• Informacje na temat:

  monte cassino

Artykuły na temat: monte cassino
 • Burza wokół tablicy pod Monte Cassino

  Spore emocje we Włoszech wywołała zapowiedziana na niedzielę w Cassino ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy w czasie bitwy o Monte Cassino. Inicjatywę potępiły władze regionu Lacjum.

 • Kontrowersyjna tablica usunięta spod Monte Cassino

  We włoskim Cassino usunięto tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media.

 • Ambasada RP interweniuje ws. drogi na Monte Cassino

  Ambasada RP we Włoszech w liście do władz miasta Cassino wyraziła zaniepokojenie możliwością zmiany statusu na prywatny publicznej drogi prowadzącej do pomników i miejsc upamiętniających walki polskich żołnierzy na Monte Cassino.

 • Odszedł weteran spod Tobruku i Monte Cassino

  W wieku 100 lat zmarł w Krakowie jeden z ostatnich żyjących uczestników obrony Tobruku i bitwy o Monte Cassino, kawaler Orderu Virtuti Militari podpułkownik Mieczysław Herod.

 • Polski cmentarz na Monte Cassino będzie pod ochroną

  Włoski rząd zaangażuje się w ochronę polskiego cmentarza wojennego na Monte Cassino. To efekt interwencji polskiego MSZ w sprawie odbywających się w pobliżu cmentarza festynów i jarmarków. "Mamy nadzieję, że do takich incydentów już nie będzie dochodziło" - powiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz.

 • Szkice spod Monte Cassino to adaptacja obszernego tomu Monte Cassino, której dokonał Melchior Wańkowicz na potrzeby młodego czytelnika. Ukazuje ona zdobycie w 1944r. przez żołnierzy Korpusu Polskiego we Włoszech, wzgórza Monte Cassino, którego bronili zażarcie Niemcy.

 • "Uczczenie nazistowskich spadochroniarzy". Burza wokół tablicy pod Monte Cassino

  Polemikę we Włoszech wywołała zapowiedziana na niedzielę w Cassino ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy w czasie bitwy o Monte Cassino. Inicjatywę potępiły władze regionu Lacjum.

 • Odwołano odsłonięcie tablicy w miejscu kwatery Niemców spod Monte Cassino

  ...​W Cassino we Włoszech w odpowiedzi na apel burmistrza i w związku z polemiką nie odbędzie się zapowiedziana na niedzielę ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w bitwie o Monte Cassino. Wcześniej inicjatywę tę potępiły władze regionu Lacjum oraz włoskie stowarzyszenie partyzantów. Decydujący głos miał w tej sprawie burmistrz...

 • Skandal na Monte Cassino. Polskie MSZ interweniuje

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło działania w celu wyjaśnienia z właściwymi władzami włoskimi niedopuszczalnej sytuacji, do jakiej doszło na Monte Cassino - czytamy w komunikacie MSZ.

 • Polskie Monte Cassino

  Monte Cassino należy do wszystkich Włochów. Ale Polacy mają wszelkie argumenty, żeby twierdzić, że Monte Cassino jest polskie – mówi Peter Caddick-Adams na portalu Stacja7.pl. Peter Caddick-Adams to autor książki "Monte Cassino. Dziesięć armii, jedno zwycięstwo”. Rozmawia Patrycja Michońska.

Zdjęcia na temat: monte cassino
 • 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino
 • 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino
 • 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino
Wideo na temat: monte cassino
 • Pijana studentka prawa wjechała na "monciak"

  W niedzielę (11.05) na popularny deptak, ul. Monte Cassino, w Sopocie wjechała pijana studentka prawa. Lawirująca między ludźmi 26-latka miała ponad 2 promile alkoholu. Kierującą zatrzymał stojący w pobliżu patrol policji i straży miejskiej. Jak mówi policja, sprawczyni zasnęła podczas składania wyjaśnień na komisariacie. Na sopockim "monciaku" obowiązuje zakaz ruchu pojazdów.

Dyskusje na temat: monte cassino