• Informacje na temat:

  monarchia stanowa

Artykuły na temat: monarchia stanowa
 • ...​Monarchia absolutna to sposób rządzenia polegający na skupieniu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej przez jedną osobę. Monarchia absolutna jako forma rządów jest charakterystyczna dla czasów starożytnych i nowożytnych.

 • Absolutyzm we Francji - zarys historyczny Monarchia absolutna we Francji to okres, który rozpoczął się już w 1461 r., kiedy na tronie zasiadał Ludwik XI. W XVI wieku utrwaliła się podstawowa cecha monarchii absolutnej -  niepodzielna władza króla.  Pierwszy kryzys ujawnił się w drugiej połowie XVI w. Drugi kryzysy związany był z  reformacją i wojnami religijnymi, jakie miały  miejsce...

 • ..., elekcji bądź będący połączeniem powyższych zasad. Wyróżnić należy cztery występujące po sobie formy państwa feudalnego: monarchia wczesnofeudalna, rozdrobnienie feudalne, monarchia stanowa, monarchia...

 • Konstytucja Nihil novi została uchwalona na sejmie w Radomiu w 1505 r. Jej przyjęcie uznawane jest za początek okresu demokracji szlacheckiej w Polsce.

 • Prezydenci Polski i Litwy: Jesteśmy gotowi stawać w obronie ideałów Konstytucji 3 maja

  Cele i ideały Konstytucji 3 maja są dziś ważne i aktualne; jesteśmy gotowi wspólnie i z determinacją stawać w ich obronie - napisali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite we wspólnej deklaracji z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 • Prezydent odebrał gratulacje z okazji Święta 3 maja od Elżbiety II i DonaldaTrumpa

  Prezydenci USA Donald Trump, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Francji Emmanuel Macron oraz królowa brytyjska Elżbieta II i król Szwecji Karol Gustaw przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje dla Polaków z okazji święta Konstytucji 3 maja - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 • "Konstytucja 3 Maja nie kopiowała obcych wzorów"

  ...r. W pozostałych państwach europejskich nie wprowadzano wówczas tak istotnych i przełomowych ustaw. Dotyczy to nawet Anglii, gdzie monarchia parlamentarna miała długą tradycję. Konstytucja 3 Maja nie miała...

 • Prezydent Andrzej Duda zajął stanowisko ws. terminu referendum konstytucyjnego

  Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. "Apeluję do państwa o obecność na tym referendum, proszę, abyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie" - mówił.

 • Wystawa, na której można oglądać oryginał Konstytucji 3 Maja

  W czasach, kiedy uchwalaliśmy Konstytucję 3 Maja, mądrze i odważnie próbowaliśmy modernizować nie tylko Polskę, ale i ówczesną Europę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowego otwarcia ekspozycji oryginału Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda w Warszawie.

 • "Witaj Maj, Trzeci Maj" - taki tytuł ma wystawa otwarta w Sejmie w środę, na kilka dni przez 220. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pokazano na niej ponad 100 eksponatów, głównie ze zbiorów Biblioteki Sejmowej.

Dyskusje na temat: monarchia stanowa
 • Re: Szokujące ustalenia w raporcie ws. tortur CIA

  dyktatury również upadały, bo prędzej czy pózniej władca ogłosił się "bogiem" i robił co chciał. Najlepszy ustrój to ustrój mieszany, zawierający w sobie pierwiastki monarchii, arystokracji i republiki (stanowa monarchia chrześcijańska).

 • i bardzo dobrze

  bo to już nie są demokracje a dyktatury demagogiczne... zresztą minęła monarchia stanowa, minęła absolutna, według niektórych skończył się komunizm, to i na tzw. demokrację przyjdzie koniec... prawo ewolucji...