• Informacje na temat:

  normanowie

Artykuły na temat: normanowie
 • Norman Davies odpowie na "Wielkie Pytania w Krakowie"

  Czy przypadek rządzi światem? Jak wielką role odgrywał przypadek w historii świata? Czy historii nie piszą zwycięzcy, tylko przypadki? Między innymi na to pytanie będzie starał się odpowiedzieć profesor Norman Davies. Jego wykład 5 kwietnia w Krakowie w ramach cyklu ,,Wielkie Pytania".

 • Norman Davies: Polska przyjęła chrześcijaństwo, czy Kościół katolicki przyjął Polskę?

  Zazwyczaj się mówi, że Polska Piastów przyjęła chrześcijaństwo. Może słuszniej byłoby powiedzieć, że to Kościół katolicki przyjął Polskę - pisze prof. Norman Davies.

 • Norman Davies: Trywialny szczegół ma potencjał do zmiany świata

  "Trywialny szczegół ma potencjał do zmiany świata. Biaise Pascal już 350 lat temu popierał tezę, że przypadek natury może być bodźcem do wielkich zmian" - o roli przypadków w historii opowiadał podczas kolejnej edycji "Wielkich Pytań w Krakowie" światowej sławy historyk profesor Norman Davies.

 • Norman Davies: Pamiętajmy o tysiącach polski uchodźców

  Tysiące polskich uchodźców znalazło w czasie II wojny światowej schronienie w innych krajach, pamiętajmy o tym, w czasie, gdy inni proszą o pomoc - apeluje Norman Davies, który właśnie wydaje książkę "Szlak nadziei" dokumentującą losy Armii Andersa.

 • Wrak "Norman Atlantic" we Włoszech

  Do portu Brindisi w Apulii na południu Włoch doholowano w piątek wrak częściowo spalonego włoskiego promu "Norman Atlantic". W pożarze, który wybuchł na jego pokładzie w niedzielę, zginęło co najmniej 11 osób. Dokładna liczba zaginionych nadal jest nieznana.

 • Tragedia podczas holowania promu Norman Atlantic

  Tragedia podczas holowania promu Norman Atlantic, który płonął na Adriatyku. Dwóch albańskich marynarzy zginęło po tym, jak doszło do zerwania liny holowniczej łączącej ich łódź ze statkiem.

 • ​Norman Davies z polskim obywatelstwem

  Niezwykłym Polakiem nazwał prezydent prof. Normana Daviesa, który odebrał z rąk Bronisława Komorowskiego akt nadania polskiego obywatelstwa. Davies przekonywał, że można być jednocześnie Polakiem i Europejczykiem, podobnie jak Polakiem i Brytyjczykiem.

 • Jessye Norman w Krakowie

  Znakomita amerykańska śpiewaczka, wystąpi 13 listopada w Filharmonii Krakowskiej. "Nas się nie ogląda, nas się słucha". Stare powiedzenie śpiewaczek operowych jest w przypadku Jessye Norman jak najbardziej aktualne, ale tylko w drugiej części.

 • Norman Borlaug

  W wieku 95 lat zmarł w Teksasie (w USA) noblista Norman Borlaug, agronom i hodowca zasłużony w walce z głodem w świecie.

 • Putin budzi na nowo świadomość narodową Ukraińców - uważa profesor Norman Davies.

Zdjęcia na temat: normanowie
Wideo na temat: normanowie
Dyskusje na temat: normanowie