• Informacje na temat:

  neandertalski człowiek

Artykuły na temat: neandertalski człowiek
 • Człowiek neandertalski był twórcą sztuki abstrakcyjnej!

  ...wrażliwość artystyczna i życie duchowe człowieka neandertalskiego, który żył w okresie od 400 000 do ok. 25 tysięcy lat temu, były dużo głębsze niż dotąd przypuszczano. (mpw)

 • Pokazali ząb człowieka neandertalskiego

  Ząb trzonowy należący do człowieka neandertalskiego, który został znaleziony w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zaprezentowali w poniedziałek we Wrocławiu naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 • Neandertalscy mężczyźni byli jak macho

  Neandertalczycy, najbliżsi krewniacy człowieka, którzy wyginęli około 30 tys. lat temu, mieli silnie rozwiniętą masę mięśniową. Zdaniem badaczy pracujących pod kierunkiem Marii Miednikowej(...) niż u współczesnych ludzi. Dotyczyło to nie tylko mężczyzn, ale i kobiet neandertalskich. Jej zdaniem odpowiadały za to różnego rodzaju czynniki, m.in. geny, klimat i wybitnie mięsna dieta. Jak...

 • Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

 • Analizę genomu wymarłych krewniaków człowieka współczesnego, denisowiańczyków, publikują naukowcy na łamach tygodnika "Science". Już pół roku temu ogłosili, że udało im się dokładnie zsekwencjonować ten genom.

 • Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat - wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu. Naukowcy nie wykluczają, że autorami najstarszych rysunków był człowiek neandertalski.

 • Człowiek neandertalski przetrwał w Europie znacznie dłużej niż do tej pory przypuszczano. Opublikowane właśnie badania archeologiczne wskazują, że wcale nie ustąpił przed dominacją człowieka współczesnego 30 tysięcy lat temu - ale prawdopodobnie kilka tysięcy lat później.

 • Ślady neandertalskiego ogniska oraz substancji, która mogła być barwnikiem, znaleźli naukowcy podczas tegorocznych prac w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - poinformował kierujący badaniami dr Mikołaj Urbanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

 • Znaleziono szczątki neandertalczyka

  Znalezione w jaskini Stajnia na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (pow. Myszków) pierwsze na terenie Polski szczątki człowieka neandertalskiego mogą znacznie rozszerzyć wiedzę na temat zwyczajów neandertalczyków - przewiduje kierownik badań dr Mikołaj Urbanowski.

 • Ślady neandertalskiego ogniska oraz substancji, która mogła być barwnikiem, znaleźli naukowcy podczas tegorocznych prac w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - poinformował kierujący badaniami dr Mikołaj Urbanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dyskusje na temat: neandertalski człowiek