• Informacje na temat:

  neandertalski człowiek

Artykuły na temat: neandertalski człowiek
 • Człowiek neandertalski był twórcą sztuki abstrakcyjnej!

  ...wrażliwość artystyczna i życie duchowe człowieka neandertalskiego, który żył w okresie od 400 000 do ok. 25 tysięcy lat temu, były dużo głębsze niż dotąd przypuszczano. (mpw)

 • Pokazali ząb człowieka neandertalskiego

  Ząb trzonowy należący do człowieka neandertalskiego, który został znaleziony w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zaprezentowali w poniedziałek we Wrocławiu naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 • Tygodnik "Przegląd": Ewolucja człowieka trwa

  ...rządzą memy z kotkami. Wróćmy jednak do początków i wymarłego neandertalczyka. Piszesz, że człowiek neandertalski unikał kontaktów z Homo sapiens, ale i tak zniknął z powierzchni ziemi. Dlaczego musiał(...). Obserwowałam, jak nowe technologie pozwalają odpowiedzieć na pytania, które zadawaliśmy sobie od tysięcy lat. Dziś - badając DNA - możemy poznać historię człowieka od samego początku, zrozumieć...

 • Neandertalscy mężczyźni byli jak macho

  Neandertalczycy, najbliżsi krewniacy człowieka, którzy wyginęli około 30 tys. lat temu, mieli silnie rozwiniętą masę mięśniową. Zdaniem badaczy pracujących pod kierunkiem Marii Miednikowej(...) niż u współczesnych ludzi. Dotyczyło to nie tylko mężczyzn, ale i kobiet neandertalskich. Jej zdaniem odpowiadały za to różnego rodzaju czynniki, m.in. geny, klimat i wybitnie mięsna dieta. Jak...

 • "Unikatowe odkrycie". Znaleziono najstarsze szczątki człowieka w Polsce

  ...​Najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski mają ponad 100 tys. lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, które zostały przetrawione przez dużego ptaka. Szczątki znaleziono w Jaskini Ciemnej (woj. małopolskie). Do tej pory za najstarsze szczątki ludzkie z obszaru Polski, również należące do neandertalczyka, uznawano te pochodzące z Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko...

 • Neandertalczyk był artystą? "Punkt zwrotny w badaniach"

  Malunki ścienne odkryte w jednej z jaskiń na terenie Hiszpanii rzucają nowe światło na człowieka neandertalskiego. Nasi przodkowie potrafili posługiwać się symboliką i kreatywnie myśleć – wynika z ustaleń archeologów.

 • Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

 • Małopolskie: Niesamowite odkrycie. Ma ponad 100 tys. lat

  Najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski mają ponad 100 tys. lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, które zostały przetrawione przez dużego ptaka. Szczątki znaleziono w Jaskini Ciemnej (woj. małopolskie).

 • Analizę genomu wymarłych krewniaków człowieka współczesnego, denisowiańczyków, publikują naukowcy na łamach tygodnika "Science". Już pół roku temu ogłosili, że udało im się dokładnie zsekwencjonować ten genom.

 • Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat - wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu. Naukowcy nie wykluczają, że autorami najstarszych rysunków był człowiek neandertalski.

Dyskusje na temat: neandertalski człowiek