• Informacje na temat:

  nagrody nobla w literaturze polskiej

Artykuły na temat: nagrody nobla w literaturze polskiej
 • Precz z literackim Noblem-bublem! Typuję Witkowskiego!

  ...do tegorocznej literackiej nagrody Nobla. Proszę cię, rzuć jakieś nazwisko swojego osobistego faworyta. - nalegałem w telefonicznej rozmowie z autorem "Lubiewa". Wymyśl coś sam i ogłoś, że to ja(...) polskiej literatury współczesnej. Witam serdecznie, panie Michale. Michał Witkowski: Witam państwa, witam cię. Tym razem przede mną najnowsza ... będę zatem mówił TWOJA ... książka...

 • „Kiedy dostałem Nobla, całkowicie straciłem kontrolę”. 105 lat temu urodził się Czesław Miłosz

  ...30 czerwca przypada 105. rocznica urodzin autora "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Traktatu moralnego", laureata literackiej nagrody Nobla z 1980 roku. Nie był autorem igraszek słownych, był poetą myśli trudnej - mówił o nim Leszek Kołakowski.

 • Do tej pory literacką Nagrodę Nobla otrzymało czterech polskich pisarzy: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

 • Projekt CREDO: Pożycz nauce smartfona, może dostaniesz... Nobla

  Czy zdecydowałbyś się oddać swojego smartfona w ręce naukowców, by z jego pomocą, w czasie kiedy śpisz poszukiwali "nie wiadomo czego"? Nie? A jesli obiecają, że będziesz współautorem każdej publikacji, która w oparciu o te badania powstanie? I, że któraś z tych publikacji może przynieść kiedyś odkrycie zasługujące na nagrodę Nobla? No właśnie. Naukowcy zaangażowani w projekt CREDO liczą na to...

 • Profesorowie: Tomasz Goslar, Karol Grela, Iwo Białynicki-Birula oraz Lech Szczucki są tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanych Polskimi Noblami. Nagrody wręczone zostaną 3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

 • Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz. "Reportaż mówi prawdę o rzeczywistości"

  Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk Swietłany Aleksijewicz. Dumy nie kryje całe środowisko reporterskie, które w końcu doczekało się tak prestiżowego wyróżnienia. Mają nadzieję, że "literatura non fiction przestanie być traktowana jako bękart literatury pięknej".

 • O Szymborskiej: "Zgasło wielkie światło polskiej poezji"

  ...wielkich talentów w polskiej kulturze, literaturze, poezji. Jeszcze spora część obecnych pokoleń miała to szczęście, że żyła w czasach twórczości wspaniałej plejady polskich poetów. Wśród nich jedną(...) Nobla, odpowiedziała, że jej życie składało się z dwóch części: do tragedii noblowskiej i po tragedii noblowskiej. - Użycie pojęcia tragedii w kontekście nagrody Nobla mogło przydarzyć się tylko...

 • Polska w swojej historii może się poszczycić posiadaniem wielu uczonych oraz znanych i wybitnych ludzi. Niektórzy z nich za swoje zasługi zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.

 • Nobel z literatury: Mo Yan to pisarz ironiczny, satyryczny, humorystyczny

  ..."Mo Yan to nie jest pisarz-naturalista. To jest pisarz czerpiący z tradycji realizmu magicznego, który bardzo dobrze odrobił lekcję z zachodniej literatury nowoczesnej" - mówi o laureacie Nagrody Nobla z literatury krytyk i eseista Grzegorz Jankowicz. "Mo Yan jest pisarzem ironicznym, satyrycznym, humorystycznym (...). W swoich powieściach dosyć otwarcie krytykuje komunizm lat 50. i 60., stroniąc...

 • Czesław Miłosz

  ...14 sierpnia odszedł Czesław Miłosz. Był wybitnym poetą, pisarzem i eseistą, laureatem literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. Miał 93 lata. Do ostatnich chwil pozostał wierny literaturze.