• Informacje na temat:

  nie z czasownikami

Artykuły na temat: nie z czasownikami
 • Peter Esterhazy nie żyje. Pisarz miał 66 lat

  ...najbliższych w czasach komunizmu, w tym wywłaszczenie, wysiedlenie z Budapesztu i trudności w zalezieniu pracy. Gdy po sukcesie tej książki odkrył, że jego ojciec był przez długie lata agentem komunistycznym, powstała powieść "Wydanie poprawione". Hrabia Matyas Esterhazy w latach 1957-1980 kilka razy w miesiącu pisał dla węgierskiej służby bezpieczeństwa raporty na temat krewnych, przyjaciół, znajomych...

 • Imiesłów przymiotnikowy to jedna z form nieosobowych czasownika. Odróżniamy go po tym, że opowiada na pytania przymiotnika. Odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Wyróżniamy dwa typy imiesłowów przymiotnikowych: czynny i bierny.

 • Zatrzymania w siedzibie PKW: "Nie powinno się stosować środków siłowych"

  ...- W tej sytuacji, w jakiej jest nasze państwo, w sytuacji rozedrgania społecznego, nie powinno się stosować środków siłowych. Szczególnie tam, gdzie dziennikarze są przekaźnikami pewnych informacji – profesor Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego komentuje w rozmowie z Interią zatrzymanie dziennikarzy w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.

 • Konieczna obrona. Watykan wobec kalifatu

  Papież Franciszek zapytany w drodze powrotnej z Korei, czy popiera amerykańskie bombardowania w Iraku, odpowiedział, że słuszną rzeczą jest zatrzymać niesprawiedliwą agresję. - Podkreślam czasownik "zatrzymać", nie mówię bombardować, prowadzić wojnę, ale zatrzymać - stwierdził. Jego słowa wywołały wielkie poruszenie.

 • ..."Można powiedzieć, że tak, jak jakieś szczególnego rodzaju kreseczki czy daszki nad literą "e" pozwalają nam natychmiast poznać tekst pisany po francusku, tak obecność "e" z ogonkiem każdemu, nawet nie mającemu pojęcia o językach słowiańskich, pozwala zidentyfikować tekst jako polski. Może to jest jakaś wartość?" - zauważa językoznawca Artur Czesak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie...

 • Jak powstaje język i dlaczego potrafimy się nim posługiwać?

  Jakim językiem będzie mówiło dziecko, które dorośnie w całkowitej samotności? Król Jakub IV Stuart, który około 1500 r. postanowił rozstrzygnąć tę kwestię eksperymentalnie, stawiał na hebrajski. To miał być język Adama i Ewy, czyli pierwotna mowa całej ludzkości. Obecnie wiemy, że szkocki monarcha całkowicie się mylił, ale sama natura języka ciągle stanowi dla nas zagadkę. Choć, być może, jej...

 • Kanzi - małpa, która mówi. Nie tylko w Wigilię

  ...- Kanzi, mógłbyś wynieść telewizor na zewnątrz? Kanzi leniwie wstaje, chwyta telewizor i, podpierając się jedną ręką, posłusznie wynosi odbiornik za drzwi. Równie skrupulatnie wypełnia polecenia w kuchni - poproszony o to, pomiesza łyżką w garnku, umyje warzywa, zakręci wodę. Cóż w tym niezwykłego? Kanzi to nie jest po prostu dobrze wychowany, uprzejmy chłopiec. Kanzi to... dorodny bonobo.

 • Abp Skworc: Św. Wojciech nie był biskupem duszpasterskiego sukcesu

  O potrzebie ochrony praw pracowniczych mówił w niedzielę w homilii w czasie sumy odpustowej w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Msza była centralnym elementem trwających w mieście obchodów odpustowych ku czci św. Wojciecha.

 • Imię Zlatana Ibrahimovica trafiło do... szwedzkiego słownika

  Słynny szwedzki piłkarz Zlatan Ibrahimovic przeszedł do historii - i to nie tylko historii futbolu. Odmiana imienia doświadczonego napastnika trafiła właśnie do... oficjalnego słownika języka szwedzkiego. Czasownik "zlatanera" oznacza "dominować".

 • Nie żyje Margaret Thatcher. Była premier Wielkiej Brytanii miała 87 lat

  Margaret Thatcher - nazywana dzięki swojej stanowczości "Żelazną Damą" - nie żyje. Była premier Wielkiej Brytanii zmarła w Londynie w wieku 87 lat. Od lat była nieobecna w życiu publicznym, borykała się z chorobami. Jak powiedział jej rzecznik, śmierć nastąpiła w wyniku wylewu.

Dyskusje na temat: nie z czasownikami