• Informacje na temat:

  nagrody literackie

Artykuły na temat: nagrody literackie
 • ​Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike

  Tytuły 20 książek, które w tym roku nominowane zostały do Literackiej Nagrody Nike ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwszą niedzielę października.

 • Cezary Łazarewicz laureatem Literackiej Nagrody Nike

  Cezary Łazarewicz, autor reportażu "Żeby nie było śladów" został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w niedzielę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący jury Tomasz Fijałkowski podkreślił, że lektura "wybitnej literacko" książki Łazarewicza to "niełatwe doświadczenie". "Poraża obraz ogromnej machiny państwa" - mówił.

 • ​Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike

  Wśród 20 książek nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Nike dominuje literatura faktu. O nagrodę ubiega się siedem tomów reportaży, tom wspomnień, pięć tomików wierszy, pięć powieści i dwa tomy esejów.

 • Literacki Booker. Filmowa Palma. Operowy Oscar. Polacy z nagrodami!

  ...​Polscy artyści zbierają prestiżowe nagrody. We wtorek 22 maja w Londynie literacki Booker trafił do pisarki Olgi Tokarczuk. W sobotę 19 maja w Cannes filmową Palmę za reżyserię "Zimnej wojny" otrzymał Paweł Pawlikowski. A w kwietniu w Londynie śpiewak Piotr Beczała i reżyser Mariusz Treliński otrzymali operowe Oscary International Opera Awards.

 • Nagroda Literacka Gdynia

  Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej Gdynia wchodzi w swoje apogeum. Już 12 i 13 czerwca miłośnicy współczesnej literatury polskiej spotkają się po raz drugi na festiwalu "Literaturomanie", czyli najlepszej okazji do obcowania ze znakomitymi pisarzami, poetami oraz krytykami.

 • W finałowej siódemce książek nominowanych do literackiej nagrody Nike znalazły się cztery powieści, dwa tomiki wierszy i autobiografia. Laureata poznamy 5 października.

 • Józef Hen, pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta znalazł się wśród laureatów drugiej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Uhonorowano go jako "warszawskiego twórcę".

 • Oates, Grossman, Handke? Dziś poznamy laureata literackiego Nobla

  Dziś poznamy laureata literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

 • Marian Pilot laureatem Literackiej Nagrody Nike

  Marian Pilot został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nike za powieść "Pióropusz". Wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę wieczorem w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Laureatka literackiej nagrody Nobla odwiedzi Polskę

  Herta Mueller, laureatka literackiej nagrody Nobla, odwiedzi Polskę. Dwukrotnie spotka się z czytelnikami: 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i 19 kwietnia podczas festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu.

Zdjęcia na temat: nagrody literackie
 • Uroczysty bankiet po wręczeniu Nagród Nobla
 • Uroczysty bankiet po wręczeniu Nagród Nobla
 • Janusz Głowacki
Wideo na temat: nagrody literackie
 • Literacki nobel wybrany!

  Literacki Nobel wybrany ... losowo. "Niewidzialna ręka" wyciągnęła książkę kandydata w studiu porannych Faktów RMF FM. To nasz przypadkowy (aleatoryczny) wybór z grona literatów typowanych do Nagrody. Zobaczcie na filmie jak to zorganizowaliśmy. Jeśli ktoś poczuł się oszukany tytułem, to przepraszamy! Przypominamy jednak, że tegoroczny literacki noblista faktycznie został już wybrany, tylko jego

 • Michał Rusinek: W 2013 r. pierwsza nagroda im. Szymborskiej, jedno wielkie "ta dam"

  Wisława Szymborska zostawiła swojej fundacji 3,5 miliona złotych. Z odsetek od tych pieniędzy już w 2013 roku przyznana zostanie, po raz pierwszy, nagroda literacka jej imienia - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, wykonawca testamentu noblistki Michał Rusinek. Trwają rozmowy z jednym z banków, który mam nadzieję, będzie nie tylko skarbonką, ale swego rodzaju partnerem fundacji i nagrody - dodaje

 • "Miłość dobrej kobiety" i nastroje polskich piłkarzy...

  "Miłość dobrej kobiety", "Dziewczęta i kobiety", "Za kogo ty się uważasz". W popołudniowych Faktach RMF FM sprawdzimy, które tytuły Alice Munro, laureatki literackiej Nagrody Nobla 2013, są dostępne w księgarniach i jak się sprzedają. Nasz wysłannik na Ukrainę opowie także o nastrojach wśród piłkarzy przed meczem z Ukrainą. Poza tym m.in. o tym dlaczego zrywane są jeszcze świeże ścieżki rowerowe

Dyskusje na temat: nagrody literackie
 • Re: Kolejne odejście z Akademii Szwedzkiej, literacki Nobel zagrożony

  Bo nagrodę literacka miała dostać osoba promująca islam lub bezpłodnie pary (bez urazy). A wybitne pisarze pomijany na koszt multi-kulty. I kobiety mają tylko dostawać nagrody nobla, żeby było równo po 50%. Geniusze literackie pomijani szerokim łukiem. I dlatego ludzie odchodzą z tej instytucji. Zresztą, za nie długo tą instytucję przejmą araby, i przyznają nagrodę Nobla arabskiemu doktorancie

 • Re: Nagroda Nobla: Sensacyjne doniesienia mediów

  Te literackie nagrody są może nie do końca uzasadnione (nagroda dla Dylana to hucpa) , ale ciekawe by było poznać "tajniki" przygotowywania werdyktów w sprawie nagrody POKOJOWEJ !!! Tam dopiero są "klopsy"

 • Re: Bronka Nowicka z nagrodą Nike

  Ja dostaję prestiżowe nagrody literackie w całym świecie, a na Polskę jestem za słaby :)

 • Re: To już oficjalne: WOŚP nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

  Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.

 • Re: ​Nieoficjalnie: WOŚP nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

  Jeden kapuś już dostał Nobla, może dostać i podejrzana finansowo organizacja... Zresztą czego się spodziewać po lewackim komitecie (vide: różne nagrody literackie dla lewactwa, nagrody pokojowe - np. dla Obamy).

 • Re: To już oficjalne: WOŚP nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

  Za Wikipedią: Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub , ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla. Można się kompromitować, ale nie lepiej doczytać?

 • Re: To już oficjalne: WOŚP nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

  Pokojowe Noble (podobnie jak literackie) od dawna nie są miarodajne. Wystarczy popatrzyć na listę nagrodzonych... oraz tych, którzy nagrody nie dostali a należała im się "jak psu buda". A poza tym, WOŚP zdecydowanie zasługuje na Nobla, ale w dziedzinie ekonomii. Pieniądze z puszek w magiczny sposób materializują się na koncie fundacji "Złoty Melon".

 • Re: Laureata Nagrody Nobla popiera politykę kanclerz Merkel

  Noblisci mianowani sa z klucza lewackiego, wszystkie literackie i pokojowe nagrody to sami lewacy i komunisci, tam jest tylk9 jedna, fundamentalna lewacka opcja polityczna niszczaca kulture Swiata i Cywilizacje Lacinska.

 • Re: Teatr Powszechny apeluje o zaprzestanie medialnych manipulacji ws. "Klątwy"

  Doskonałe! Widze w Tobie duży potencjał. Talentu nie zaniedbuj. Duża szansa na nagrody literackie!

 • Re: Przyznano Nagrodę Nobla z literatury

  Popieram, obecnie nagrody dostają przedstawiciele wiadomej nacji albo gdy nagradzane "dzieła" jej dotyczą. Już teraz staje się to nudne i traktowane jako anty nagrody bo nikt mądry nie sięgnie po "obiektywnie cenne" pozycje filmowe czy literackie gdy dotyczą zakłamywania rzeczywistości zgodnie z linią tej nacji. Jeszcze troszkę i cywilizacja się tym udławi a te głupki myślą że nigdy nie dojdzie