• Informacje na temat:

  niemcewicz

Artykuły na temat: niemcewicz
 • Julian Ursyn Niemcewicz kojarzy się z dramatem pisanym specjalnie na okazję posiedzeń i obrad Sejmu Czteroletniego. Ale utalentowany literacko Niemcewicz przede wszystkim był politykiem żywo zaangażowanym w to, by Polska przetrwała jako naród w znacznie szerszym tego słowa znaczeniu niż do czasu wieku XVIII to rozumiano.

 • W Białej Podlaskiej przekazano do użytku ulicę Niemcewicza. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo-Usługowe "BETON-KRAFT". Firma od kilkunastu lat realizuje inwestycje branży drogowej na terenie miasta i dała się poznać jako solidny i rzetelny wykonawca.

 • "Polski Panteon" we Francji. Zobacz skromne groby Norwida, Mickiewicza i Boznańskiej

  Jednym z najważniejszych polskich cmentarzy poza granicami naszego kraju jest nekropolia w Montmorency we Francji. Znajdują się tam m.in. groby Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz tak znanych polskich malarzy jak Olga Boznańska czy Tadeusz Makowski. Ten "Polski Panteon" - jak nazywają ten cmentarz Francuzi - jest jednak mało znany wielu rodakom.

 • Sprawiedliwości. Janusz Niemcewicz odpowiada: tak. Liczy się skuteczność, a groźną przestępczość mafijną trzeba zwalczać wszelkimi sposobami - powiedział Niemcewicz. Dodał, że to jednak nie panaceum na(...) Niemcewicz. Jego zdaniem, motywacja takich ludzi nie jest ważna, ważne że jest to, że ujawniają okoliczności popełnienia przestępstwa. O tym, komu przyznać przywilej świadka koronnego decyduje policja...

 • Komedia polityczna pisana specjalnie dla celów propagandowych, na potrzeby agitacji zwolenników reform w czasie Sejmu Czteroletniego - to raczej nie brzmi jak zapowiedź ciekawej treści. A jednak "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza zyskał grono zwolenników, dzięki umiejętnemu wpleceniu przez autora w treść wątku miłosnego i szeregu ciekawych spostrzeżeń natury obyczajowej.

 • E-booki dostępne w bibliotece publicznej

  Biblioteka im. Niemcewicza na warszawskim Ursynowie jako pierwsza biblioteka publiczna w Polsce udostępniła czytelnikom zasoby World eBook Library - jednego z największych na świecie zbiorów książek elektronicznych.

 • Śmierć motocyklisty na Ochocie

  Do tragicznego wypadku doszło w sobotę przy ul. Niemcewicza w Warszawie - podała TVP Warszawa. 31-letni motocyklista ustawił się na światłach obok porsche. Chciał się "pościgać". Niestety - na łuku drogi stracił panowanie nad maszyną i uderzył w słup. Zginął na miejscu.

 • Prezydent Lech Kaczyński powołał dziś Marka Mazurkiewicza na stanowisko wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego; zastąpił on na tym stanowisku sędziego TK Janusza Niemcewicza.

 • Legioniści będą czytać dzieciom

  Biblioteka Publiczna im. J. U. Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów informuje, że 15 września o godz 14.00 w Wypożyczalni Nr 112 przy ul Nugat 4 odbędzie się piąte spotkanie z cyklu "Sportowi idole też czytają książki".

 • Turniej Tańca Towarzyskiego o "Mistrzostwo Łomży"

  Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży oraz Klub Tańca Towarzyskiego ,,AKAT'', zapraszają na VI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o ,,Mistrzostwo Łomży'', który odbędzie się 20 października 2007 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży, ul. Niemcewicza 17. Początek Turnieju o godz. 11.00.

Dyskusje na temat: niemcewicz