• Informacje na temat:

  możnowładztwo

Artykuły na temat: możnowładztwo
 • Wystawa "Piękno darowane" w Collegium Maius

  Dzieje ofiarności na rzecz Uniwersytetu Krakowskiego sięgają czasów jego założenia. Uniwersytet rozwijał się dzięki hojności monarchów, elit społecznych, zarówno duchownych (biskupów, kanoników), jak i świeckich (możnowładztwa, szlachty, bogatego mieszczaństwa), a także profesorów uniwersyteckich. Sam nawet główny gmach uniwersytecki - Collegium Maius - był darem, fundacją monarszą, a rozwijał się i wzbogacał dzięki ofiarności różnych donatorów. Zawiera też w sobie specjalnie tu zebrane...

 • Zygmunt I Stary był królem Polski w latach 1507-1548, a wielkim księciem litewskim od 1506 r.

 • Wystawa "Piękno darowane" w gmachu Collegium Maius zostanie zorganizowana w okresie 7 maja - 6 sierpnia 2014 r. przez Muzeum UJ we współpracy z Archiwum UJ.

 • ​Absolutyzm we Francji przypadł na XVI-XVIII wiek. Był okresem przejściowym pomiędzy monarchią feudalną a państwem kapitalistycznym.

 • 950 lat temu zmarła Rycheza - pierwsza królowa Polski

  ...możnowładztwo wypędziło ją z kraju dopiero w 1036 r. (ten sam los spotkał niebawem także Kazimierza). Kronikarz zanotował, że polska królowa wywiozła do Niemiec wiele zrabowanych kosztowności...

 • W resorcie zdrowia powstaje wykaz świadczeń, za które będzie płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeszcze kilka miesięcy temu Mariusz Łapiński obiecywał, że takiej listy w ogóle nie będzie. Zdanie jednak zmienił, a co więcej, postanowił, że sam będzie decydować o tym, co powinno się w takim spisie znaleźć.

Dyskusje na temat: możnowładztwo
 • Re: PO: PiS po raz kolejny próbuje rozpętać wojnę wokół TK

  dobrze że PiS bierze się za to możnowładztwo - nadludzi w Polsce.

 • Re: Sondaż Estymator: PiS notuje ponad 50 proc. poparcia

  twoje zasady już poznałem przez 8 lat - wystarczy, dawnymi czasy sprzedajne możnowładztwo też zwykłych ludzi nazywało tempakami i motłochem.

 • Re: PiS nie weźmie udziału w marszu 11 listopada

  NARODZIE LECHICKI OBUDŹ SIĘ! IDZIEMY POD WŁASNYM LECHICKIM SZTANDAREM, CHAZARSKIE MOŻNOWŁADZTWO, KTÓRE DZIERŻY STERY WŁADZY DO CZASU NAM NIE JEST POTRZEBNE!

 • Re: Gersdorf wysłała pismo do KE o zastosowaniu się do decyzji TSUE

  Zupełnie jak możnowładztwo w Pierwszej Rzeczpospolitej, udali się do carycy by broniła ich swobód. Daj małpie piłę a odetnie gałąź na której siedzi.

 • Re: "Rz": Pouczenia do lamusa, zostaną mandaty

  Możnowładztwo pisowskie nie ma odwagi podpisać się pod swoją petycją. Inicjator to MSWiA? Cel - odebrać policjantom możliwość oddziaływania, w formie protestów, na pisowskie władztwo?

 • Re: Od 1 stycznia MZ refunduje jeden z najdroższych leków świata

  WOŚ czy Szlachetna Paczka tworzą społeczeństwo, ale Ty niewolnik, wierzący w możnowładztwo i kiwnięcie palcem jakiegoś pajaca wyniesionego chwilowo do władzy, nigdy tego nie zrozumiesz. Szkoda.

 • Re: Waszczykowski dla "Rz": Zmieniamy ustrój państwa

  Ile tych Polaków dało wam takie prawo? rachunek konieczny , by nie wpaść w zachwyt samemu i innym nie wciskać tej ściemy ,Po prostu tęsknicie z Komuną ale nieco inaczej skonstruowaną możnowładztwo tzw.

 • Re: Ujawniono "Paradise Papers". Królowa Elżbieta II zamieszana w aferę

  My światowi możnowładcy wszystkich krajów mamy raj, a wy wszyscy pozostali biedacy i średniacy wszystkich krajów Świata harować na nas!!! Czas na nową rewolucję mas /Wiosnę Ludów. Czas obalić finansowe i polityczne możnowładztwo tego Świata udające, że jest Naszym wybrańcem i Nas reprezentuje na wszelkich forach i Nam służy.

 • Re: Materska-Sosnowska: To nie jest święto demokracji

  2018 - 550 = 1468 więc co się wydarzyło takiego w tym roku 1468 ???? . Historia pisana wg. PiS to jakaś parodia i kpina z Polski .Zawsze myślałem ,że rocznica powołania Konstytucji 3 Maja jest krokiem milowym i datą parlamentaryzmu . Jeżeli ktoś ma wątpliwości to niech się zapozna z jej treścią i porówna to z Sejmem walnym (Możnowładztwo zachowało swoją uprzywilejowaną pozycję, ale musiało się

 • Re: Multi-kulti zabija

  Kto wyróżnia takie posty. Autor, oburzony na Ziemkiewicza, chyba całkowicie nieświadomie przyznał mu rację bo niby kim było owo możnowładztwo i szlachta??? Nasuwa mi się skojarzenia z pracami profesora Jerzego Ochmańskiego w zakresie początków Rusi, w kwestii pochodzenie dynastii Rurykowiczów. Gdy przez cały wywód przekazywał dowody o ich nordyckim pochodzeniu tej dynastii po czym w podsumowaniu