• Informacje na temat:

  neolit

Artykuły na temat: neolit
 • Toporek z okresu neolitu trafił do Muzeum Ziemi Kamieńskiej

  Może mieć nawet 5 tysięcy lat, a znaleziony został… podczas prac na polu. Muzeum w Kamieniu Pomorskim ma nowy eksponat: to toporek z okresu neolitu.

 • Chciał sprzedać w internecie trzon siekiery z neolitu

  Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który nielegalnie na portalu aukcyjnym chciał sprzedać trzon siekiery pochodzącej z neolitu. Zatrzymanemu grozi do 5 lat więzienia.

 • ​Łańcut: Odkryto dom z epoki neolitu sprzed ponad 6 tys. lat

  Dom mieszkalny z epoki wczesnego neolitu odkryto podczas badań archeologicznych w Łańcucie (Podkarpackie). Ustalenia wskazują, że budynek powstał mniej więcej 6,5 tys. - 6 tys. lat temu.

 • Fragment prehistorycznej osady z epoki neolitu z dwoma grobami szkieletowymi odkryli krakowscy archeolodzy na placu budowy osiedla mieszkaniowego w Nowej Hucie - poinformowała w środę prowadząca badania archeolog Izabela Mianowska.

 • ...pogrzebowym kultur z okresu późnego neolitu: amfor kulistych i złockiej, które przebywały w okolicach Sandomierza w okresie około 3200-2500 lat p.n.e. Archeolodzy znajdują często w grobach tej...

 • Kaszka błyskawiczna z neolitu

  ...również ślady nadpalenia, ale to raczej skutek pożaru pomieszczenia, gdzie przechowywano zapasy, a nie celowy zabieg. Grecy porównali neolityczne zboże z pszenicą i owsem, które poddali identycznym...

 • Archeolodzy odkryli na stanowisku w Walii dużą ilość neolitycznych artefaktów sprzed około 5500 lat - informuje serwis internetowy BBC News. Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku położonym w kamieniołomach Borras w pobliżu miasta Wrexham - stolicy hrabstwa miejskiego o tej samej nazwie w północno-wschodniej Walii.

 • ...najważniejsze na ścianach odkryto malowidła, bardzo bogate informacje na temat kultu. Niewiele wiedzieliśmy o społeczeństwach z czasów neolitu, o ich wierzeniach, tu otrzymaliśmy niezmiernie bogaty materiał(...). Ci ludzie, którzy zaczynają nowe życie, opuszczają wielkie aglomeracje, tworzą "ruch kolonizacyjny". Wtedy pojawia się intensywny neolit w Gracji na Bałkanach. Nasze rolnictwo, środkowoeuropejskie...

 • Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Odwiedziliśmy Olesno - miasto róż

  Położone wśród pięknych lasów, założone ponad 800 lat temu, niespełna dziesięciotysięczne Olesno na Opolszczyźnie było Twoim Miastem w Faktach RMF FM. To jedno z najstarszych śląskich miast. Ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z epoki neolitu. O jego rozwoju zadecydowało położenie na bursztynowym szlaku znad Bałtyku na południe i na szlaku z Krakowa do Wrocławia. Dziś to urocza miejscowość...

 • To prawdziwa archeologiczna sensacja!

  To odkrycie cofa historię miasta o całe tysiąclecia. Najstarsi krakowianie żyli tu i umierali już w okresie schyłku neolitu. Naukowcy są jednak ostrożni i nie mówią ostatniego słowa.

Zdjęcia na temat: neolit
Dyskusje na temat: neolit