• Informacje na temat:

  narodowy bank polski

Artykuły na temat: narodowy bank polski
 • Narodowy Bank Polski w Koziej Wólce

  ...prognoz demograficznych polskie miasta będą wymierać. Panowie z GUS-u prognozują, że za dwadzieścia-trzydzieści lat liczba mieszkańców w takich miastach jak Opole, Kielce, Radom i dziesiątki innych(...) ściąganych z Polski urzędników, to czasem chwytałem się za głowę. A administracja się jeszcze rozrosła (w porównaniu do "moich" czasów podwoiła). Dziś urzędy centralne rozsiadły się w komercyjnych...

 • Czy jest nam potrzebny bank centralny?

  Bank centralny to jedna z najważniejszych instytucji służących gospodarce. Co on takiego robi? Przede wszystkim emituje pieniądze. Dba o to, żeby w obiegu była ich odpowiednia ilość – nie za dużo, bo wtedy ceny za szybko rosną. I nie za mało, bo wtedy kredyt jest za drogi. Jest także "bankiem banków" – w złych czasach powinien pomóc im nie utonąć.

 • Bank Światowy: W Polsce wciąż dużo osób mieszka na wsi

  ...​Polska gospodarka w osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podczas konferencji NBP. Dodał, że sferą, która zmienia się u nas wolno jest liczba ludności wiejskiej. W Polsce 38 proc. obywateli to ludność wiejska, w krajach rozwiniętych zaś - ok. 20 proc.

 • Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zaapelował do obywateli, by nie ulegali panice i nie skupowali walut zagranicznych. Mimo wzrastających kursów kantory nie sprzedają ani dolarów, ani euro. Pod bankami pojawili się cinkciarze.

 • ​Kukiz'15 chce rezolucji w sprawie trwałego zachowania waluty narodowej

  Konstytucji RP mówi m.in., że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. "Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej" - czytamy(...) Polskę waluty euro. Według niego wspólna unijna waluta byłaby ważnym narzędziem do realizacji polskich interesów i zapewnienia dobrobytu Polakom. "Jedną z kluczowych debat, które chcemy w tych kilkunastu...

 • Narodowy Bank Polski nie chce już złota

  Od nowego roku Narodowy Bank Polski rezygnuje ze skupowania złota. Jeżeli ktoś ma głęboko w szafie jakąś złotą monetę, będzie mógł ją teraz sprzedać tylko prywatnej firmie.

 • Polska. Kraj nierówności umiarkowanych

  Warszawskiego. Do tej pory jedynym kompleksowym badaniem dotyczącym nierówności majątkowych w Polsce był  raport "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" z 2014 roku , wydany przez Narodowy Bank Polski. Co z tego raportu wynika? Znów odwołajmy się do podziału tortu: 10 proc. najbardziej zasobnych gospodarstw domowych w Polsce posiada 37 proc. całkowitego majątku netto naszego kraju, podczas...

 • Polski banknot z wizerunkiem kobiety jutro wejdzie do obiegu!

  ...12 kwietnia Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy. Wyjątkowy banknot ma upamiętnić 1050. rocznicę chrztu Polski. To już ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Już od wtorku będzie dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego w cenie 75 zł.

 • "Puls Biznesu": Nowa fala migracji z Ukrainy do Polski

  W Polsce mamy do czynienia z nową falą migracji z Ukrainy - informuje "Puls Biznesu". Według cytowanego w gazecie badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, różni się ona od przyjazdów, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Zmianę spowodowały między innymi wojna na wschodzie Ukrainy oraz recesja.

 • Zachowanie puli genowej najcenniejszych gatunków drzew i krzewów leśnych to główne zadanie jedynego w Polsce Leśnego Banku Genów Kostrzyca, który działa w Miłkowie koło Karpacza (Dolnośląskie). Bank gromadzi i przechowuje nasiona najcenniejszych drzew w kraju.

Zdjęcia na temat: narodowy bank polski
Wideo na temat: narodowy bank polski
 • Sukces organizacyjny hokejowego Pucharu Polski

  mistrzów Polski - Ciarko PBS Bank KH Sanok 3:1. Dla klubu z Tych jest to szóste zwycięstwo w tych rozgrywkach w historii.(...)Rozegrany w Krakowie Puchar Polski w hokeju na lodzie okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym. Zarówno podczas meczów półfinałowych, jak i finału trybuny Kraków Areny wypełniły się po brzegi

 • Jacek Rostowski: Polska pożyczy MFW około 6 mld euro

  Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki rzędu 6 mld euro - ujawnia w Kontrwywiadzie RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. "W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami" - dodaje. Gość RMF FM zapewnia, że Polska nie zadeklaruje poddania się rygorom paktu fiskalnego.

 • Straż Bankowa w gotowości, w NBP trwają dni otwarte

  Narodowy Bank Polski przygotował na ten weekend wiele atrakcji. Podczas dni otwartych można wytłoczyć okolicznościową monetę, potrzymać worek ze zmielonymi pieniędzmi, a także obejrzeć pokaz sprawności Straży Bankowej, która łapie złodziei okradających sejf.

Dyskusje na temat: narodowy bank polski