• Informacje na temat:

  narutowicz gabriel

Artykuły na temat: narutowicz gabriel
 • ​95 lat temu został zamordowany Gabriel Narutowicz

  ...95 lat temu, 16 grudnia 1922 r., Eligiusz Niewiadomski, malarz, ideowo związany z endecją, zastrzelił zwiedzającego wystawę w stołecznej Zachęcie prezydenta Gabriela Narutowicza. Dwa tygodnie później zamachowca skazano na karę śmierci, a następnie rozstrzelano.

 • Urodził się 17 marca 1865 r. w Telszach na Żmudzi, w rodzinie powstańca styczniowego, właściciela majątku. Gimnazjum kończył w Lipawie na Łotwie. Ze względu na stan zdrowia przerwał studia na Uniwersytecie w Petersburgu, a Politechnikę ukończył w Zurychu. W okresie studiów związany był z emigracyjną grupą partii "Proletariat", co uniemożliwiło mu powrót do kraju, gdzie władze rosyjskie wydały nakaz jego aresztowania.

 • 95 lat temu Narutowicz został pierwszym prezydentem RP. Kilka dni później zginął

  ...95 lat temu, 9 grudnia 1922 r. Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej w 1918 r. Polski. Sprawował on ten urząd jedynie kilka dni - 16 grudnia został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

 • ...9 grudnia 1922 r. Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej w 1918 r. Polski. Sprawował on ten urząd jedynie kilka dni - 16 grudnia został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

 • "Szron": niezwykły świadek śmierci Gabriela Narutowicza

  Kilka drzew, płot, cień i pokryte śniegiem pole - tak wygląda obraz, który był świadkiem zamachu i śmierci pierwszego prezydenta Polski. Konrad Piasecki dotarł do właścicielki dzieła sztuki, które tuż przed swoją śmiercią oglądał Gabriel Narutowicz. Odtworzył też jego losy, które przez wiele lat pozostawały zagadką.

 • 95 lat temu skazano na śmierć zabójcę prezydenta Narutowicza

  ...30 grudnia 1922 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na karę śmierci Eligiusza Niewiadomskego, malarza ideowo związanego z endecją. Dwa tygodnie wcześniej zastrzelił on w warszawskiej Zachęcie prezydenta Gabriela Narutowicza.

 • ...16 grudnia 1922 r. Eligiusz Niewiadomski, malarz sympatyzujący z endecją, zastrzelił zwiedzającego wystawę w stołecznej Zachęcie prezydenta Gabriela Narutowicza. Dwa tygodnie później zamachowca skazano na karę śmierci, a następnie rozstrzelano.

 • Zmodernizowany Oddział Noworodków i Wcześniaków z Intensywną Terapią i wyremontowany blok położniczy otwarto w Szpitalu Miejskim im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Szpital ma też nowy ultrasonograf oraz sprzęt do rehabilitacji i fizjoterapii.

 • Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przekazał w sobotę Fundacji Instytut Lecha Wałęsy Willę Narutowicza, położoną w pobliżu warszawskich Łazienek. Umowę o wydzierżawieniu budynku podpisali Struzik oraz Lech Wałęsa.

 • Na strychu szkoły w Lidzie, która przed wojną nosiła imię Gabriela Narutowicza, znaleziono przedwojenny sztandar szkolny z nazwiskiem pierwszego prezydenta Polski - poinformował dyrektor placówki Siarhiej Fanasau.

Zdjęcia na temat: narutowicz gabriel
Dyskusje na temat: narutowicz gabriel