• Informacje na temat:

  monarchia konstytucyjna

Artykuły na temat: monarchia konstytucyjna
 • Hiszpańska lewica żąda referendum: Monarchia czy republika?

  Abdykacja Juana Carlosa powinna być początkiem zmian konstytucyjnych i ustrojowych w Hiszpanii - tak twierdzą liderzy tamtejszych ugrupowań lewicowych i chcą, aby ustąpienie z tronu króla wykorzystać do przeprowadzenia referendum. Wtedy Hiszpanie wybraliby między monarchią a republiką.

 • ...140 lat temu Franciszka Józefa I ukoronowano w Budapeszcie na Apostolskiego Króla Węgier. Uroczystość przypieczętowała ugodę, zawartą wczesną wiosną 1867 r. przez cesarza Austrii z Węgrami; w ten sposób powstała monarchia austro-węgierska, do 1918 r. największe i chyba najdziwniejsze państwo w Europie.

 • Siedem głównych partii politycznych Nepalu zgodziło się w niedzielę późnym wieczorem na zniesienie nepalskiej monarchii i proklamowanie republiki w kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda zajął stanowisko ws. terminu referendum konstytucyjnego

  Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. "Apeluję do państwa o obecność na tym referendum, proszę, abyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie" - mówił.

 • Ponad 200 zwolenników obalonego króla Nepalu zostało w poniedziałek aresztowanych w Katmandu, kiedy przymuszali do strajku generalnego, domagając się referendum w sprawie przywrócenia monarchii i uznania Nepalu za państwo hinduistyczne.

 • 20 lat więzienia za SMS-y obrażające monarchię

  Sąd w Bangkoku skazał w środę na 20 lat więzienia pewnego Tajlandczyka za wysyłanie SMS-ów obrażających monarchię - poinformowała agencja AFP, powołując się na adwokata podsądnego.

 • Po 240 latach monarchii Nepal stał się republiką

  Nepal nie jest już monarchią, tylko republiką. Na historycznym posiedzeniu zgromadzenie konstytucyjne w Katmandu proklamowało federacyjną, demokratyczną republikę Nepalu. Zakończyło to 240-letnią historię hinduistycznej monarchii w Nepalu. Król Gyanendra będzie musiał opuścić swój pałac.

 • Brytyjską monarchię czeka reforma?

  ...konstytucyjnej polega na tym, że koronowana głowa zasiada na tronie, ale to demokratycznie wybrany parlament decyduje, jak monarchia funkcjonuje i jakie są jej relacje z z państwem. Zrezygnowanie z zasady...

 • Na 20 lat więzienia skazał sąd w Bangkoku Tajlandczyka, który wysyłał obrażające monarchię sms-y. Prawo dotyczące obrazy majestatu jest w Tajlandii jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

 • Cesarstwo Niemieckie (Rzesza Niemiecka) zostało założone w 1871 r. przez Ottona Bismarcka. Było niemieckim krajem związkowym o ustroju monarchii konstytucyjnej. Istniało do 1918 r.

Dyskusje na temat: monarchia konstytucyjna