• Informacje na temat:

  neruda pablo

Artykuły na temat: neruda pablo
 • Pablo Neruda nie został otruty

  Pablo Neruda, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1971 r. nie został otruty - stwierdzili eksperci badający jego szczątki. Zdecydowanie wykluczyli też możliwość, że literat zginął z przyczyn innych niż rak prostaty.

 • Próbki kości Nerudy zostaną zbadane pod kątem śladów trucizny

  ...​Państwowa Medyczna Służba Prawna Chile ogłosiła, że pobrane po ekshumacji próbki kości Pablo Nerudy, chilijskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, zostaną zbadane w wyspecjalizowanym laboratorium w USA w celu ustalenia, czy nie zawierają śladów trucizny.

 • ...przedstawiciel fundacji Dario Oses. Te, które dało się umiejscowić w czasie, wiersze powstały w 1956 r. i później. Neruda - jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych literatów Ameryki...

 • Ustalono termin ekshumacji Pabla Nerudy

  Oficjalna wersja jest taka, że 23 września 1973 roku Neruda zmarł z powodu zaawansowanego stadium raka. Ten obraz faktów zakwestionował jednak osobisty sekretarz noblisty. Manuel Araya oświadczył, że(...) kilkanaście dni przed jego śmiercią. Komunistyczna Partia Chile, której członkiem był Neruda, złożyła w sądzie skargę, która doprowadziła do wszczęcia dochodzenia w sprawie śmierci noblisty. Na...

 • Seks, wóda i Neruda, czyli subiektywny przegląd blogosfery

  Za nami poważny tydzień, ale to nie znaczy, że obyło się bez żenujących żartów i jeszcze bardziej żenujących deklaracji składanych serio. Za nami kolejna okazja do tego, żeby coś zrozumieć, zmienić, naprawić – ale przecież lepiej wychodzić z założenia, że psują ci inni, a my jesteśmy strażnikami „realnej prawdy”. Znów okazało się, że jeśli w czymś wytyczmy trendy, to w wirtualnym i realnym waleniu się po głowach oraz zagadywaniu problemów. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że nie tylko my tak...

 • Rząd przyznaje, że mógł stać za śmiercią noblisty

  Rząd w Chile ogłosił, że laureat literackiej nagrody Nobla Pablo Neruda mógł zostać zamordowany z powodów politycznych w 1973 roku. Poeta był głośnym przeciwnikiem dyktatora Augusto Pinocheta, który dochodził wówczas do władzy.

 • Znany noblista został otruty? Są nowe fakty

  Poeta zmarł w wieku 69 lat w 1973 roku na raka prostaty. Wątpliwości co do prawdziwej przyczyny jego śmierci pojawiły się w 2011 roku. Wówczas jego kierowca powiedział, że Neruda mógł zostać otruty(...) Pinochetowi.  Po przeprowadzeniu ekshumacji śledczy stwierdzili jednak, że nie ma dowodów na to, że Neruda został otruty. Jego ciało ma wrócić na miejsce pierwotnego pochówku.

 • Ekshumacja noblisty ma wyjaśnić kontrowersje wokół jego śmierci

  Sąd w Chile zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy. Chodzi o wyjaśnienie przyczyn śmierci poety. Niektórzy podejrzewają, że nie umarł on na nowotwór, ale został zamordowany.

 • Muzeum w Wieliczce świętuje 60-lecie

  Polską premierą kantaty do wiersza Pablo Nerudy "Oda do soli" z muzyką Franka Deimana uczczony zostanie dzisiaj jubileusz 60-lecia istnienia Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

 • Będzie sekcja zwłok. Legendarny poeta zamordowany?

  ...o tajemniczym zastrzyku, który właśnie dostał.  Przyjaciele poety i członkowie chilijskiej partii komunistycznej, do której należał Neruda, domagają się więc ekshumacji. Uważają, że poeta został...

Dyskusje na temat: neruda pablo