. Amerykańsko-rosyjskie porozumienie weszło w życie.

 • Unia Europejska powinna podjąć prace nad nową strategią bezpieczeństwa - zaapelował w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

 • Nawet po układzie monachijskim z września 1938 r. brytyjski premier Neville Chamberlain gotów był do dalszych ustępstw wobec Adolfa Hitlera, "których efektem byłoby uczynienie dwustronnych stosunków szczęśliwymi i dalekosiężnymi" - donosi "Mail on Sunday".

 • Komorowski: Mieliśmy własny "reset" w relacjach z Rosją

  ..."Mieliśmy swój własny 'reset' w relacjach z Rosją, ale liczymy, że po wyborach prezydenckich w tym kraju dialog zostanie wzmocniony" - ogłosił Bronisław Komorowski podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Przemówienie wygłosił podczas głównej sesji konferencji poświęconej budowie euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.

 • Władimir Putin broni IV rozbioru Polski

  ...i zawarty przez te państwa układ monachijski z Niemcami, który sankcjonował aneksję Czechosłowacji w 1938 roku. "Przywódcy sowieccy mieli przeczucie, że celem układu w Monachium nie był podział(...) bagatelizować fakty, które doprowadziły do faktycznego IV rozbioru Polski. Przypomnijmy, że oficjalnie pakt o nieagresji, jakim rzekomo był układ podpisany przez Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława...

 • ...78. urodziny obchodzi dziś niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, którego wymienia się w gronie kandydatów do objęcia tronu papieskiego. Do monachijskiej kurii biskupiej dzwonią Niemcy, którzy chcą złożyć kardynałowi urodzinowe życzenia.

 • McCain atakuje. Porównał politykę Angeli Merkel ws. Ukrainy do ustępstw wobec Hitlera

  ...monachijski - układ zawarty 30 września 1938 roku w Monachium przez szefów rządów: Niemiec Adolfa Hitlera, Włoch Benito Mussoliniego, Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina i Francji Edouarda Daladiera...

 • McCain porównał politykę Merkel w sprawie Ukrainy do appeasementu wobec Hitlera

  .... Symbolem polityki ugodowej wobec agresora jest dyktat  monachijski - układ zawarty 30 IX 1938 w Monachium przez szefów rządów Niemiec (A. Hitler), Włoch (B. Mussolini), Wielkiej Brytanii (N. Chamberlain...

 • Putin o polityce ZSRR w przededniu II wojny światowej

  Jak relacjonuje agencja TASS, Putin zaznaczył, że Związek Radziecki nie chciał walczyć, potrzebował czasu na zmodernizowanie swoich sił zbrojnych. Pakt Ribbentrop-Mołotow i układ monachijski prezydent Rosji wskazał jako przykłady przemilczania niektórych faktów historycznych przy omawianiu okresu przedwojennego. "Polska dostała to, na co zasłużyła" Podkreślił, że przy tej okazji...

Dyskusje na temat: monachijski układ